Tisícovky s přítiskem došly. Už nebudou

Gabriel Pleska | rubrika: Aktuality | 9. 2. 2023 12:00 aktualizováno 9. 2. 2023 16:30
Tisícovky s přítiskem došly. Už nebudou
Z tisku speciálních bankovek ve Státní tiskárně cenin. Bankovky pod UV světlem
Zdroj: ČNB

Česká národní banka (ČNB) včera vydala tisícikorunu vzor 2008 vylepšenou o speciální přítisk k 30. výročí dělení československé měny. O bankovkách samotných a zahájení jejich prodeje jsme informovali: Stovky s přítiskem se prodaly za tisíce. Co teď tisícovky?

Zájem předčil všechna očekávání, u poboček ČNB se tvořily dlouhé fronty zájemců o výměnu bankovek. V některých městech banka už dopoledne oznámila „uzavření fronty“, tedy že víc zájemců nebude schopna do uzavření pokladen uspokojit. Na dalších pobočkách se fronty uzavíraly odpoledne.

Fronty se tvoří i dneska a podle vyjádření mluvčí ČNB Petry Vlčkové, je pravděpodobné, že všech 200 tisíc speciálních bankovek bude do večera pryč. „Očekáváme, že během čtvrtečních pokladních hodin budou zásoby výročních tisícikorun rozebrány,“ říká Vlčková. „Naši pracovníci v Praze a v šesti dalších městech pozorně sledují postup výměny bankovek a jsou připraveni uzavřít frontu v momentě, kdy bude jasné, že naše personální kapacity či snižující se zásoby výročních bankovek neumožní obsloužit nově příchozí zájemce,“ dodává mluvčí.

Kolik bankovek se vyměnilo na konkrétních pobočkách a kolik jich mají ještě k dispozici, mluvčí centrální banky s odvoláním na bezpečnost neprozadila.

 • AKTUALIZUJEME:
  Ve 14.40 ČNB oznámila uzavření fronty u pobočky v Hradci Králové.
  V 15.50 v Praze a Ústí nad Labem, v 15.55 v Brně.
  V 16.00 v Českých Budějovicích. 
  V 16.30 ČNB oznámila, že výměna bankovek je ukončena, došly.

Bankovky je možné vyměnit jen osobně na pobočkách ČNB, za hotovost v jejich nominální výši, v počtu maximálně pěti kusů na osobu.

Stokoruny s přítiskem, první a dosud jediné takto „vylepšené“ bankovky, se proti očekávání notafilů, tedy sběratelů a znalců bankovek, daly v letech po svém vydání (2019) poměrně hezky zpeněžit, výjimečné nebylo desetinásobné zhodnocení, v případě vzácnějších sérií ještě mnohem větší. Na aukčním webu Aukro jsme zaznamenali uskutečněné prodeje i za víc než 15 tisíc korun.

Jak se prodávaly stovky s přítiskem?

Na největším aukčním portálu Aukro.cz se podle Pavla Krejčíře, tamního experta na sběratelství a starožitnictví, prodalo od roku 2020 celkem 1166 bankovek, které měly v popisu napsáno „100 Kč s přítiskem“. Prodávající za ně utržili celkem více než 3,5 milionu korun. „Je ale třeba upozornit, že prodejů mohlo být ještě víc. Někteří prodejci mohli položku nazvat třeba jen ‚bankovka‘, což nám statistiky může zkreslovat,“ upozorňuje Krejčíř. 

Podstatné je ale chytit tu správnou vlnu: Podle statistik Aukra nebyl o stovky ještě v roce 2020 zájem nijak velký, v roce 2021 ale poptávka explodovala a ceny letěly nahoru, minulý rok už byl zase klidnější.

Zájem o „100 Kč s přítiskem“ na Aukro.cz

rok

prodáno

celkem za

2020

209 ks

295 478 Kč

2021

583 ks

2 662 718 Kč

2022

366 ks

719 742 Kč

Zdroj: Aukro.cz

„Data ukazují boom zájmu v roce 2021. Jak se bude cena dále vyvíjet, je velice těžké odhadovat. Nicméně jsme zaznamenali, že si sběratelé kompletují jednotlivé série, takže ty méně se vyskytující série a číselné řady z vydaného množství 200 tisíc kusů budou rozhodně růst na ceně,“ říká expert na sběratelství Pavel Krejčíř.

