První řetězce v Česku začnou vykupovat PET lahve a plechovky

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 8. 2. 2023 | 9 komentářů
První řetězce v Česku začnou vykupovat PET lahve a plechovky
Takhle (vlevo) by mohl vypadat automat na výkup PET lahví a plechovek v Lidlu
Zdroj: Schwarz

Kaufland a Lidl budou od 23. února vykupovat PET lahve a plechovky. Zatím jen ve vybraných prodejnách. Pilotní provoz oba řetězce spustí ve třech prodejnách – které to budou, prozradí až v den spuštění výkupu.

V pilotní fázi projektu nebudou řetězce za vrácené obaly vyplácet peníze, ale jen slevové kupony na nákup. Za kolik se pak budou obaly vykupovat v ostré fázi, zatím taky není stanoveno.

Maloobchodní řetězce Kaufland a Lidl nejsou první, kdo v Česku výkup plastových lahví zavede. Už loni začal online obchod Košík.cz odebírat od svých zákazníků lahve od minerálních vod společnosti Mattoni.

Systém zpětného odběru plastových lahví v Evropě zavedlo už třináct zemí. První bylo Švédsko v roce 1984 a Island v roce 1989, během devadesátých let se přidaly další severské země – Finsko a Norsko, v novém tisíciletí následovány Dánskem, Estonskem, Německem, Nizozemskem, Chorvatskem a Litvou a v loňském roce Lotyšskem, Maltou a Slovenskem.

I v tuzemsku se na zavedení plošného systému zpětného výkupu pracuje. Ministerstvo životního prostředí loni v listopadu přislíbilo, že vypracuje koncept zákona o zálohách, který do budoucna Česku umožní zálohovat nejen obaly, ale i konkrétní další výrobky, například autobaterie. „Otázka k zálohám není ano, nebo ne, jde o to jak,“ říká David Surý, náměstek ministra pro řízení ochrany životního prostředí.

Kaufland a Lidl tedy testují něco, k čemu pravděpodobně dříve nebo později budou muset přistoupit všichni maloobchodníci, kteří prodávají nápoje v plastu nebo hliníkových plechovkách. „Zákazníci si tak mohou systém sběru PET lahví a plechovek vyzkoušet dříve, než vstoupí v platnost,“ říká mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

„Díky tomuto pilotnímu projektu se racionálním způsobem ověří ochota zákazníků zlepšit sběr plechovek a PET lahví. Jeho výsledky pomohou při nastavování dalších opatření,“ doplňuje David Surý z ministerstva životního prostředí.

Nová obchodní centra v Česku

Plány dalších obchodních řetězců na zpětný výkup obalů zjišťujeme. A než budeme vědět víc, můžete si projít, kde všude otevřely loni nové nebo renovované obchody.

Popisky fotek a jejich autory najdete uvnitř galerie.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+394
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 2. 2023 12:29, Novotny

Proč?Proč neco zavadet,kdyz to funguje.Plasty do pytlu a 1 za 2_3mesice na ulici Co je na tom ekologickeho kdyz se kazdy bude courat autem k supermarketu?A jestli si nekdo mysli ,ze mi pribude doma v kuchni dalsi pytel ,tak nepribude! Automaticky prestanu poctive tridit.To se stalo nemcům .Jjsme zatim nejlepsi v evrope

+98
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

29. 2. 2024 | Olga Skalková | 2 komentáře

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

Evropská unie chystá balíček zvaný PSD3/PSR. Má zlepšit ochranu a bezpečnost spotřebitelů. O novinkách, jejichž definitivní podoba teprve vzniká, mluví v rozhovoru europoslanec Ondřej... celý článek

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

27. 2. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

Síť bankomatů Euronet v Česku strhává lidem poplatek za službu, kterou si ve skutečnosti neobjednali – nebo ji nakonec ani nedostali. Některým velkým bankám se takové klamání jejich... celý článek

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

23. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

Státní zemědělská a potravinářská inspekce loni kontrolovala dohromady 194 stravovacích provozoven. Zjistila, že nepravdivé a zavádějící informace poskytovala zákazníkům čtvrtina z... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

22. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

Která nákupní centra patří mezi deset největších v republice? Jaké mají majitele a kolik jich je z Česka? Tady je žebříček.

Partners Financial Services