I na nás dojde. Byty zlevní, říká šéf realitky

Jiří Hovorka | rubrika: Rozhovor | 29. 10. 2020 | 5 komentářů
Sešli jsme se v druhé půlce září, kdy počet nakažených koronavirem poprvé přeskočil hranici tří tisíc za den a nikdo nevěděl, co bude dál. Realitní trh zatím fungoval dobře, Vladimír Zuzák si ale iluze o dalším vývoji nedělá. I na nás ale dojde, varuje v rozhovoru šéf Maxima Reality.
I na nás dojde. Byty zlevní, říká šéf realitky
Vladimír Zuzák
Zdroj: Maxima

Počty nakažených jsou rekordní. Jsou už lidé opatrnější?

Zatím cítíme určitou opatrnost spíš u starších klientů, ale nezdá se, že by se zájemci báli chodit na prohlídky. Je hodně znát, že všichni už tak trochu víme, jak reagovat. Na jaře v prvních dvou týdnech karantény realitní trh úplně zamrzl, ale dnes už si všichni nasadíme roušky nebo respirátory a všechno běží stejně jako v létě. Zájemce si zveme na prohlídky po jednom, dodržujeme rozestupy, v bytech se ničeho nedotýkáme. Majitelé častěji žádají makléře, aby vedli prohlídku sami, a setkávají se až s vážnými zájemci o koupi.

Při jarní karanténě uspěly firmy, které měly e-shop nebo rychle dokázaly na prodej přes internet přejít. Je možné fungovat online i v realitách?

Bez osobní prohlídky si nikdo byt nekoupí. Je to příliš vysoká investice, moc velké riziko. Virtuální prohlídky navíc vyvolávají u zájemců falešný pocit, že byt už viděli. Když jim nesedí nějaká maličkost, už se nepřijdou podívat osobně a přijdete o ně. Čím dál větší roli ale hrají dobré fotky. Na jaře šlo do prodeje hodně bytů původně pronajímaných přes Airbnb. Poznáte je na první pohled, protože jsou atraktivně vyfocené, stejně jako v inzerátech pro turisty. A funguje to i na zájemce o koupi, takové byty se prodají dráž. Takže bych řekl, že se postupně zvyšuje standard kvality fotek. U nás už dnes většina bytů projde rukama bytových designérů, kteří připravují interiér na focení a na prodej.

Vladimír Zuzák

Vladimír ZuzákZdroj: Maxima

Narodil se v roce 1984. Je ředitelem a od loňska také majitelem realitní kanceláře Maxima Reality, která působí na pražském trhu 23 let a letos na jaře začala expandovat do ostatních regionů. Zkušenosti v oblasti financí a realit sbíral například v ING a Hypocentru Modré pyramidy. Deset let zastával pozici obchodního ředitele ve Finep Holding Group, kromě řízení Maxima Reality dnes působí i na pozici CEO developerské skupiny Maverick Group.

Podle objemu poskytnutých hypoték vypadá letošní rok zatím jako rekordní. Potvrzuje vaše praxe, že zájem o bydlení neklesá?

Zájemců o nemovitosti zatím příliš neubylo. Očekáváme ale, že se to někdy na přelomu roku stane. Programy jako Antivirus stále drží zaměstnanost a ekonomiku, ale propouštění přijde hlavně v automobilovém sektoru. Už na jaře nastalo v turistickém ruchu a ještě uvidíme, jak na tom bude gastro. Tato povolání navíc aktuálně banky hodnotí jako vysoce riziková, takže lidé budou mít problém získat úvěry. Nepochybuji o tom, že poptávka po nemovitostech v následujících měsících klesne. Realitní trh vždycky reaguje na recesi s výrazným zpožděním.

Co se pak stane s cenami bytů?

