Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Drobní investoři se radši spokojí s málem

| rubrika: Když se řekne | 15. 10. 2009 | 4 komentáře
Drobní investoři se radši spokojí s málem
Drobní investoři se především snaží minimalizovat ztráty, místo aby se snažili o dosažení nejvyššího možného výnosu při daném stupni rizika. A to i při dlouhodobém investování, které samo o sobě riziko ztráty snižuje.

Drobní investoři sice tvrdí, že je pro ně při investování důležitý výnos, ve skutečnosti se tak ale většinou nechovají. Četné zahraniční studie, které popisují chování klientů penzijních fondů, ukázaly, že dlouhodobí investoři se zaměřují více na minimalizaci možných ztrát, než na maximalizaci výnosů. S podobným závěrem přišel i nedávný průzkum, který si objednala ČSOB. Skoro polovina dotázaných preferuje stabilní výnos, který nemusí být příliš vysoký. Důležitá je jistota.

Někdy se tento rozpor vysvětluje malou finanční gramotností. Z průzkumu pro ČSOB vyplývá, že Češi jsou finančně nevzdělaní a jsou rádi, že poznají rozdíl mezi termínovaným a spořícím účtem. Skoro dvě třetiny lidí se neorientuje v jednotlivých nabídkách finančních institucí. Jenže americké studie mezi klienty penzijní fondůzjistily, že na finanční gramotnosti a dostatku důležitých informací nezáleží. Při výběru investičního fondu hrály tyto faktory jen omezenou roli. Navíc v okamžiku, kdy si měli vybírat z mnoha nabídek, velmi často si vybrali nevhodnou investiční variantu.

S finanční gramotností ovšem souvisí skutečnost, že Češi ve velkém nechávají peníze ležet na neúročených běžných účtech. Více než polovina dotázaných v průzkumu pro ČSOB uvedla, že má na běžném účtě minimálně pětinu všech svých peněz. Dohromady mají Češi na těchto účtech 670 miliard korun. Dobrou zprávou alespoň je, že 80 procent Čechů má spořící účet, který nabízí lepší úročení než běžný účet.

Do podílových fondůinvestuje zhruba desetina Čechů. Pro většinu z nich je důležitý výnos investice, na druhé místo kladou riziko, které s uložením peněz souvisí, a na třetím místě je likvidita, neboli jak rychle se k investovaným penězům mohou dostat. Podle průzkumu pro ČSOB by lidé nejčastěji investovali do podílových fondů, kdyby roční výnos byl 5 až 10 procent. Téměř pětinu by ovšem k investování přiměl jen příslib vyššího než desetiprocentního zhodnocení.

Vtip je v tom, že drobní investoři sice sní o vysokých výnosech, nicméně když přijde na lámání chleba, nakonec stejně sáhnou k jistějšímu, ale méně výnosnému uložení peněz. A to i při dlouhodobém investování, kde by maximalizace výnosu byla pochopitelná. Například v USA klienti penzijních fondů považují za příliš rizikový penzijní plán navázaný na akcie. Tento průzkum přitom pochází z doby před nynější recesí. Čtyři z deseti investorů dávali přednost garantované úrovni minimální penze, místo aby za cenu vyššího rizika se snažili dosáhnout na vyšší penzi.

Běžně investoři při dlouhodobém investování upínají pozornost na omezení krátkodobých rizik místo volby výnosného portfolia do budoucnosti. To potvrzuje i Klaus Glaser, investiční specialista Raiffeisen Capital Management (RCM): „Pro investice do akcií doporučujeme investorům minimálně desetiletý investiční horizont. Klienti tuto radu přijmou, ale často po dvou letech, kdy se akciím nedaří, nakonec stejně z investice vycouvají.“ Tím se ale poškozují.

Výdrž je přitom extrémně důležitá. Podle studie, kterou si RCM nechala zpracovat u vídeňského ekonomického institutu WIFO, se v průměru riziko poklesu hodnoty investice do akcií vytrácí po 11 letech. Nicméně s devadesátiprocentní pravděpodobností se může stát, že investor bude vydělávat až po 26 letech. Se stejnou pravděpodobností se ovšem může dočkat pravidelného ročního výnosu přesahujícího deset procent.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

15. 10. 2009 | 19:37 | alfa

No je to zcela pochopitelné, většina malých musí ztrácet, aby pár velkých vydělávalo. Jinak pro investice do akcií je taky potřeba mít dostatečný kapitál, nakupovat za 10-20 tisíc Kč samostatně akcie-to je k smíchu, dáte...více

15. 10. 2009 | 17:07 | Jarda

Drobní "investoři" na akcie prostě nemají náturu. Je to pro ně stejné jako hrát ruletu. Dám citaci z dnešního článku na "mesec.cz": "Výsledky průzkumu agentury Dalbar v USA prokázaly, že typický investor by udělal nejlépe,...více

15. 10. 2009 | 15:41 | Hráč

Na ZŠ to řeším už 4 roky. jako volitelný předmět Základy finančního vzdělání. Více o nás na : www.krotiteledluhu.cz, díl č.12. Naše škola měla možnost ukázat,že finanční gramotnost může být jiná - nejen ta z pohledu bank...více

15. 10. 2009 | 11:14 | Stanislav

Proč je ČR finančně negramotná, proč občané raděj spoří misto toho, aby sami investovali ? Takové otázky jsou na místě a míří na terč. Páč výuka od ZŠ, SŠ i VŠ je nastavena tak, aby optimálně vyhovovala systému, který ji...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK