Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 11. 1. 2023 | 1 komentář
Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

Zdroj: Shutterstock

Průměrná míra inflace za rok 2022 dosáhla 15,1 %. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 %. Oznámil to Český statistický úřad.

V prosinci zůstala celková úroveň spotřebitelských cen stejná jako v listopadu. Na jednu stranu zlevnily hlavně pohonné hmoty (meziměsíčně o 10,5 %), na druhou stranu zdražily zemní plyn (o 2 %), elektřina (1,2 %) nebo některé potraviny, třeba trvanlivé mléko (8 %), brambory (6,9 %), vejce (5,9 %) a cukr (4,7 %).

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v prosinci o 15,8 %, což bylo o 0,4 procentního bodu méně než v listopadu. „Pokud bychom však nebrali v potaz energetický úsporný tarif, tak je inflace stále blízko dvaceti procentům,“ zdůrazňuje Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.

„Zpomalení meziročního cenového růstu bylo ovlivněno zejména cenami v oddíle doprava, kde zmírnil růst cen automobilů na 9,2 % a cen pohonných hmot a olejů na 4,4 %,“ upřesňují statistici.

Na meziroční růst cen měly největší vliv ceny potravin a nealkoholických nápojů a bydlení. Cukr byl v prosinci o 98,9 % dražší než před rokem, polotučné trvanlivé mléko o 55,4 %, drůbeží maso o 42,8 %, mouka o 42 %, oleje a tuky o 38,2 %, chléb o 37,6 %.

V oblasti bydlení meziročně stouply ceny zemního plynu o 140,2 %, naopak elektřina byla podle statistiků o 21,2 % levnější než před rokem – čísla opět výrazně ovlivnilo započtení takzvaného úsporného tarifu, tedy státního příspěvku na elektřinu. Tuhá paliva jsou dražší o 66,4 %, teplo a teplá voda o 28,8 %, výrobky a služby pro běžnou údržbu bytu o 20,8 %, vodné o 5,3 %, stočné o 6,4 %. Náklady vlastnického bydlení (imputované nájemné) se zvýšily o 10,9 % zejména v důsledku růstu cen stavebních materiálů a cen stavebních prací.

Ceny stravovacích služeb jsou meziročně vyšší o 26,1 %, ceny ubytovacích služeb o 21,3 %.

Kolik to žere

Zdroj: Shutterstock

Spočítejte si, jak inflace znehodnocuje úspory. Co udělá s hodnotou vašich peněz a jak klesá kupní síla? Ukážeme, kolik vám zůstane v následujících letech, když meziroční inflace dosáhne určité hodnoty. A umíme to i naopak: Kolik vám zůstalo z vašich úspor v předchozích letech?

Kalkulačka inflace

„Odhadovat inflaci pro nejbližší měsíce je hodně velká loterie. V lednové inflaci totiž odezní efekt takzvaného úsporného tarifu a současně se do ní promítnou nové ceníky obchodníků. V případě energií naštěstí zafunguje cenový strop, který zabrání dalšímu prudkému zdražení elektřiny a plynu,“ říká Petr Dufek z Creditas.

„S dvoucifernou inflací je třeba počítat i v následujících měsících letošního prvního pololetí. Od jara by však měla začít díky vysokému srovnávacímu základu velmi rychle klesat a napomoci by jí v tom měla i slabá poptávka, která zatlačí na marže obchodníků. I přes tento pozitivní výhled bude rok 2023 inflačně nadprůměrný,“ dodává Dufek.

„Začátek roku je doprovázen přeceňováním ze strany obchodníků. Je proto možné, že první měsíce v letošním roce budou stále ve znamení velmi vysoké inflace. Následně by se situace měla začít zlepšovat a inflace v průběhu roku klesne na jednocifernou úroveň,“ očekává Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities.

„Bohužel nelze vyloučit, že nás vyšší inflace bude trápit déle, než si nyní připouštíme. Mění se totiž inflační očekávání lidí a jednotlivé subjekty v ekonomice na sebe reagují tím, že zdražují, protože zdražuje jejich okolí. To může způsobit relativně dlouhou setrvačnost inflačních tlaků,“ říká Křeček.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika. Zdroj: ČSÚ, Peníze.cz

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+69
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

29. 2. 2024 | Olga Skalková | 2 komentáře

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

Evropská unie chystá balíček zvaný PSD3/PSR. Má zlepšit ochranu a bezpečnost spotřebitelů. O novinkách, jejichž definitivní podoba teprve vzniká, mluví v rozhovoru europoslanec Ondřej... celý článek

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

27. 2. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

Síť bankomatů Euronet v Česku strhává lidem poplatek za službu, kterou si ve skutečnosti neobjednali – nebo ji nakonec ani nedostali. Některým velkým bankám se takové klamání jejich... celý článek

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

23. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

Státní zemědělská a potravinářská inspekce loni kontrolovala dohromady 194 stravovacích provozoven. Zjistila, že nepravdivé a zavádějící informace poskytovala zákazníkům čtvrtina z... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

22. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

Která nákupní centra patří mezi deset největších v republice? Jaké mají majitele a kolik jich je z Česka? Tady je žebříček.

Partners Financial Services