Pokuta pro CZC. Pirátská reklama narazila u soudu
21. 3. 2023 | Petr Kučera

Sleva na externí disky pro pirátské filmy? Velký e-shop prý zaskočilo, že někdo chápe kampaň jinak, než ji zamýšlel.
Kaufland a Lidl budou od 23. února vykupovat PET lahve a plechovky. Zatím jen ve vybraných prodejnách. Pilotní provoz oba řetězce spustí ve třech prodejnách – které to budou, prozradí až v den spuštění výkupu.
V pilotní fázi projektu nebudou řetězce za vrácené obaly vyplácet peníze, ale jen slevové kupony na nákup. Za kolik se pak budou obaly vykupovat v ostré fázi, zatím taky není stanoveno.
Maloobchodní řetězce Kaufland a Lidl nejsou první, kdo v Česku výkup plastových lahví zavede. Už loni začal online obchod Košík.cz odebírat od svých zákazníků lahve od minerálních vod společnosti Mattoni.
Systém zpětného odběru plastových lahví v Evropě zavedlo už třináct zemí. První bylo Švédsko v roce 1984 a Island v roce 1989, během devadesátých let se přidaly další severské země – Finsko a Norsko, v novém tisíciletí následovány Dánskem, Estonskem, Německem, Nizozemskem, Chorvatskem a Litvou a v loňském roce Lotyšskem, Maltou a Slovenskem.
I v tuzemsku se na zavedení plošného systému zpětného výkupu pracuje. Ministerstvo životního prostředí loni v listopadu přislíbilo, že vypracuje koncept zákona o zálohách, který do budoucna Česku umožní zálohovat nejen obaly, ale i konkrétní další výrobky, například autobaterie. „Otázka k zálohám není ano, nebo ne, jde o to jak,“ říká David Surý, náměstek ministra pro řízení ochrany životního prostředí.
Kaufland a Lidl tedy testují něco, k čemu pravděpodobně dříve nebo později budou muset přistoupit všichni maloobchodníci, kteří prodávají nápoje v plastu nebo hliníkových plechovkách. „Zákazníci si tak mohou systém sběru PET lahví a plechovek vyzkoušet dříve, než vstoupí v platnost,“ říká mluvčí Kauflandu Renata Maierl.
„Díky tomuto pilotnímu projektu se racionálním způsobem ověří ochota zákazníků zlepšit sběr plechovek a PET lahví. Jeho výsledky pomohou při nastavování dalších opatření,“ doplňuje David Surý z ministerstva životního prostředí.
Plány dalších obchodních řetězců na zpětný výkup obalů zjišťujeme. A než budeme vědět víc, můžete si projít, kde všude otevřely loni nové nebo renovované obchody.
Popisky fotek a jejich autory najdete uvnitř galerie.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
8. 2. 2023 12:29, Novotny
Proč?Proč neco zavadet,kdyz to funguje.Plasty do pytlu a 1 za 2_3mesice na ulici Co je na tom ekologickeho kdyz se kazdy bude courat autem k supermarketu?A jestli si nekdo mysli ,ze mi pribude doma v kuchni dalsi pytel ,tak nepribude! Automaticky prestanu poctive tridit.To se stalo nemcům .Jjsme zatim nejlepsi v evrope
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
9. 2. 2023 10:06, Škodolibka domácí
Svým způsobem to bude další (a všem snadno dostupná) forma sociálních dávek pro lidi ve finanční nebo jiné nouzi. Pokud jistá část obyvatelstva zjistí, že to je bezpečnější a snadněji dostupnější způsob přivýdělku, tak se třeba přestanou ztrácet kovové součásti zabezpečovacího zařízení na železnici, víka od kanálů apod.
Jinak mi to přijde celé úplně ujeté ...však většina normálních rozumných lidí petku rozdupne a hodí jednou za čas do kontejneru na plast. Proč měnit něco, co funguje?
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.