Do Německa dráž: Řidiči zaplatí za mýtné i ekologickou plaketu

V dlouho diskutované otázce zpoplatnění německých dálnic je rozhodnuto. Řidiči začnou platit mýtné od roku 2019. Na kolik mýtné přijde a co musí řidiči platit už teď?
Do Německa dráž: Řidiči zaplatí za mýtné i ekologickou plaketu

Němečtí poslanci schválili zavedení mýtného na německých dálnicích. Jejich rozhodnutí mohla sice na konci března zvrátit Spolková rada, která zastupuje jednotlivé spolkové země, nakonec ale dala zpoplatnění německých dálnic zelenou. Řidiči osobních a nákladních aut tak začnou platit dálniční poplatky nejspíš od roku 2019. Mýtné by se nemělo týkat motorkářů, majitelů elektroaut a handicapovaných řidičů. Cena mýtného se bude odvíjet od objemu motoru a také emisí. Desetidenní poplatek by se měl pohybovat v rozmezí dvou a půl až pětadvaceti eur (aktuálně tedy zhruba od 67 do 667 korun), dvouměsíční pak od sedmi do padesáti eur (od 187 do 1334 korun). Roční mýtné přijde na sto třicet eur (3468 korun). Německé dálniční známky budou elektronické, řidiči je pořídí na internetu nebo skrze mobilní aplikaci.

Záměr německé vlády se ovšem nelíbí Evropské komisi ani řadě sousedních států. Považují ho za diskriminační. Mýtné se totiž dotkne především cizinců. Majitelé aut registrovaných v Německu ho sice budou muset platit také, zároveň si ale budou moct o zaplacenou částku snížit daň z motorových vozidel. Zavedení mýta nejsilněji kritizuje sousední Rakousko – proti zpoplatnění německých dálnic chce podat žalobu u Soudního dvora Evropské unie. České ministerstvo dopravy chce nejprve projít konečnou verzi zákona, teprve potom se rozhodne, zda se k žalobě připojí. Rozhodnutí ale není jen na ministerstvu, posvětit by ho případně musela také vláda.

Jak vypadjí ekoplakety. Zvětšíte klikem.
Zdroj: https://www.umwelt-plakette.de

Do měst jen s plaketou

Mýtné ovšem není jediné, co může řidičům cestu do Německa prodražit. Úž teď je potřeba pořídit si při vjezdu do vyznačených zón v některých německých městech (typicky do centra) takzvanou ekologickou plaketu (Umweltplakette). Omezení platí například v Berlíně, Mnichově nebo Stuttgartu. Emisní známku musí mít vedle osobních aut i autobusy nebo nákladní automobily.

Ekologická známka dokládá, jak moc (nebo naopak málo) vaše auto znečišťuje životní prostředí. V závislosti na míře emisí pak dostanete plaketu jednoho ze čtyř emisních stupňů. Obecně platí, že čím ve vyšší stupeň máte, za tím ekologičtější se vaše auto považuje:

  • 1. emisní stupeň – bez plakety
  • 2. emisní stupeň – červená plaketa
  • 3. emisní stupeň – žlutá plaketa
  • 4. emisní stupeň – zelená plaketa

Nejméně tedy znečišťují ovzduší auta se zelenou plaketou. Právě s ní bude vjezd do center většiny měst bez problémů. Se žlutou plaketou pochodíte jen někde, červená plaketa znamená stopku. O tom, jakou plaketu dostanete, rozhodne údaj v technickém průkazu vašeho auta – takzvaný eurostupeň, přidělený na základě emisní směrnice EHS/ES. Čím vyšší erostupeň v techničáku máte, tím nižší emise.

