Jak si zajistit celoroční obsazení bytu nájemníkem a bez starostí

Spolupráce | rubrika: FINMARKET | 4. 2. 2021
Aby byl váš investiční byt přínosem, je potřeba, aby byl obsazený. A to po celý rok, několik let v řadě. Jenže jak najít spolehlivé nájemníky, kteří zůstanou bydlet déle než pár měsíců, budou pravidelně platit nájemné a byt budou udržovat v dobré kondici?
Jak si zajistit celoroční obsazení bytu nájemníkem a bez starostí
Dlouhodobý pronájem je ideálním řešením.
Zdroj: Unsplash

Jak najít správného nájemníka

Pokud nechcete svůj byt pronajímat pouze krátkodobě například turistům, studentům nebo nájemníkům, kteří potřebují ubytování během služební cesty, zabere vám hledání sice více času, ale na druhou stranu budete mít jistotu, že vám byt přinese dlouhodobý zisk. Jednou z variant, jak hledat nájemníky pro dlouhodobý nájem, je pronajmutí bytu společnosti Stálýnájem.cz.

Proč si vybrat Stálýnájem.cz?

Při dlouhodobém pronájmu se nevyplatí vsázet na:

  • turisty,
  • studenty,
  • sezónní pracovníky.

Mnohem lepší je vybírat ze zájemců se stálým příjmem, kteří chtějí v nájemním bytě bydlet třeba kvůli práci nebo rodině. Pro dlouhodobý pronájem se rozhodují také mladé páry, rodiny nebo senioři.

Výhody a nevýhody krátkodobého a dlouhodobého pronájmu

Při pronajímání bytu máte možnost si zvolit buď krátkodobý, nebo dlouhodobý pronájem. Pro krátkodobé pronájmy však není v tuto chvíli vhodná doba. Cestování je omezeno, a přestože mají o krátkodobý pronájem místo mladých cestovatelů zájem spíše naočkovaní senioři ze zahraničí, stále je úbytek turistů citelný. Proto se jako nejjistější v dnešní době jeví dlouhodobý pronájem.

Krátkodobý pronájem

Krátkodobé pronájmy jsou typické především pro turisticky atraktivní města, mezi které patří například Praha, Plzeň, Český Krumlov a další.

Při krátkodobém pronájmu přenecháváte byt k bydlení nikoliv za účelem uspokojení bytových potřeb. Spíše se jedná o ubytování z důvodu pracovní cesty, turismu, rekreace a podobně. Pro mnoho majitelů je lákavý vyšší zisk než u dlouhodobých pronájmů. Nicméně je potřeba počítat s časem, který strávíte úklidem, komunikací s hosty, ale také předáváním klíčů a podobně.

Navíc je potřeba mít byt pro krátkodobý pronájem plně vybavený. Počítejte také s tím, že se od roku 2017 tento typ podnikání stal ubytovací službou, což znamená, že se na vás vztahuje EET a daně.

 

Obrázek: Krátkodobý pronájem podléhá EET a daním.

Zdroj: Pixabay.com

Krátkodobý pronájem podléhá EET a daním

Dlouhodobý pronájem

Dlouhodobý pronájem nepodléhá sezónnosti. To znamená, že v něm nájemníci bydlí bez ohledu na roční dobu. Výše nájmu je sice nižší, ale na druhou stranu máte zajištěný pravidelný a dlouhodobý příjem. Navíc je dlouhodobý pronájem osvobozen od daně z přidané hodnoty. Byt také nemusí být kompletně vybavený, jelikož si jej nájemník bude chtít zařídit podle svého vkusu. Je však potřeba počítat s tím, že občanský zákoník poskytuje výrazně větší ochranu nájemníkovi, takže může majitel pronájem vypovědět jen z důvodů, které stanovuje zákon.

Celoroční pronájem bytu bez starostí

Pokud máte byt, ale nechcete řešit starosti s jeho pronajmutím, svěřte jej pod křídla správcovské firmě, která se o vše postará za vás a zajistí vám stálý nájem. Mezi takové společnosti patří třeba společnost Stálýnájem.cz, která má v oblasti nemovitostí a pronájmu dlouholeté zkušenosti.

Zdroj: Unsplash.com

S dlouhodobým pronájmem nemusíte mít žádné starosti.

Vy svůj byt pronajmete Stálému nájmu a oni jej podnajmou dál. Vám bude chodit dohodnutý garantovaný nájem i v případě, že bude byt prázdný nebo nájemník nezaplatí. Stálýnájem.cz na sebe bere veškeré povinnosti, které se s pronájmem pojí. Sepíšou inzerát, nafotí byt, sejdou se se zájemci, zájemce pečlivě prověří a připraví veškerou potřebnou dokumentaci. Zajistí potřebná pojištění i přepisy energií a na starost si vezmou také pravidelnou kontrolu bytu a potřebné opravy. Nemusíte se bát vybydleného bytu, pokud by někdo náhodou byt poškodil, na své náklady ho uvedou do původního stavu. V případě, že nájemník bude chtít ukončit smlouvu, najdou nájemce nového. Pronájem pro vás bude bez starostí.

Nedělejte si s pronájmem žádné starosti a těšte se z pravidelného celoročního příjmu i vy.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

16. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

Prudký meziroční růst cen nemovitostí v Česku pokračoval i v letošním třetím čtvrtletí. Tempo zdražování ale kleslo. A u bytů a rodinných domů už je vidět cenová stagnace – důsledek... celý článek

Hypotéky jsou zase dražší, skončily akce

9. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Hypotéky jsou zase dražší, skončily akce

Průměrný úrok u nových hypoték, které teď nabízejí tuzemské banky, na začátku listopadu po dvou měsících mírného poklesu opět stoupl. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která... celý článek

Byty se neprodávají, developeři zkouší novou cestu k bydlení

1. 11. 2022 | Olga Skalková

Byty se neprodávají, developeři zkouší novou cestu k bydlení

Drahé hypotéky v kombinaci s vysokými cenami nemovitostí a dvoucifernou inflací teď většině Čechů znemožňují koupit si vlastní bydlení. Developeři proto hledají způsob, jak i za této... celý článek

Vysoký úrok jen na rok? Krátké fixace jsou teď nejdražší

27. 10. 2022 | Olga Skalková

Vysoký úrok jen na rok? Krátké fixace jsou teď nejdražší

Úroky u hypoték jsou rekordně vysoké. Sázka na kratší fixace vypadá logicky. Inflace vrcholí, říká se. Až se bouře přežene, budou úroky klesat. Za jednoleté fixace se ale připlácí.

Máte starší stavebko? Je to poklad, když chcete půjčit na bydlení

25. 10. 2022 | Petr Kielar | 1 komentář

Máte starší stavebko? Je to poklad, když chcete půjčit na bydlení

Třetina českých domácností může dosáhnout na výhodný úvěr ze stavebního spoření. Úrokové sazby u smluv sjednaných před rokem 2022 začínají na 2,99 % a končí (ano, končí!) na 4,50 %. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.