Do Německa dráž: Řidiči zaplatí za mýtné i ekologickou plaketu

V dlouho diskutované otázce zpoplatnění německých dálnic je rozhodnuto. Řidiči začnou platit mýtné od roku 2019. Na kolik mýtné přijde a co musí řidiči platit už teď?
Do Německa dráž: Řidiči zaplatí za mýtné i ekologickou plaketu

Němečtí poslanci schválili zavedení mýtného na německých dálnicích. Jejich rozhodnutí mohla sice na konci března zvrátit Spolková rada, která zastupuje jednotlivé spolkové země, nakonec ale dala zpoplatnění německých dálnic zelenou. Řidiči osobních a nákladních aut tak začnou platit dálniční poplatky nejspíš od roku 2019. Mýtné by se nemělo týkat motorkářů, majitelů elektroaut a handicapovaných řidičů. Cena mýtného se bude odvíjet od objemu motoru a také emisí. Desetidenní poplatek by se měl pohybovat v rozmezí dvou a půl až pětadvaceti eur (aktuálně tedy zhruba od 67 do 667 korun), dvouměsíční pak od sedmi do padesáti eur (od 187 do 1334 korun). Roční mýtné přijde na sto třicet eur (3468 korun). Německé dálniční známky budou elektronické, řidiči je pořídí na internetu nebo skrze mobilní aplikaci.

Záměr německé vlády se ovšem nelíbí Evropské komisi ani řadě sousedních států. Považují ho za diskriminační. Mýtné se totiž dotkne především cizinců. Majitelé aut registrovaných v Německu ho sice budou muset platit také, zároveň si ale budou moct o zaplacenou částku snížit daň z motorových vozidel. Zavedení mýta nejsilněji kritizuje sousední Rakousko – proti zpoplatnění německých dálnic chce podat žalobu u Soudního dvora Evropské unie. České ministerstvo dopravy chce nejprve projít konečnou verzi zákona, teprve potom se rozhodne, zda se k žalobě připojí. Rozhodnutí ale není jen na ministerstvu, posvětit by ho případně musela také vláda.

Jak vypadjí ekoplakety. Zvětšíte klikem.
Zdroj: https://www.umwelt-plakette.de

Do měst jen s plaketou

Mýtné ovšem není jediné, co může řidičům cestu do Německa prodražit. Úž teď je potřeba pořídit si při vjezdu do vyznačených zón v některých německých městech (typicky do centra) takzvanou ekologickou plaketu (Umweltplakette). Omezení platí například v Berlíně, Mnichově nebo Stuttgartu. Emisní známku musí mít vedle osobních aut i autobusy nebo nákladní automobily.

Ekologická známka dokládá, jak moc (nebo naopak málo) vaše auto znečišťuje životní prostředí. V závislosti na míře emisí pak dostanete plaketu jednoho ze čtyř emisních stupňů. Obecně platí, že čím ve vyšší stupeň máte, za tím ekologičtější se vaše auto považuje:

  • 1. emisní stupeň – bez plakety
  • 2. emisní stupeň – červená plaketa
  • 3. emisní stupeň – žlutá plaketa
  • 4. emisní stupeň – zelená plaketa

Nejméně tedy znečišťují ovzduší auta se zelenou plaketou. Právě s ní bude vjezd do center většiny měst bez problémů. Se žlutou plaketou pochodíte jen někde, červená plaketa znamená stopku. O tom, jakou plaketu dostanete, rozhodne údaj v technickém průkazu vašeho auta – takzvaný eurostupeň, přidělený na základě emisní směrnice EHS/ES. Čím vyšší erostupeň v techničáku máte, tím nižší emise.

Eurostupeň

Diesel

Plaketa

Euro 1 nebo starší

před 1. 1. 1997

žádná

Euro 2

od 1. 1. 1997 do 31. 12. 2000

červená

Euro 3

od 1. 1. 2001 do 31. 12. 2005

žlutá

Euro 4

od 1. 1. 2006

zelená

Eurostupeň

Benzinový motor

Plaketa

před Euro 1 (bez G-katalyzátoru)

před 1. 1. 1993

žádná

Euro 1 a lepší

od 1. 1. 1993

zelená

Zdroj: www.uamk.cz

Obecně by neměli mít problém se získáním zelené plakety majitelé benzinových aut vyrobených po roce 1992. Pokud jezdíte na naftu, pochodíte jen v případě novějšího modelu vyrobeného po roce 2005.

