Jak si zajistit celoroční obsazení bytu nájemníkem a bez starostí

Spolupráce | rubrika: FINMARKET | 4. 2. 2021
Aby byl váš investiční byt přínosem, je potřeba, aby byl obsazený. A to po celý rok, několik let v řadě. Jenže jak najít spolehlivé nájemníky, kteří zůstanou bydlet déle než pár měsíců, budou pravidelně platit nájemné a byt budou udržovat v dobré kondici?
Jak si zajistit celoroční obsazení bytu nájemníkem a bez starostí
Dlouhodobý pronájem je ideálním řešením.
Zdroj: Unsplash

Jak najít správného nájemníka

Pokud nechcete svůj byt pronajímat pouze krátkodobě například turistům, studentům nebo nájemníkům, kteří potřebují ubytování během služební cesty, zabere vám hledání sice více času, ale na druhou stranu budete mít jistotu, že vám byt přinese dlouhodobý zisk. Jednou z variant, jak hledat nájemníky pro dlouhodobý nájem, je pronajmutí bytu společnosti Stálýnájem.cz.

Proč si vybrat Stálýnájem.cz?

Při dlouhodobém pronájmu se nevyplatí vsázet na:

  • turisty,
  • studenty,
  • sezónní pracovníky.

Mnohem lepší je vybírat ze zájemců se stálým příjmem, kteří chtějí v nájemním bytě bydlet třeba kvůli práci nebo rodině. Pro dlouhodobý pronájem se rozhodují také mladé páry, rodiny nebo senioři.

Výhody a nevýhody krátkodobého a dlouhodobého pronájmu

Při pronajímání bytu máte možnost si zvolit buď krátkodobý, nebo dlouhodobý pronájem. Pro krátkodobé pronájmy však není v tuto chvíli vhodná doba. Cestování je omezeno, a přestože mají o krátkodobý pronájem místo mladých cestovatelů zájem spíše naočkovaní senioři ze zahraničí, stále je úbytek turistů citelný. Proto se jako nejjistější v dnešní době jeví dlouhodobý pronájem.

Krátkodobý pronájem

Krátkodobé pronájmy jsou typické především pro turisticky atraktivní města, mezi které patří například Praha, Plzeň, Český Krumlov a další.

Při krátkodobém pronájmu přenecháváte byt k bydlení nikoliv za účelem uspokojení bytových potřeb. Spíše se jedná o ubytování z důvodu pracovní cesty, turismu, rekreace a podobně. Pro mnoho majitelů je lákavý vyšší zisk než u dlouhodobých pronájmů. Nicméně je potřeba počítat s časem, který strávíte úklidem, komunikací s hosty, ale také předáváním klíčů a podobně.

Navíc je potřeba mít byt pro krátkodobý pronájem plně vybavený. Počítejte také s tím, že se od roku 2017 tento typ podnikání stal ubytovací službou, což znamená, že se na vás vztahuje EET a daně.

 

Obrázek: Krátkodobý pronájem podléhá EET a daním.

Zdroj: Pixabay.com

Krátkodobý pronájem podléhá EET a daním

Dlouhodobý pronájem

Dlouhodobý pronájem nepodléhá sezónnosti. To znamená, že v něm nájemníci bydlí bez ohledu na roční dobu. Výše nájmu je sice nižší, ale na druhou stranu máte zajištěný pravidelný a dlouhodobý příjem. Navíc je dlouhodobý pronájem osvobozen od daně z přidané hodnoty. Byt také nemusí být kompletně vybavený, jelikož si jej nájemník bude chtít zařídit podle svého vkusu. Je však potřeba počítat s tím, že občanský zákoník poskytuje výrazně větší ochranu nájemníkovi, takže může majitel pronájem vypovědět jen z důvodů, které stanovuje zákon.

Celoroční pronájem bytu bez starostí

Pokud máte byt, ale nechcete řešit starosti s jeho pronajmutím, svěřte jej pod křídla správcovské firmě, která se o vše postará za vás a zajistí vám stálý nájem. Mezi takové společnosti patří třeba společnost Stálýnájem.cz, která má v oblasti nemovitostí a pronájmu dlouholeté zkušenosti.

Zdroj: Unsplash.com

S dlouhodobým pronájmem nemusíte mít žádné starosti.

Vy svůj byt pronajmete Stálému nájmu a oni jej podnajmou dál. Vám bude chodit dohodnutý garantovaný nájem i v případě, že bude byt prázdný nebo nájemník nezaplatí. Stálýnájem.cz na sebe bere veškeré povinnosti, které se s pronájmem pojí. Sepíšou inzerát, nafotí byt, sejdou se se zájemci, zájemce pečlivě prověří a připraví veškerou potřebnou dokumentaci. Zajistí potřebná pojištění i přepisy energií a na starost si vezmou také pravidelnou kontrolu bytu a potřebné opravy. Nemusíte se bát vybydleného bytu, pokud by někdo náhodou byt poškodil, na své náklady ho uvedou do původního stavu. V případě, že nájemník bude chtít ukončit smlouvu, najdou nájemce nového. Pronájem pro vás bude bez starostí.

Nedělejte si s pronájmem žádné starosti a těšte se z pravidelného celoročního příjmu i vy.

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

Průměrný úrok hypoték pošesté v řadě stoupl – v srpnu na 2,32 % z červencových 2,23 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Dvě největší banky zdražují hypotéky

2. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Dvě největší banky zdražují hypotéky

Hypotéky dál zdražují. Zvýšení nabídkových úrokových sazeb shodně o 0,2 procentního bodu oznámily dvě největší hypoteční banky – Česká spořitelna a skupina ČSOB, pod kterou patří Hypoteční... celý článek

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

26. 8. 2021 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

Kde se čeká týdny a kde jen pár dnů? Stává se, že kvůli zdržení kupující přijde o nemovitost? A co si ohlídat třeba v rezervační smlouvě, když víte, že na hypotéku budete čekat?

A kolik přihodíte vy? Aukce nemovitostí hýbou s prodejními cenami

24. 8. 2021 | Vladimír Zuzák | 10 komentářů

A kolik přihodíte vy? Aukce nemovitostí hýbou s prodejními cenami

V případě zvýšené poptávky může dojít k navýšení ceny. Právě tato slova signalizují v realitních inzerátech, že se chystá aukce. A že zvítězí ten, kdo nabídne nejvíc. Proč si tuto taktiku... celý článek

Dostupnější hypotéky? Splatnost až 40 let a přechod na děti

19. 8. 2021 | Olga Skalková | 37 komentářů

Dostupnější hypotéky? Splatnost až 40 let a přechod na děti

Už v příštím roce by Česká spořitelna ráda prolomila dosavadní maximum a nabídla hypotéky s ještě delší splatností. Později mohou následovat také mezigenerační hypotéky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.