Byty zdražily o další desetinu, ukazuje cenová mapa

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 21. 10. 2019

Průměrná prodejní cena bytů v Praze a krajských městech stoupla během druhého čtvrtletí stoupla na 60 700 korun za metr čtvereční, což je o 10,8 procenta víc než ve stejném období předchozího roku. Od začátku roku 2014 stouply ceny o skoro tři pětiny (59 procent).

Ukazuje to Real Index společnosti Deloitte, který prostřednictvím webu CenovaMapa.org zpracovává informace o skutečných prodejních cenách z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí.

Vedle Prahy, která se na celkovém počtu prodaných bytů v letošním druhém čtvrtletí podílela víc než třemi pětinami, zahrnuje index také všechna krajská města a dále část Středočeského kraje (Benešov, Beroun, Kladno, Mladá Boleslav, okresy Praha-východ a Praha-západ). Čísla z regionů tedy může zkreslovat menší objem prodejů.

Vývoj průměrné prodejní ceny bytů. Zdroj: Deloitte Real Index

Za poslední rok nejvíc vzrostla průměrná cena bytů v Českých Budějovicích (o 21,8 %), Praze (17,3 %) a Brně (13,1 %).

Průměrná prodejní cena v krajských městech a části Středočeského kraje. Procentní změna porovnává letošní druhé a první čtvrtletí. Zdroj: Deloitte Real Index

Průměrná cena v Praze už dosáhla 84 200 korun za metr čtvereční a zůstává jednoznačně nejdražší v republice. Druhé nejdražší je Brno s 60 500 korunami. Naopak nejlevnější ze sledovaných měst je Ústí nad Labem s průměrem 17 000 korun za metr čtvereční.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Velké cenové rozdíly jsou samozřejmě i v rámci hlavního města. Nejdražší zůstává Praha 1 s průměrem 150 100 Kč za metr čtvereční, nejlevnější je Praha 9 s průměrnou cenou 69 900 Kč.

Průměrná prodejní cena bytů v Praze. Procentní změna porovnává letošní druhé a první čtvrtletí. Zdroj: Deloitte Real Index

Zatímco průměrná cena bytů v pražských developerských projektech (89 700 Kč za metr čtvereční) a cihlových domech (87 900 Kč) se příliš neliší, v pražských panelových domech se byty kupovaly v průměru za 68 500 Kč. Po započtení krajských měst a části Středočeského kraje dosahuje průměrná cena bytu v developerských projektech 73 100 Kč, v cihlových domech 60 500 Kč a v panelových domech 46 300 Kč.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Změna u hypoték: Dlouhé fixace zdražují, výhodnější jsou roční

6. 12. 2023 | Kateřina Hovorková

Změna u hypoték: Dlouhé fixace zdražují, výhodnější jsou roční

Průměrná úroková sazba letos mírně klesla, za poslední měsíc se ale prakticky nezměnila. Nová čísla z bank ale ukazují na jiný zajímavý trend.

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

29. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

Banky nebudou muset od ledna 2024 dodržovat parametr DTI, tedy počet ročních čistých příjmů žadatele nutných ke splacení všech jeho dluhů. Platný tak zůstane jen limit LTV – poměr výše... celý článek

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

27. 11. 2023 | Olga Skalková

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

Banka Creditas přestala přijímat žádosti o hypotéky. Podle informací z poboček vyhlásila interně stopku zhruba v polovině listopadu. Rozhodnutí dnes pro Peníze.cz potvrdila mluvčí banky Lucie... celý článek

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

15. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

Za nedodržení smlouvy bude klientům hrozit výrazně vyšší sankce než dosud. Na druhou stranu se rozšíří okruh situací, kdy lze hypotéku předčasně splatit zdarma.

Ceny bytů klesají už rok v kuse. Přijde obrat?

8. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Ceny bytů klesají už rok v kuse. Přijde obrat?

V porovnání s loňským rokem jsou teď ceny bytů o 6,2 procenta níž. Ukazuje to statistika HB Index, vycházející z odhadů tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního... celý článek

Partners Financial Services