Bez nálepky ne

Berlín, Mnichov, Kolín nad Rýnem, Stuttgart, Düsseldorf nebo Lipsko. Největší města, která zavedla zóny, kde se bez ekologické plakety neobejdete. Seznam dalších měst najdete na webu ÚAMK, včetně barvy plakety, se kterou je vjezd do daného města povolený – se žlutou známkou opravdu pochodíte jen výjimečně.

Ekologickou plaketu pořídíte buď přímo v Německu – v německých stanicích technické kontroly, poměrně snadno ji ale seženete i u nás. Například v kontrolních stanicích DEKRA. Seznam stanic, které ekologické plakety do Německa prodávají, najdete zde. Pokud si pro ekologickou známku pojedete, s sebou byste si měli vzít především velký technický průkaz.

Za plaketu zaplatíte poplatek zhruba 300 korun, známka přitom není nijak časově omezená. Vždy je ale svázaná s konkrétní SPZkou. Řidičům, kteří vjedou do zóny označené značkou Umwelt Zone bez plakety, hrozí pokuta 80 eur.

Do ciziny vozem

Mýtné a nejrůznější poplatky není to jediné, co vás čeká, pokud vyrazíte za hranice vlastním autem. V našem článku najdete řadu užitečných informací o dopravních předpisech v evropských zemích. Navíc poradíme, jak řešit v cizině dopravní nehodu.

Nákup, který se vyplatí

Nákup, který se vyplatí

Rohlík Premium a balíček Pro dva nebo Pro rodinu v Partners Bance na rok zdarma.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Mototechna, mýdlo s jelenem a igráček. Vyznáte se v značkách, které přežily?

23. 6. 2024 | Gabriel Pleska

Mototechna, mýdlo s jelenem a igráček. Vyznáte se v značkách, které přežily?

Už jsme je odepisovali, byly jednou nohou v hrobě, někdy možná i oběma. A pak se stalo něco, co značce nebo výrobku vrátilo život. Některé jsou veliké i dnes, třeba Kofola. Jiné se... celý článek

Za zapomenutý mobil tučné výkupné. Co dělat, když vás taxikář vydírá

21. 6. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Za zapomenutý mobil tučné výkupné. Co dělat, když vás taxikář vydírá

Cestování alternativní taxislužbou se může nečekaně prodražit, ukázaly dva nedávné incidenty. V obou případech si cestující v autě zapomněli mobilní telefon a řidiči za jeho vrácení... celý článek

Opravdu chcete platit víc? Spořitelna radí, jak si zvýšit finanční zdraví

20. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Opravdu chcete platit víc? Spořitelna radí, jak si zvýšit finanční zdraví

Česká spořitelna spustila v mobilní aplikaci George personalizované tipy s cílem zvýšit finanční zdraví uživatelů. Mají jim pomoct s tvorbou krátkodobé a dlouhodobé finanční rezervy,... celý článek

Prošli jsme nový Máj. Už nejsme jen obchodní dům, říká majitel

20. 6. 2024 | Pavla Adamcová, Kateřina Hovorková

Prošli jsme nový Máj. Už nejsme jen obchodní dům, říká majitel

V pondělí 24. června pro veřejnost otevře jedna z nejočekávanějších rekonstrukcí posledních let – ikonický dům Máj na rohu Národní a Spálené ulice v Praze. Podívejte se, jak teď vypadá... celý článek

Ve spořicích účtech ještě budeme agresivní. Petr Borkovec o plánech Partners Banky

20. 6. 2024 | Martin Vlnas

Ve spořicích účtech ještě budeme agresivní. Petr Borkovec o plánech Partners Banky

Nová Partners Banka má za sebou úspěšný start. Jak ho vidí Petr Borkovec, spoluzakladatel finanční skupiny Partners, který teď bude banku řídit společně s Markem Ditzem? Jak udělat... celý článek

Partners Financial Services