Dostupnost bydlení v Praze je horší než v okolních metropolích

| rubrika: Aktuality | 3. 12. 2019 14:50 | 1 komentář

Dostupnost bydlení v našem hlavním městě je ve srovnání s okolními evropskými metropolemi suverénně nejhorší. Ukazuje to Index dostupnosti bydlení, který dvakrát ročně zveřejňuje developerská společnost Central Group.

Na průměrný 70metrový byt musí obyvatel Prahy vydělávat 14,1 roku – kdyby během té doby neutrácel za nic jiného. V Bratislavě a Mnichově stačí o tři roky méně, v dalších městech je poměr mezd k ceně bytu ještě nižší.

Jenom slabou útěchou je, že ještě před šesti měsíci bylo v Praze potřeba na průměrný byt 14,6 ročních platů. „Mírné zlepšení je dáno zejména rychlým růstem mezd. Ty se během šesti měsíců zvedly o 6,5 procenta, zatímco nemovitosti přidaly jen 2,9 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda v Praze je 45 246 korun a cena průměrného nového pražského bytu více než 7,6 milionu korun,“ říká Dušan Kunovský, zakladatel a šéf Central Group.

Podle developera je hlavní příčina špatné dostupnosti bydlení v Praze jednoznačná: Zoufale nízký počet povolených bytů. „Na tisíc obyvatel se v našem hlavním městě loni povolilo jen 3,2 bytů. Například ve Vídni to bylo 7,9, v Mnichově 8,5 a ve Varšavě dokonce 14 bytů. A není to tím, že by nebylo kde brát. V Praze je podle našich nejnovějších dat v přípravě téměř 109 tisíc bytů v 735 projektech,“ upřesňuje Kunovský.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.