Zjistěte, jak pronajímat bez starostí a s lepším ziskem

PR článek | rubrika: FINEXPO | 30. 1. 2023
Pronajímání bytu se popisuje jako cesta k příjemnému pasivnímu příjmu. Pasivnímu? S pronájmem se pojí řada povinností, které spolknou čas a často i peníze. Prozradíme, jak si pronajímání zjednodušit a užívat si pravidelného a garantovaného nájmu se ziskem a bez starostí.
Zjistěte, jak pronajímat bez starostí a s lepším ziskem
Bezproblémový pronájem se Stálým nájmem.
Zdroj: Unsplash

Komerční spolupráce

Kdo se postará o pohodové pronajímání? Správce nemovitostí Stálý nájem

Společnost Stálý nájem je služba, která má s pronajímáním nemovitostí letité zkušenosti. K jejímu založení vedla neutěšená situace na realitním trhu, kdy majitelé pronajímaného bytu neměli žádné jistoty. Správce nájemníky neprověřoval a vybíral je podle toho, kdo byl ochotný za nájem zaplatit více. Když byl byt prázdný, majitel nedostal vůbec nic.

Stálý nájem chce vlastníkům bytů jistoty dopřát. Proto garantuje pravidelné nájemné, stav bytu i slušné nájemníky.

Jak funguje pronajímání se Stálým nájmem?

Jestliže máte prázdný byt, který byste rádi pronajali, ale zároveň v této oblasti nemáte žádné zkušenosti, nemáte čas se věnovat výběru nájemníka a vůbec veškerým povinnostem, které se s pronajímáním pojí, můžete se obrátit na správce nemovitostí Stálý nájem.

Stálý nájem si od vás byt pronajme. Uzavře s vámi nájemní smlouvu a stane se vaším ideálním nájemcem, který pravidelné posílá nájemné. Tímto krokem pro vás skončily veškeré starosti. Vy si jen každý měsíc zkontrolujete, že nájemné dorazilo.

Společnost bude byt dále podnajímat. Najde do něj nejvhodnější a nejspolehlivější nájemníky, postará se o smlouvy, energie, pojištění i stav bytu. V případě, že nájemník odejde, najde do bytu dalšího. Nájemné vám garantuje i v případě, že nájemník nezaplatí nebo je byt prázdný.

Rizika spojená s pronájmem na vlastní triko

Pro pronájem bytu na vlastní pěst bez realitky se lidé rozhodují kvůli vidině většího zisku. O peníze se nemusí s nikým dělit. Tato vidina je mámivá, ale mnohdy neodráží realitu. Pronajímatel totiž musí často řešit spoustu starostí a problémů. Na co si dát pozor při pronájmu bytu?

  • Špatně napsaný inzerát – abyste o svém bytě dali vědět, je potřeba si připravit inzerát. Ne každý však dokáže napsat poutavou inzerci se skutečně důležitými informacemi. Zájemce mohou odradit neprofesionální fotografie a chyby v textu. Inzerát je také potřeba vyvěsit na patřičných inzertních portálech a místech.
  • Přepis energií – může být komplikovanou záležitostí, pokud předchozí nájemník nespolupracuje. Budete od něj potřebovat plnou moc a žádost o ukončení smlouvy o odběru energií.
  • Hledání nájemníka – je časové náročné a vyžaduje dobré znalosti v oblasti prověřování zájemce. Čekají vás osobní prohlídky bytu, komunikace se zájemci a následně jejich pečlivé prověření. Pokud prověření podceníte, může se z nájemníka vyklubat neplatič. Hledání nájemníka je nekončící proces.
  • Neplatiči – jestliže si do bytu nastěhujete neplatiče, čekají vás nepříjemné a zdlouhavé soudní tahanice. Přicházíte o peníze a ani po rozsudku ve váš prospěch není jisté, že dlužnou částku dostanete.
  • Vystěhování problémových nájemníkůjak vystěhovat nájemníka? I tento problém se řeší soudně a může se táhnout i několik měsíců.
  • Opravy v bytě – bývají nejčastějším zdrojem sporu. Kdo, v jaké výši a jaké opravy platí? Sice to stanovuje vládní nařízení č. 308/2015 Sb., ale i tak se můžete s nájemníkem dostat do konfliktu.
  • Zvířata a kouření – podle české legislativy je ustanovení zákazu kouření v bytě nebo chov mazlíčků v nájemní smlouvě protizákonný, takže i když nechcete, aby toto nájemník ve vašem bytě dělal, nemůžete si to nijak vymoct.
  • Špatně sepsaná smlouva na pronájem bytu – pokud ve smlouvě chybí důležité údaje, budete se s nájemníkem v případě sporu jen těžko domlouvat, na čí straně je pravda.

