Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 10. 9. 2021 09:32 | 22 komentářů
Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

Ilustrační foto: Shutterstock

Ceny v Česku dál rychle rostou. Meziroční inflace v srpnu vyskočila na 4,1 %, hlásí Český statistický úřad. Nad hranici 4 % se dostala poprvé od listopadu roku 2008.

„Meziroční růst se nachází výrazně nad prognózou České národní banky, která pro srpen očekávala růst o 3,1 %. Zároveň vzhledem k silnému zrychlení jádrové složky inflace představuje současný cenový vývoj argument pro to, aby ČNB na zářijovém zasedání razantně zvýšila úrokové sazby rovnou o 50 bazických bodů,“ říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

I meziměsíčně ceny poměrně rychle rostly: v srpnu oproti červenci inflace vyrostla o 0,7 %, tempo růstu tu ale – narozdíl od meziročního čísla – kleslo. V červenci byl meziměsíční růst rovné procento.

Meziměsíčně výrazně stouply třeba ceny dovolených s komplexními službami, a to o 3,3 %. Ceny v restauracích a kavárnách vzrostly o 1,1 % a dál se zvedaly i ceny pohonných hmot (0,9 %). Z potravin nejvíce rostla cena másla (8,5 %), vajec (7,5 %) nebo drůbeže (1,8 %). Naopak třeba ceny zeleniny meziměsíčně klesly o 3,3 %, z toho ceny brambor o 5,8 %, klesla třeba i cena vepřového masa (-1,7 %).

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Meziroční inflaci směrem vzhůru postrčily nejvíce vyšší ceny bydlení a potraviny. Například ceny nájemného z bytu rostly o 2,5 % a ceny vodného a stočného shodně o 5,5 %. Ceny elektřiny naopak klesly o 3,4 % a zemního plynu o 4,7 %. Z potravin bylo meziročně výrazně dražší třeba máslo (růst 12,4 % v srpnu – v červenci to bylo 2,7 %), vejce (v srpnu růst 5,8 %, v červenci naopak pokles o 4,1 %).

Zrychlil například i meziroční růst cen oděvů na 8,2 % (v červenci 6,1 %) a obuvi na 8,6 % (v červenci 6,4 %). Ceny pohonných hmot meziročně vyrostly téměř o pětinu (19 %).

Náklady vlastnického bydlení vzrostly meziročně podle statistiků o 8,2 % zejména v důsledku růstu cen stavebních materiálů a cen nových bytů, v menší míře i růstu cen stavebních prací. Inflace bez započtení těchto nákladů by činila 3,6 %.

„Zatímco příspěvek oddílu doprava do celkové inflace bude v nadcházejících měsících postupně slábnout, tak hlavním motorem celkové inflace se v závěru letošního roku postupně stanou náklady spojené s bydlením a potraviny. Tyto dva oddíly představují dohromady necelou polovinu spotřebního koše a položky v nich jsou pro domácnosti velmi citlivé. S výraznějším zdražením je nutné počítat konkrétně u elektřiny a plynu. Zároveň lze očekávat pokračující růst cen služeb,“ říká Novák.

Zdroj: Jakub Seidler, ČBA

Meziroční inflace se podle Nováka bude minimálně do konce letošního roku pravděpodobně pohybovat kolem 4 % a nelze vyloučit ani krátkodobé vzedmutí směrem k 5 %. „V souhrnu za celý letošní rok lze očekávat růst inflace výrazněji přes 3 %, a to především kvůli prudkému zrychlení inflace ve druhé polovině letošního roku,“ očekává analytik.

„Zatímco doposud tržní konsensus předpokládal, stejně jako prognóza ČNB, že průměrná inflace v příštím roce zvolní pod 3 %, poslední vývoj spíše naznačuje další zrychlení nad 3 %,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace. „Například poslední prognóza ministerstva financí zvýšila odhad inflace na příští rok na 3,5 % (oproti 2,8 % očekávaných ČNB), a současný vývoj jde tímto směrem. Pokud tak nedojde ke korekci cen komodit, které se vyvíjejí poslední dobou poměrně extrémně, lze v příštím roce očekávat další zrychlení inflace citelněji nad 3 %. V letošním roce se bude nakonec průměrná inflace také pohybovat nad 3 % a v závěru roku může meziroční růst atakovat 5% hranici,“ upřesňuje.

„Z pohledu centrální banky je situace komplikovaná v tom, že většina inflačních tlaků je nákladového charakteru. ČNB tak bude spíše pokračovat v postupném zpřísňování měnové politiky, jak doposud avizovala. V letošním roce tak zvýší ještě sazby patrně o 0,75 procentního bodu, v průběhu příštího roku by se pak základní sazba mohla dostat k 2,5 %. Zvýšení sazeb na zářijovém jednání o 0,5 procentního bodu však vzhledem k rychlejším inflačním tlakům vyloučit nelze,“ dodává Seidler.

Inflace v Česku se pohybuje nad průměrem zemí EU, který v srpnu podle předběžných dat Eurostatu dělal v červenci 2,5 %. Nejvíce ceny v červenci meziročně vzrostly v Estonsku (o 4,9 %) a nejméně na Maltě (o 0,3 %). Srpnové odhady pak mluví o inflaci na Slovensku ve výši 3,3 % a v Německu 3,4 %.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 22 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 9. 2021 11:51, KYSOŇ

Bodejť by nevyskočila, když se pantáti rozhazují biliony plnými hrstmi...

+12
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 9. 2021 11:12, deprese

šetřílci pláčou :D

-9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (22 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

17. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

Nad čtyřmi procenty už jsme, u pěti prý budeme na konci roku. Po covidovém restartu čelíme zdražování, jaké tu nebylo od poslední finanční krize. Rychlá přeháňka, nebo vytrvalý déšť? celý článek

Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

17. 9. 2021 | Olga Skalková | 2 komentáře

Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

Vysvětlíme vám, kdy se tahle služba může hodit, proč o ni Češi nemají zájem a na co si dát pozor.

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 32 komentářů

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

Firmy budou moci volat jen lidem, kteří s tím předem výslovně souhlasili. Podle dosavadních pravidel to bylo obráceně.

Nákupy z Číny zdraží. Pozor na daň a clo

14. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Nákupy z Číny zdraží. Pozor na daň a clo

Drobné zásilky z Číny a dalších zemí mimo Evropskou unii brzy zdraží. Poslanci definitivně schválili zákon, který ruší jejich osvobození od daně z přidané hodnoty (DPH). Změny měly... celý článek

Pro balík na nádraží. První boxy se otevřou v říjnu

6. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Pro balík na nádraží. První boxy se otevřou v říjnu

Česká pošta začíná s bezobslužnými boxy pro doručování zásilek, míří s nimi i na vlaková nádraží. Boxy budou instalované například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.