Eurostupeň

Diesel

Plaketa

Euro 1 nebo starší

před 1. 1. 1997

žádná

Euro 2

od 1. 1. 1997 do 31. 12. 2000

červená

Euro 3

od 1. 1. 2001 do 31. 12. 2005

žlutá

Euro 4

od 1. 1. 2006

zelená

Eurostupeň

Benzinový motor

Plaketa

před Euro 1 (bez G-katalyzátoru)

před 1. 1. 1993

žádná

Euro 1 a lepší

od 1. 1. 1993

zelená

Zdroj: www.uamk.cz

Obecně by neměli mít problém se získáním zelené plakety majitelé benzinových aut vyrobených po roce 1992. Pokud jezdíte na naftu, pochodíte jen v případě novějšího modelu vyrobeného po roce 2005.

Bez nálepky ne

Berlín, Mnichov, Kolín nad Rýnem, Stuttgart, Düsseldorf nebo Lipsko. Největší města, která zavedla zóny, kde se bez ekologické plakety neobejdete. Seznam dalších měst najdete na webu ÚAMK, včetně barvy plakety, se kterou je vjezd do daného města povolený – se žlutou známkou opravdu pochodíte jen výjimečně.

Ekologickou plaketu pořídíte buď přímo v Německu – v německých stanicích technické kontroly, poměrně snadno ji ale seženete i u nás. Například v kontrolních stanicích DEKRA. Seznam stanic, které ekologické plakety do Německa prodávají, najdete zde. Pokud si pro ekologickou známku pojedete, s sebou byste si měli vzít především velký technický průkaz.

Za plaketu zaplatíte poplatek zhruba 300 korun, známka přitom není nijak časově omezená. Vždy je ale svázaná s konkrétní SPZkou. Řidičům, kteří vjedou do zóny označené značkou Umwelt Zone bez plakety, hrozí pokuta 80 eur.

Do ciziny vozem

Mýtné a nejrůznější poplatky není to jediné, co vás čeká, pokud vyrazíte za hranice vlastním autem. V našem článku najdete řadu užitečných informací o dopravních předpisech v evropských zemích. Navíc poradíme, jak řešit v cizině dopravní nehodu.

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Česká pošta testuje ještě pomalejší doručování. Zavede ho v létě

2. 6. 2023 | Gabriel Pleska

Česká pošta testuje ještě pomalejší doručování. Zavede ho v létě

Ekonomické zásilky, které se dosud dodávaly do dvou dní od podání, se od 1. července budou dodávat do tří dní od podání. Oznámila to dnes Česká pošta. Změnu bude provázet i zdražení... celý článek

Raiffeisenbank dočasně odpustí poplatek za online směnárnu

1. 6. 2023 | Petr Kučera

Raiffeisenbank dočasně odpustí poplatek za online směnárnu

Služba Směnárna, která je součástí mobilního bankovnictví Raiffeisenbank, bude během června zdarma. Standardně za ni banka účtuje paušální poplatek 39 korun měsíčně.

Air Bank vrátí procento z plateb v cizině. Někomu i dvě

1. 6. 2023 | Petr Kučera

Air Bank vrátí procento z plateb v cizině. Někomu i dvě

Air Bank vrátí klientům až dvě procenta z plateb kartou v cizině. Akce startuje dnes, tedy 1. června, a potrvá do 30. září. 

Lidl prodlouží otevírací dobu. Kde si nakoupíte déle?

31. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

Lidl prodlouží otevírací dobu. Kde si nakoupíte déle?

Od 1. června prodlouží obchodní řetězec Lidl otevírací dobu u více než 250 z celkem 316 prodejen. Zdůvodňuje to tím, že zájem o nakupování v pozdějších denních až nočních hodinách roste.  celý článek

Kdo doplatí na zrušení kolků? Ten, kdo žije v hotovosti

31. 5. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Kdo doplatí na zrušení kolků? Ten, kdo žije v hotovosti

Kolkové známky, kterými se dají hradit správní poplatky, mají skončit. Je to sice obstarožní, velmi nedigitální nástroj, ale dobře s ním můžou úřadům platit i lidi, co nechtějí používat... celý článek

Partners Financial Services