Jak si zajistit celoroční obsazení bytu nájemníkem a bez starostí

Spolupráce | rubrika: BrandInsight | 4. 2. 2021
Aby byl váš investiční byt přínosem, je potřeba, aby byl obsazený. A to po celý rok, několik let v řadě. Jenže jak najít spolehlivé nájemníky, kteří zůstanou bydlet déle než pár měsíců, budou pravidelně platit nájemné a byt budou udržovat v dobré kondici?
Jak si zajistit celoroční obsazení bytu nájemníkem a bez starostí
Dlouhodobý pronájem je ideálním řešením.
Zdroj: Unsplash

Jak najít správného nájemníka

Pokud nechcete svůj byt pronajímat pouze krátkodobě například turistům, studentům nebo nájemníkům, kteří potřebují ubytování během služební cesty, zabere vám hledání sice více času, ale na druhou stranu budete mít jistotu, že vám byt přinese dlouhodobý zisk. Jednou z variant, jak hledat nájemníky pro dlouhodobý nájem, je pronajmutí bytu společnosti Stálýnájem.cz.

Proč si vybrat Stálýnájem.cz?

Při dlouhodobém pronájmu se nevyplatí vsázet na:

  • turisty,
  • studenty,
  • sezónní pracovníky.

Mnohem lepší je vybírat ze zájemců se stálým příjmem, kteří chtějí v nájemním bytě bydlet třeba kvůli práci nebo rodině. Pro dlouhodobý pronájem se rozhodují také mladé páry, rodiny nebo senioři.

Výhody a nevýhody krátkodobého a dlouhodobého pronájmu

Při pronajímání bytu máte možnost si zvolit buď krátkodobý, nebo dlouhodobý pronájem. Pro krátkodobé pronájmy však není v tuto chvíli vhodná doba. Cestování je omezeno, a přestože mají o krátkodobý pronájem místo mladých cestovatelů zájem spíše naočkovaní senioři ze zahraničí, stále je úbytek turistů citelný. Proto se jako nejjistější v dnešní době jeví dlouhodobý pronájem.

Krátkodobý pronájem

Krátkodobé pronájmy jsou typické především pro turisticky atraktivní města, mezi které patří například Praha, Plzeň, Český Krumlov a další.

Při krátkodobém pronájmu přenecháváte byt k bydlení nikoliv za účelem uspokojení bytových potřeb. Spíše se jedná o ubytování z důvodu pracovní cesty, turismu, rekreace a podobně. Pro mnoho majitelů je lákavý vyšší zisk než u dlouhodobých pronájmů. Nicméně je potřeba počítat s časem, který strávíte úklidem, komunikací s hosty, ale také předáváním klíčů a podobně.

Navíc je potřeba mít byt pro krátkodobý pronájem plně vybavený. Počítejte také s tím, že se od roku 2017 tento typ podnikání stal ubytovací službou, což znamená, že se na vás vztahuje EET a daně.

 

Obrázek: Krátkodobý pronájem podléhá EET a daním.

Zdroj: Pixabay.com

Krátkodobý pronájem podléhá EET a daním

Dlouhodobý pronájem

Dlouhodobý pronájem nepodléhá sezónnosti. To znamená, že v něm nájemníci bydlí bez ohledu na roční dobu. Výše nájmu je sice nižší, ale na druhou stranu máte zajištěný pravidelný a dlouhodobý příjem. Navíc je dlouhodobý pronájem osvobozen od daně z přidané hodnoty. Byt také nemusí být kompletně vybavený, jelikož si jej nájemník bude chtít zařídit podle svého vkusu. Je však potřeba počítat s tím, že občanský zákoník poskytuje výrazně větší ochranu nájemníkovi, takže může majitel pronájem vypovědět jen z důvodů, které stanovuje zákon.

Celoroční pronájem bytu bez starostí

Pokud máte byt, ale nechcete řešit starosti s jeho pronajmutím, svěřte jej pod křídla správcovské firmě, která se o vše postará za vás a zajistí vám stálý nájem. Mezi takové společnosti patří třeba společnost Stálýnájem.cz, která má v oblasti nemovitostí a pronájmu dlouholeté zkušenosti.

Zdroj: Unsplash.com

S dlouhodobým pronájmem nemusíte mít žádné starosti.

Vy svůj byt pronajmete Stálému nájmu a oni jej podnajmou dál. Vám bude chodit dohodnutý garantovaný nájem i v případě, že bude byt prázdný nebo nájemník nezaplatí. Stálýnájem.cz na sebe bere veškeré povinnosti, které se s pronájmem pojí. Sepíšou inzerát, nafotí byt, sejdou se se zájemci, zájemce pečlivě prověří a připraví veškerou potřebnou dokumentaci. Zajistí potřebná pojištění i přepisy energií a na starost si vezmou také pravidelnou kontrolu bytu a potřebné opravy. Nemusíte se bát vybydleného bytu, pokud by někdo náhodou byt poškodil, na své náklady ho uvedou do původního stavu. V případě, že nájemník bude chtít ukončit smlouvu, najdou nájemce nového. Pronájem pro vás bude bez starostí.

Nedělejte si s pronájmem žádné starosti a těšte se z pravidelného celoročního příjmu i vy.

Peníze BrandInsight

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

22. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

Ceny bytů i rodinných domů v loňském roce klesly. Vyplývá to ze statistiky ČSOB Index bydlení (dříve HB Index) za čtvrté čtvrtletí 2023. Základem jsou odhady tržních cen nemovitostí... celý článek

Trh s bydlením ožil. Ceny mírně klesly, ukazují nová čísla

21. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Trh s bydlením ožil. Ceny mírně klesly, ukazují nová čísla

Realitní trh v Česku po několika letech útlumu postupně ožívá. Prodeje nemovitostí začaly opět mírně stoupat. V mezinárodním srovnání dlouhodobě patříme mezi země, kde se zdražuje nejrychleji.... celý článek

Hypotéky výrazně zlevnily, ukazují nová čísla z bank

9. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Hypotéky výrazně zlevnily, ukazují nová čísla z bank

Průměrná úroková sazba nově nabízených hypotečních úvěrů v Česku klesla na nejnižší hodnotu od června 2022. Ukazuje to statistika Swiss Life Hypoindex.

Jak se kupuje dům za šest miliard. Šéf fondu podrobně o Arkádách Pankrác

7. 2. 2024 | Martin Vlnas

Jak se kupuje dům za šest miliard. Šéf fondu podrobně o Arkádách Pankrác

Nemovitostní fond Trigea získal pražské obchodní centrum Arkády Pankrác. Jak se mu to podařilo a jaké s ním má další plány? Rozhovor s Tomášem Trčkou, zakladatelem a generálním ředitelem... celý článek

Soutěž Realiťák roku zná vítěze. Titul získal už potřetí

1. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Soutěž Realiťák roku zná vítěze. Titul získal už potřetí

Vítězem šestého ročníku soutěže Realiťák roku, který každoročně oceňuje nejlepší realitní makléře v Česku, se letos stal Adam Šimoník z Olomouckého kraje. 

Partners Financial Services