Poptávka zatím je, a tak se ceny drží na stejné úrovni jako před krizí. Až se krize promítne i do realitního trhu, ceny budou klesat. Největší pokles čekám u panelových bytů, případně bytů na okrajích měst. Právě ty běžně kupují lidé, kteří bohužel nyní přijdou kvůli krizi o práci. Ale klesat budou i ceny starších bytů v činžovních domech, výrazně nižší pokles pak čeká rodinné domy a nejstabilnější je vždycky cena pozemků. Přesně tak tomu bylo i v roce 2009. Jiný vývoj než tehdy očekávám jen u bytů v novostavbách, protože hlavně velké developerské společnosti jsou na recesi připraveny a ceny snižovat nebudou. Raději krizi přečkají a prodají byty za vyšší ceny po krizi.

160 STRAN FINMAGU

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

Devadesátky zlatý, budoucnost nejistá. Rozhovor Petra Fischera s Radovanem Vávrou a Dominikem Stroukalem. Dva ekonomové. dvě generace, dva pohledy na devadesátá léta i roky budoucí

MAG. Téma čísla: knihy • Radim Kopáč a kniha za časů korony • Jak Knihobot recykluje miliony knížek • Metoda zettelkasten: jak nikdy nezapomenout, co jste četli • Mistr, Markétka a Audioteka: audioknižní jednička natáčí velké dramatizace • Jakub Žofčák a nerozumná investice – 20 let od zfilmování Pána prstenů • Tři hrsti tipů

FIN. Jiří Hovorka s šéfem pražské burzy: proč se na ni českým firmám nechce? • To se vám vrátí! Mockrát. Dominik Stroukal o magii ekonomických multiplikátorů • Kdo chce bitcoin bít Josef Tětek o lidech, co to neradi krypto


Jaké chyby nejčastěji dělají lidé, kteří prodávají bydlení?

V určování ceny. Pořád platí, že první kroky prodávajících vedou na realitní servery, kde si srovnávají svoji nemovitost s podobnými inzeráty. Jenže tam se nedozvíte, za kolik se byt nebo dům nakonec doopravdy prodal. Nedávno jsme si nechali udělat průzkum a každý desátý měl zkušenost s prodejem pod cenou. A víc než polovina lidí někoho takového znala zprostředkovaně z blízkého okolí. Proto jsme taky už před pár lety spustili na svém webu formulář, kde si může každý objednat online odhad zdarma. Ty odhady zpracovávají naši makléři podle cenových map a statistik finálních cen zapsaných do katastru. Doporučujeme mít takový odhad v ruce, než jdete do jakékoli realitní kanceláře.

A kde chybují kupci?

Podmínky udělování hypoték jsou teď pro kupující trochu nečitelné. Česká národní banka sice rozvolnila podmínky, ale banky jsou opatrné. Přísněji posuzují, kdo je rizikový klient, kdo by mohl přijít o práci a přestat splácet. Když kupující podepisují rezervační smlouvu bez předsjednaného úvěru, může se celý prodej výrazně zdržet, přinejhorším ho může úplně zastavit zamítnutí banky. Kupujícím pak propadne rezervační poplatek. To velmi nelibě nesou i prodávající, kteří teď na prodej dost spěchají, protože očekávají pokles cen. Mnozí zájemci si také myslí, že můžou tlačit na slevu, když je krize. Ale poptávka po bydlení stále je a ještě není úplně čas tlačit na pilu.

Na jaře jste expandovali do regionů. Kde všude teď působíte – a chcete pokrýt celou zemi?

V tuto chvíli nám chybí pouze Karlovarský a Jihočeský kraj. Chceme přinést know-how své značky a kvalitní realitní služby lidem v celé zemi. Expanzi jsme nějakou dobu připravovali a zrovna jsme se trefili do pandemie. Chvíli jsme zvažovali, zda nepočkat, ale všechno už bylo připravené, tak jsme to spustili. Ohlasy jsou dobré.

Jak těžké je v menších městech najít makléře?

Pro nás to těžké není. Máme jiný styl práce než většina realitních kanceláří. U nás například nemusí makléř kontakty shánět, ale získává je od naší společnosti. Jeho prací pak je, aby byli klienti maximálně spokojení.


