Chorvatsko, Itálie, Francie, Rakousko, Slovensko – rok od roku míří stále víc Čechů na letní dovolenou autem. Řidiči, kteří se chystají vyrazit na dovolenou autem v nejbližších dnech, by už měli trénovat své nervy a psychickou odolnost: sotva se vyhnou nepříjemným kolonám, které se na hlavních českých tazích na začátku letních prázdnin každoročně tvoří. To ale asi každý čeká. Horší je, když vás něco zaskočí. Za hranicemi takových úskalí čeká řada. Často tam platí jiné předpisy a nařízení než u nás. Lišit se může například povinná výbava auta. „Často si řidič myslí, že mu stačí stejná povinná výbava, jako je v České republice, a argumentuje buď Vídeňskou, nebo Ženevskou úmluvou. Problém je, že tyto úmluvy se zmiňují jen o technické výbavě vozidla, nikoliv o povinné výbavě daného vozu,“ říká mluvčí Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Petr Vomáčka. Do každého státu se tedy musíte vybavit jinak. A nespoléhejte na to, že jste v dané zemi byli loni nebo předloni, pravidla a předpisy se můžou měnit často, vždyť to znáte z Česka.
Nehoda v zahraničí
Řešit nehodu není nic příjemného a v zahraničí to platí dvojnásob. Když vás nabourají, může být cesta k penězům za opravu auta a k náhradě škody na majetku nebo na zdraví podstatně složitější než v Česku. Pojistné plnění se totiž vyplácí z povinného ručení viníka. Nekomunikujete tedy s pojišťovnou v Česku, ale se zahraniční pojišťovnou viníka. „Pokud k nehodě dojde v některé zemi se ‚zelenokaretním systémem‘ a byla způsobena vozidlem registrovaným v Evropské unii, Evropském hospodářském prostoru nebo Švýcarsku, pak se motorista může obrátit na škodního zástupce zahraniční pojišťovny v České republice nebo přímo na zahraniční pojišťovnu,“ radí mluvčí České kanceláře pojistitelů Aleš Povr.
Tématu už jsme se na Peníze.cz věnovali podrobněji
Nepodceňte pojištění
Odtah do servisu, opravu auta, noc v hotelu, náhradní vůz nebo dokonce náhradního řidiče. To všechno vám může zaplatit pojišťovna, když vás v zahraničí překvapí porucha nebo nehoda. Pokud tedy máte sjednané vhodné pojištění s dobře nastavenými asistenčními službami. Co dělat, když vás za hranicemi potká porucha nebo nehoda? Kde všude platí vaše povinné ručení a havarijní pojištění? A s čím vlastně můžou pomoct asistenční služby?
I k tomuto tématu máme na Peníze podrobnější info:
Sdílejte článek, než ho smažem