Pokud se chcete těmto nepříjemnostem vyhnout, není nic jednoduššího než byt pronajmout Stálému nájmu, který vyřeší a zajistí vše potřebné pro bezproblémové pronajímání.

Zdroj: Unsplash

Nespořádaný nájemník může znamenat soudní tahanice.

Pronájem dlouhodobý, nebo krátkodobý?

Důležité je také rozhodnutí, zda budete pronajímat krátkodobě, nebo dlouhodobě. Krátkodobý pronájem je lákavý zejména kvůli vyššímu zisku. Nejčastěji se krátkodobý pronájem volí pro turisty. V tomto ohledu však musíte počítat s velkými nároky na vlastní čas. Byt budete muset pravidelně uklízet a připravovat na příchod nových „nájemníků“, budete muset předávat klíče a také fungovat jako „informační centrum“. U dlouhodobého pronájmu bytu sice nemůžete stanovit tak vysoké nájemné, ale na druhou stranu je pravidelné a po delší dobu, což se vyplatí.

Rozdíl mezi realitkou a Stálým nájmem

Jak pronajmout byt? Pronajímat můžete nejen na vlastní pěst, ale také s pomocí někoho dalšího. Nejčastěji jsou to realitní kanceláře nebo společnosti garantující nájem. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Realitní kancelář:

  • postará se o nezbytné papírování,
  • za svoji práci chce provizi obvykle ve výši jednoho nájmu, kterou platí buď pronajímatel, nebo nájemník, ale někdy také oba,
  • najde a prověří podnájemníka,
  • neřeší problémy s nájemníkem, ty zůstanou na pronajímateli,
  • pokud do bytu po odchodu předchozího nájemníka budete hledat nového, nebudete během této doby dostávat žádné nájemné.

Stálý nájem:

  • vyřeší veškerou papírovou agendu,
  • nájemné vám platí i v případě, kdy je byt neobsazený nebo nájemník nezaplatil,
  • vyhledá a pečlivě prověří nájemníka,
  • vyřeší problémové nájemníky včetně neplatičů,
  • postará se o stav vašeho bytu včetně zajištění oprav,
  • dohlíží na to, aby se vám byt vrátil v původním stavu,
  • při ukončení nájemníka najde nového,
  • šetří váš čas i peníze.
Zdroj: Unsplash

Parkovací místo zvyšuje cenu nájemného.

Jak si nastavit výši nájemného?

Správně nastavené nájemné je klíčové ke spokojenosti pronajímatele i nájemníka. Nájemné by nemělo být zbytečně přemrštěné, ale ani podhodnocené. V případě vysokého nájemného si nájemník brzy najde podobný byt za nižší cenu, takže vy budete opět hledat nového nájemce. V případě nízkého nájmu bude byt lákat pochybné zájemce. Podle čeho nastavit vyváženou cenu? Zjistěte si, za kolik se pronajímají podobné byty ve vašem okolí. Vyšší nájemné si můžete říct v případě, že:

  • byt je v atraktivní lokalitě s dobrou dopravní dostupností,
  • lokalita má potřebnou občanskou vybavenost (pošta, škola, obchody, služby),
  • byt má balkon, sklep nebo parkovací stání,
  • byt je dispozičně řešen tak, že má spojenou kuchyň s obývákem.