Rozhovor vyšel v říjnovém čísle časopisu Finmag.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 10. 2020 18:32, Pag

Citace - astro / 29.10.2020 13:23

Vůbec, smlouvu, kterou připravila realitka "rozcupoval" na místě jako bezzubou..(v případě NEproblému by asi stačila, ale problémy jsou vždy)...., hned nám vysvětlil co ve smlouvě od realitky čeká za bubáky....ono je hezké, že ve smlouvě uvedete kde co,...ale dost záleží na formulaci (to je ta právničina)! Sepsal nám novou, zapracoval na našich připomínkách typu(jak nejrychlej vypakovat původní majitele) ap,..A v realitce jen koktali.....i s úschovou peněz od banky, to dělalo necelých 7 tis. Běhání na katasr ap, jsme si vyřídili sami. Ve své podstatě už realitka v druhé fázi byla jen jako přicmrdávač, my zapaltili cenu a jakou provizi si z toho realitka vzala nás celkem netrápilo, bo koupě to byla i tak za hubičku. Nicméně, s realitkou už ani ň. Jedině advokáta, akorát ne nějakého koncipienta. Další nemovitost bude určitě bez realitky, ono nejvíc stejně dělá ta právničina, a na skryté vady si je dobré najmout někoho kdo se zabývá ispekcí nemovitostí. Kdyby tyhle služby nabízely realitky běžně, tak ta provize taky dělá houby a asi bych s ní neměl problém, bo každá služba něco stojí. Bohužel, realitky jsou povětšinou jako stánkaři, které jsem potkával na tržištích v 90.tých letech. Jen prodat a pak se k tomu neznat.
A to vše jen proto, že Plzeň a jí podobné chrlí právníky jako o závod. A všichni chtějí obrovské zisky. Proto vyhledávají spory, které by před pár lety nemohly existovat. Za chvíli se ani nev......e, abychom se nebáli, že nás nějaký právník nenapadne. Právní stát stále více znamená stát vlastněný a ovládaný právníky. Když si nějaký právník usmyslí, že tě ožebračí, jistě toho dosáhne, třeba i s pomocí kolegů. Boxeři a judisté nesmějí v civilním životě své znalosti zneužívat, u právníků je to běžné. Je nutné se jim postavit, za chvíli nebude cesty zpět.

Zobrazit celé vlákno

+3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Nová Zelená úsporám je dostupnější. Na co a jak žádat

13. 10. 2021 | Kateřina Jungvirtová | 22 komentářů

Nová Zelená úsporám je dostupnější. Na co a jak žádat

Startuje nová etapa programu Nová zelená úsporám. O dotace mohou žádat i ti, kdo na ně předtím nedosáhli. Zájemce potěší i další novinky.

Trigea věří obchodním parkům, dva koupila

3. 9. 2021 | Jiří Hovorka

Trigea věří obchodním parkům, dva koupila

Nemovitostní fond Trigea koupil dva nákupní parky, konkrétně Retail Park Haná v Olomouci a Retail Park Ostrava. Své dosavadní portfolio Trigea rozšířila na pět nemovitostí.

Krize naruby. Realitní fondy prosperují

31. 8. 2021 | Vladan Kubovec | 9 komentářů

Krize naruby. Realitní fondy prosperují

Kdo čekal, že krize přinese výprodeje nemovitostí, splakal nad výdělkem. Realitní fondy naopak vydělávaly pěkně.

Za jak dlouho našetříte na vlastní byt? Porovnání krajů

20. 7. 2021 | Petr Kučera | 16 komentářů

Za jak dlouho našetříte na vlastní byt? Porovnání krajů

Na vlastní bydlení si Češi mohou reálně našetřit za 56 let práce – tedy až v důchodu. Ukazuje to analýza stavební spořitelny Modrá pyramida. Ta vychází z průměrné mzdy, od níž odečítá... celý článek

Bytová družstva a aukce nemovitostí. Přehřátý realitní trh vyzkouší všecko

17. 7. 2021 | Radim Zelený | 15 komentářů

Bytová družstva a aukce nemovitostí. Přehřátý realitní trh vyzkouší všecko

Na trhu s nemovitostmi roste zájem o prodej prostřednictvím aukce a družstevní formu financování. V rozhovoru to popisuje šéf společnosti Next Reality Robert Hanzl. Současný hlad po... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.