Parkování: kdy provozovatel parkoviště odpovídá za ukradené či zničené auto

Zavřete, centrálně zamknete a odcházíte s lehkým srdcem. Nechali jste u vjezdu na parkoviště pořádný peníz, takže počítáte, že tu vaše auto střeží ostřížím zrakem. Chyba, neměli jste počítat, ale číst. Za auto a jeho příslušenství vám totiž ručí jen někde.
Parkování: kdy provozovatel parkoviště odpovídá za ukradené či zničené auto

Nedávno jsme si v úvodu jednoho článku citovali z občanského zákoníku:

„Je-li s provozováním nějaké činnosti zpravidla spojeno odkládání věcí a byla-li věc odložena na místě k tomu určeném nebo na místě, kam se takové věci obvykle ukládají, nahradí provozovatel poškození, ztrátu nebo zničení věci tomu, kdo ji odložil, popřípadě vlastníku věci.“

Řeč byla o tom, kdo ručí za věci, které si odložíte v restaurantu, u holiče, v čekárně u doktora, v divadelní šatně…, ale taky v práci:

A dnes si dopovíme zbytek téhož paragrafu:

„Stejně nahradí škodu provozovatel hlídaných garáží nebo zařízení podobného druhu, jedná-li se o dopravní prostředky v nich umístěné a o jejich příslušenství.“

Háček je ale v tom, že provozovatel parkovišť a garáží nemusí poskytnout náhradu za odcizené nebo poškozené vozidlo vždycky. Odpovědnost nedopadá navšechna parkoviště, garáže a jiné parkovací plochy, nýbrž jen na ty, jejichž provozovatel hlídání garantuje. Rozhodující není, co si myslí parkující zákazník, ani to, kolik zaplatí, ale jen to, jestli provozovatel ostrahu a hlídání skutečně nabízí. Hlídané parkoviště zkrátka není kterékoli parkoviště, kde se umístění vozidla zpoplatňuje. Pokud se ostraha neinzeruje, za svoje peníze si pořizujete jen krátkodobý pronájem parkovací plochy.

Na to narazil i řidič, který svůj spor, který vedl s provozovatelem parkoviště o náhradu škody za ztracené auto, hnal až k Nejvyššímu soudu.

Kdo srovnává, ten jede

Levněji!

Přišli na Peníze.cz, srovnali a ušetřili. Vyzkoušejte si to taky, stačí si vybrat, jak byste povinné ručení nebo havarijko rádi sjednali:

Za plotem a za závorou

V 6.11 ráno řidič parkuje na placeném parkovišti. V 16.40 zjišťuje, že se auto ztratilo.

Parkoviště, ze kterého auto zmizelo, je obehnané plotem, vjezd a odjezd zajišťuje závorový systém, je tu mobilní buňka. Parkoviště je označené jako P+R.

Zkratka P+R znamená park and ride, tedy zaparkuj a jeď. Taková parkoviště mají sloužit návštěvníkům města, kteří tu odstaví své auto a dál pokračují hromadnou dopravou. Jejich smyslem je omezit dopravu v centru, proto je často zřizují a provozují sama města nebo jejich firmy.

I toto parkoviště je provozované městem. Vybírá se na něm 20 korun, vysoké parkovné by řidiče od přesednutí na městskou dopravu odrazovalo. Ovšem nízká cena sama o sobě neznamená, že je provozovatel parkoviště venku z odpovědnosti za ztrátu auta. Nízké parkovné totiž ještě nevylučuje, aby parkoviště bylo hlídané. V tomto případě ale město – a to je jádro rozsudku – žádnou ostrahu parkoviště nikde neinzerovalo, neslibovalo a nenabízelo. Soud se zabýval i tím, jestli řidič nemohl i přesto nabýt na nějakém jiném základě dojmu, že jeho vozidlo bude hlídané, a že mu proto město odpovídá za škodu.

Anketa

Bojíte se, že vám jednou šlohnou auto?

Co je psáno…

Oplocení spolu se systémem automatických závor napojených na výběrný systém má sice určité ochranné prvky. Chrání ale především provozovatele, aby mu lidé neodjížděli z parkoviště bez placení, a brání úplně libovolnému pohybu po parkovací ploše, jejich účelem není zabránit odcizení auta. Ani mobilní buňka umožňující přítomnost personálu ještě neznačí, že tu je obsluha hlídající vozidla. Z prosté přítomnosti mobilní buňky na parkovišti bez přítomnosti hlídače nelze při zdravém úsudku vyvodit, že parkoviště je hlídané.

Jak se věci mají, se přitom snadno dalo zjistit nahlédnutím do provozního řádu parkoviště. V něm totiž město zákazníkům dalo na vědomí, že parkoviště hlídané není a že parkovné se platí výslovně jen za pronájem parkovací plochy.

V soudním sporu o náhradu škody tedy dostalo přednost žalované město a řidič přišel zkrátka.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

auto, krádež, parkování

A tohle už jste četli?

Móda, káva, tetování. Projděte si nové značky, které zamířily do Česka

3. 12. 2022 | Jana Divinová

Móda, káva, tetování. Projděte si nové značky, které zamířily do Česka

Do Česka letos zamířilo dvacet nových značek obchodů a služeb. U některých se budete divit, jak tu mohly tak dlouho chybět, třeba jako Chanel, jiné možná znají z výjezdů do ciziny jen... celý článek

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

30. 11. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou do konce prosince ušetřit 20 procent z nákupů v řetězci Albert a v internetových obchodech Rohlík a Košík.

Kdo se vyzná v pojištění, může vyhrát. Nebojte se a vyzkoušejte

30. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

Kdo se vyzná v pojištění, může vyhrát. Nebojte se a vyzkoušejte

Rozumíte pojištění? Tak schválně, otestujte se. Když se vám v našem kvízu bude dařit, můžete si i zasoutěžit o pěkné ceny.

Skutečné slevy při Black Friday. Podívejte se, kdo nejvíc čaroval

28. 11. 2022 | Jakub Balada | 1 komentář

Skutečné slevy při Black Friday. Podívejte se, kdo nejvíc čaroval

Díky Hlídači shopů si můžete ověřit, jaká je skutečná sleva a jestli ji obchodníci uměle nezvyšují. Jakub Balada z datového startupu Apify popisuje, co hlídač zjistil během letošního... celý článek

Odměny pro znalce a soudní tlumočníky se zvýší

25. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

Odměny pro znalce a soudní tlumočníky se zvýší

Od 1. ledna 2023 se zvýší sazby odměn za výkon znalecké a tlumočnické či překladatelské činnosti. Informovalo o tom ministerstvo spravedlnosti. Novelu vyhlášek už odeslalo k publikaci... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.