Výše nájemného se celorepublikově pohybuje okolo 230 Kč/. Cena za pronájem bytu v Praze se aktuálně pohybuje okolo 312 Kč/. Průměrný byt o velikosti 60  vás v hlavním městě vyjde zhruba na 21 000 Kč za měsíc. Vzhledem k současné situaci se očekává, že nájemné poroste, a tak byste za 1  bytu k pronájmu mohli zaplatit až 500 Kč.

Kolik získáte, když budete pronajímat se Stálým nájmem?

Pokud se chystáte pronajímat byt v Praze, který má rozlohu okolo zmiňovaných 60 , můžete si sami přijít na uvedenou částku 21 000 Kč. Kolik získáte, pokud tento byt pronajmete přes Stálý nájem?

Vyzkoušejte kalkulačku, do které zadáte předpokládaný nájem a cenu za hodinu svého času. Při předpokládaném nájemném 21 000 Kč za měsíc a své hodinově sazbě 350 Kč za hodinu, bude váš zisk z pronájmu při pronajímání na vlastní pěst přibližně o 50 000 Kč nižší než se Stálým nájmem. A to se vyplatí, nemyslíte?

Daň z pronájmu bytu

U daně z pronájmu bytu hraje důležitou roli, jakým způsobem nemovitost pronajímáte. Pokud jste fyzická osoba, která si pronájmem přivydělává k práci, studiu či k důchodu, nemusíte platit zdravotní ani sociální pojištění. Řídíte se podle § 9 zákon 586/192 Sb., o daních z příjmu.

V případě, že je pronájem předmětem vašeho podnikání nebo si přivyděláváte přes Airbnb, musíte mít živnostenské oprávnění a u daňového přiznání se řídit § 7 zmiňovaného zákona. Platit budete nejen daň, ale také zdravotní a sociální pojištění.

Chcete pronajímat bez starostí a s jistotou pravidelného nájmu? Svěřte svůj byt Stálému nájmu, který se o vše potřebné postará za vás.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Češi mají nejdražší elektřinu v EU, ukazuje nové porovnání

25. 4. 2024 | Petr Kučera

Češi mají nejdražší elektřinu v EU, ukazuje nové porovnání

Cena elektrické energie pro domácnosti v Česku byla v loňském druhém pololetí nejvyšší v Evropské unii, pokud zohledníme odlišnou kupní sílu v jednotlivých státech. Vyplývá to z dnes... celý článek

Byty určené k bydlení nelze využívat pro krátkodobé ubytování, říká ombudsman

2. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Byty určené k bydlení nelze využívat pro krátkodobé ubytování, říká ombudsman

Veřejný ochránce práv (ombudsman) řešil postup stavebního a krajského úřadu, když si obyvatelé domu stěžovali na byty využívané ke krátkodobému ubytování.

Zlevňování bytů skončilo, ceny zase rostou. Na pronájmy se stojí fronty

27. 3. 2024 | Kateřina Hovorková

Zlevňování bytů skončilo, ceny zase rostou. Na pronájmy se stojí fronty

Dvě aktuální studie zmapovaly situaci na trhu s nemovitostmi. Jedna upozorňuje, že ceny bytů začínají opět růst. A druhá popisuje nebývalý zájem o pronájmy.

Největší dodavatel plynu výrazně zlevní. Podmínkou je fixace

28. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Největší dodavatel plynu výrazně zlevní. Podmínkou je fixace

Dodavatel energií innogy zákazníkům od března výrazně zlevní fixovanou elektřinu i plyn. Změny cen se týkají hlavně dvouletých fixovaných produktů, u nichž společnost eviduje velký... celý článek

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

19. 2. 2024 | Lukáš Kaňok

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

Řadě z nás od začátku roku zase vzrostly zálohy na elektřinu. Jak je to možné, když ve zprávách píšou, že elektřina zlevňuje? Známe odpověď a všechno kolem záloh srozumitelně vysvětlíme. celý článek

Partners Financial Services