První řetězce v Česku začnou vykupovat PET lahve a plechovky

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 8. 2. 2023 | 9 komentářů
První řetězce v Česku začnou vykupovat PET lahve a plechovky
Takhle (vlevo) by mohl vypadat automat na výkup PET lahví a plechovek v Lidlu
Zdroj: Schwarz

Kaufland a Lidl budou od 23. února vykupovat PET lahve a plechovky. Zatím jen ve vybraných prodejnách. Pilotní provoz oba řetězce spustí ve třech prodejnách – které to budou, prozradí až v den spuštění výkupu.

V pilotní fázi projektu nebudou řetězce za vrácené obaly vyplácet peníze, ale jen slevové kupony na nákup. Za kolik se pak budou obaly vykupovat v ostré fázi, zatím taky není stanoveno.

Maloobchodní řetězce Kaufland a Lidl nejsou první, kdo v Česku výkup plastových lahví zavede. Už loni začal online obchod Košík.cz odebírat od svých zákazníků lahve od minerálních vod společnosti Mattoni.

Systém zpětného odběru plastových lahví v Evropě zavedlo už třináct zemí. První bylo Švédsko v roce 1984 a Island v roce 1989, během devadesátých let se přidaly další severské země – Finsko a Norsko, v novém tisíciletí následovány Dánskem, Estonskem, Německem, Nizozemskem, Chorvatskem a Litvou a v loňském roce Lotyšskem, Maltou a Slovenskem.

I v tuzemsku se na zavedení plošného systému zpětného výkupu pracuje. Ministerstvo životního prostředí loni v listopadu přislíbilo, že vypracuje koncept zákona o zálohách, který do budoucna Česku umožní zálohovat nejen obaly, ale i konkrétní další výrobky, například autobaterie. „Otázka k zálohám není ano, nebo ne, jde o to jak,“ říká David Surý, náměstek ministra pro řízení ochrany životního prostředí.

Kaufland a Lidl tedy testují něco, k čemu pravděpodobně dříve nebo později budou muset přistoupit všichni maloobchodníci, kteří prodávají nápoje v plastu nebo hliníkových plechovkách. „Zákazníci si tak mohou systém sběru PET lahví a plechovek vyzkoušet dříve, než vstoupí v platnost,“ říká mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

„Díky tomuto pilotnímu projektu se racionálním způsobem ověří ochota zákazníků zlepšit sběr plechovek a PET lahví. Jeho výsledky pomohou při nastavování dalších opatření,“ doplňuje David Surý z ministerstva životního prostředí.

Nová obchodní centra v Česku

Plány dalších obchodních řetězců na zpětný výkup obalů zjišťujeme. A než budeme vědět víc, můžete si projít, kde všude otevřely loni nové nebo renovované obchody.

Popisky fotek a jejich autory najdete uvnitř galerie.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+389
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 2. 2023 12:29, Novotny

Proč?Proč neco zavadet,kdyz to funguje.Plasty do pytlu a 1 za 2_3mesice na ulici Co je na tom ekologickeho kdyz se kazdy bude courat autem k supermarketu?A jestli si nekdo mysli ,ze mi pribude doma v kuchni dalsi pytel ,tak nepribude! Automaticky prestanu poctive tridit.To se stalo nemcům .Jjsme zatim nejlepsi v evrope

+97
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 2. 2023 10:06, Škodolibka domácí

Svým způsobem to bude další (a všem snadno dostupná) forma sociálních dávek pro lidi ve finanční nebo jiné nouzi. Pokud jistá část obyvatelstva zjistí, že to je bezpečnější a snadněji dostupnější způsob přivýdělku, tak se třeba přestanou ztrácet kovové součásti zabezpečovacího zařízení na železnici, víka od kanálů apod.

Jinak mi to přijde celé úplně ujeté ...však většina normálních rozumných lidí petku rozdupne a hodí jednou za čas do kontejneru na plast. Proč měnit něco, co funguje?

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Pokuta pro CZC. Pirátská reklama narazila u soudu

21. 3. 2023 | Petr Kučera

Pokuta pro CZC. Pirátská reklama narazila u soudu

Sleva na externí disky pro pirátské filmy? Velký e-shop prý zaskočilo, že někdo chápe kampaň jinak, než ji zamýšlel.

Opravdu potřebujete kartu z plastu? Banky vám dají na výběr

21. 3. 2023 | Olga Skalková | 6 komentářů

Opravdu potřebujete kartu z plastu? Banky vám dají na výběr

Možnost říct si o kartu jen ve virtuální podobě dostane víc lidí. Přesto jsou situace, kdy vyplatí mít jednu plastovou.

Proč Degiro stoplo prodej některých ETF. A přidají se další?

20. 3. 2023 | Gabriel Pleska | 6 komentářů

Proč Degiro stoplo prodej některých ETF. A přidají se další?

Platforma Degiro, přes kterou investuje i řada českých drobných investorů, nečekaně pozastavila nákupy některých ETF (burzovně obchodovaných fondů). Klientům to napsala ve středu večer,... celý článek

Peníze nevracíme, zboží zpátky nebereme. Když e-shop tvrdí, že není e-shop

17. 3. 2023 | Gabriel Pleska

Peníze nevracíme, zboží zpátky nebereme. Když e-shop tvrdí, že není e-shop

Kromě e-shopů existují ještě všelijaké nákupní galerie a online tržiště. Rozdíl nemusí být k rozpoznání na první pohled, prý je ale důležitý: galerie a tržiště nemají žádnou odpovědnost,... celý článek

Nový Prostor už zaplatíte i kartou. Sto prodejců má terminály

13. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Nový Prostor už zaplatíte i kartou. Sto prodejců má terminály

Za časopis Nový Prostor už lze zaplatit bezhotovostně – kartou, mobilem nebo hodinkami. Díky spolupráci stejnojmenné organizace a společnosti Mastercard získalo sto prodejců bezkontaktní... celý článek

Partners Financial Services