GSM Banking

| 23. 7. 2003

Tato služba umožňuje provádět transakce se svým běžným účtem z kteréhokoli místa na světě, kde můžete použít svůj GSM mobilní telefon.

Co služba nabízí?

Stejně jako telefonní banka i tato služba může mít svoji pasivní (zůstatky, úrokové sazby, devizové kurzy) a aktivní verzi (příkazy k úhradě či inkasu, konverze měn, zakládání termínovaných vkladů a další). V eBance umožňuje generování kódů (náhrada elektronického klíče) pro přístup k vašemu účtu.

Jak to funguje?

Transakce a zjišťování zůstatků probíhají pomocí technologie SIM Toolkit a bankovní aplikace nahrané na vaší SIM kartě. Každá prováděná transakce probíhá prostřednictvím zašifrovaných krátkých textových zpráv. K použití aplikace potřebujete znát kód BPIN. Váš mobilní operátor vám naúčtuje všechny zadané požadavky a příkazy v rámci GSM bankingu jako běžnou odchozí SMS zprávu. Na pomezí internetového a GSM bankovnictví je tzv. PDA bankovnictví, tedy přístup k účtu z kapesního počítače připojeného na internet (nejčastěji pomocí mobilního telefonu). Toto řešení spojuje mobilitu s větší zobrazovací plochou a přehledností oproti GSM bankingu. PDA bankovnictví nabízí v ČR zatím pouze eBanka.

Kolik to stojí?

V rámci konkurenčního boje je některými velkými bankami (skupina ČSOB) služba nabízena zdarma. V jiných (eBanka) je již zahrnuta v poplatku za vedení účtu. Tam, kde je již zpoplatněna se cena pohybuje mezi deseti a šedesáti korunami měsíčně. Samotné transakce jsou levnější než na přepážce, musíte však současně platit své mobilní síti za odeslané textové zprávy (jedna až tři koruny).

Jak je to s bezpečností?

Při využití technologie SIM Toolkit je veškerá komunikace mezi vaším telefonem a bankou zašifrovaná a lze říci, že splňuje vysoké nároky kladené na bankovní aplikace.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

banky, GSM banking, Internet

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.