Přestože odborníci nečekají, že by tisícovky s přítiskem mohly přinést zhodnocení v podobných násobcích, na aukčních a bazarových portálech jsou už v nabídce za mírně řečeno odvážné ceny. Jestli je trh akceptuje, je samozřejmě zatím ve hvězdách. Jen na Aukru je v tuto chvíli nabízí přes tisíc prodejců. „Nejodvážnější“ z nich se nestydí říct si za jeden kus 50 tisíc korun, o něco střízlivější jsou nabídky většího počtu bankovek za ceny mezi 20 a 35 tisíci korunami. Na své kupce ale čekají i prodejci s řádově nižšími cenami, u kterých je pravděpodobnost, že se nabídka potká s poptávkou, přece jenom větší.

Nabídky 1000 Kč s přítiskem ČNB
Screenshot: Aukro.cz

Nejčastější otázky k výměně bankovek

Česká národní banka odpovídá na nejčastější otázky:

 • Můžu na pokladně ČNB platit kartou?
  Nikoliv, bankovku je možné získat pouze výměnou za jinou českou hotovost (bankovky a mince) v hodnotě 1000 Kč.
 • Lze si bankovku objednat?
  Nikoliv, bankovku s přítiskem není možné předem objednat v ČNB ani u smluvních partnerů pro prodej numismatického materiálu. Výměna je možná pouze osobně na územních pracovištích ČNB.
 • Lze přijít na pokladnu s občanským průkazem manžela/manželky, případně s udělenou plnou mocí, a vyměnit tak 5 ks výročních bankovek pro sebe a dalších 5 ks pro další osobu?
  Nikoliv, vydáváno bude maximálně 5 ks bankovek na jednu fyzicky přítomnou osobu.
 • Jak je to se sériovými čísly výročních bankovek?
  Sériování a číslování českých bankovek je součástí jejich ochranného systému, a proto o něm ČNB nemůže poskytovat žádné informace.

Fotogalerie: Za kolik se dají prodat pamětní mince a bankovky

Na tisícovku s přítiskem se stojí fronty. Je to šance získat zajímavý sběratelský kousek – a bez přirážky. Tisíc za tisíc. Na stovku se před třemi roky taky stála fronta. Jenže to se zároveň daly pořídit výroční dvacetikoruny! Podívejte se na ně v galerii, kam jsme přidali víc pamětních bankovek (a taky nějaké pseudobankovky kryté zlatým slavíkem – i z těch se stal ceněný sběratelský artikl).

Popisky a autory fotek najdete uvnitř galerie

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Redaktor, editor a uměle inteligentní ilustrátor webů Peníze.cz a Finmag.cz. Další články autora.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+73
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

23. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

Státní zemědělské a potravinářská inspekce loni zkontrolovala dohromady 194 stravovacích provozoven. Zjistila, že nepravdivé a zavádějící informace poskytovala zákazníkům čtvrtina z... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

22. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

Která nákupní centra patří mezi deset největších v republice? Jaké mají majitele a kolik jich je z Česka? Tady je žebříček.

Nejvíc pokut za nekalé praktiky dostává Penny, ukazují kontroly

19. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Nejvíc pokut za nekalé praktiky dostává Penny, ukazují kontroly

Celkem 16 pokut vyšších než 100 tisíc korun uložila Česká obchodní inspekce řetězcům za nekalé praktiky v období od začátku roku 2022 do konce loňského třetího čtvrtletí. Celková výše... celý článek

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

19. 2. 2024 | Lukáš Kaňok

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

Řadě z nás od začátku roku zase vzrostly zálohy na elektřinu. Jak je to možné, když ve zprávách píšou, že elektřina zlevňuje? Známe odpověď a všechno kolem záloh srozumitelně vysvětlíme. celý článek

Partners Financial Services