Průměrná mzda roste, i když se lidi bojí o práci

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 4. 12. 2020 09:23 aktualizováno 4. 12. 2020 10:03 | 6 komentářů
Průměrná mzda roste, i když se lidi bojí o práci

Zdroj: Shutterstock

Průměrná hrubá mzda stoupla v letošním třetím čtvrtletí meziročně o 1716 korun na 35 402 korun. Nová čísla zveřejnil Český statistický úřad. Oproti stejnému období loňského roku stoupla o 5,1 %, reálně (po odečtení inflace) průměrná mzda jenom o 1,7 procenta.

„Dnešní čísla jsou velkým překvapením, protože trhy čekaly spíše mírný pokles mezd,“ říká Tomáš Volf, analytik společnosti Citfin. Jde o výrazný rozdíl oproti druhému čtvrtletí, kdy se ekonomika s jarní karanténou zastavila. Mzdy tehdy rostly meziročně jen o 0,5 %, reálně dokonce o 2,5 % klesly, což se stalo poprvé od konce roku 2013.

Loni ve třetím čtvrtletí mzdy rostly nominálně téměř o sedm procent. Za poklesem tempa růstu je nejistota spojená s epidemií. „Lidé se nyní spíše obávají o své zaměstnání a na výrazné zvýšení mezd nepomýšlejí. Vyšší nezaměstnanost a nejistota ohledně budoucích příjmů nevytvářejí tlak na zaměstnavatele na rychlejší růst mezd,“ říká Volf.

Nezaměstnanost v listopadu mírně vzrostla na 3,8 %, o měsíc dříve byla na 3,7 % a před rokem na 2,6 %. Ke konci listopadu evidoval Úřad práce ČR celkem 274 526 uchazečů o zaměstnání. To je o 2841 více než v říjnu a o 77 237 více než před rokem. Jedná se o nejvyšší listopadovou hodnotu od roku 2016, kdy bylo bez práce celkem 362 755 lidí.

Ekonom ČSOB Petr Dufek upozorňuje, že se vývoj mezd výrazně liší podle oborů činnosti a že ho táhne především veřejný sektor. „V odvětvích zasažených koronavirem se přidávalo jen velmi mírně. Ve zpracovatelském průmyslu se průměrná mzda po předchozím poklesu zvýšila jen o 2,2 %, v dopravě o méně než 2 %, v ubytování a stravování v podstatě jen o symbolickou 1,1 %,“ vypočítává.

Kde se tedy vzal růst půměrné mzdy o pět procent? „Ve zdravotnictví, které zažívalo další čtvrtletí pod náporem kovidových pacientů, platy vzrostly o téměř 12 %. Stranou nezůstalo ani školství s více než sedmiprocentním navýšením platů a veřejná správa, kde se přidávalo téměř osm procent. Dvouciferné navýšení mezd v podnikatelském sektoru zažila jen administrativa,“ dodává Dufek.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Podle Petra Bartoně, ekonoma společnosti Natland, může být růst průměrné mzdy ve třetím čtvrtletí jen statistickou odchylkou. Podle něj zatím epidemie připravila o práci především lidi s nízkými příjmy a když ti ze statistiky vypadnou, roste průměr.

Medián mezd proti stejnému období předchozího roku také vzrostl o 5,1 procenta na 31 183 korun. U mužů dosáhl 33 261 Kč, u žen byl 28 825 Kč. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo ve třetím čtvrtletí mzdu mezi 16 612 Kč a 55 089 Kč.

Medián ukazuje, kolik si vydělá člověk uprostřed pomyslné řady, pokud bychom všechny zaměstnance seřadili podle výdělku. To znamená, že polovina mezd je nižší a polovina je vyšší než medián. Medián je díky tomu méně zkreslený extrémně vysokými hodnotami než průměr.

Za prvních devět měsíců roku 2020 dosáhla průměrná mzda na úroveň 34 611 korun, což v meziročním srovnání znamená přírůstek o 1188 korun (3,6 %). Spotřebitelské ceny se v první půlce roku zvýšily o 3,3 %, reálně tak mzda klesla o 0,3 %.

„V dalších měsících se dá čekat, že se můžeme vrátit do poklesu mezd. Trvaleji se situace obrátí v momentě většího rozběhnutí ekonomiky. To sice s sebou ponese další růst cen, ale vyšší tempo aktivity v ekonomice bude mít za následek i růst tlaku na zaměstnavatele,“ předpokládá Volf.

Průměrná mzda ve třetím čtvrtletí 2020 podle krajů

KrajPrůměrná mzdaMeziroční změna
Praha43 035 Kč3,5 %
Středočeský kraj35 652 Kč4,4 %
Plzeňský kraj34 558 Kč4,7 %
Jihomoravský kraj34 520 Kč6,3 %
Ústecký kraj33 091 Kč6,2 %
Královéhradecký kraj33 074 Kč5,9 %
Liberecký kraj33 048 Kč5,5 %
Kraj Vysočina32 855 Kč5,9 %
Olomoucký kraj32 654 Kč6,4 %
Jihočeský kraj32 455 Kč5,9 %
Moravskoslezský kraj32 373 Kč5,2 %
Pardubický kraj32 086 Kč6,0 %
Zlínský kraj31 640 Kč5,0 %
Karlovarský kraj31 448 Kč5,3 %
Zdroj: Český statistický úřad

Kam se dostanete

Zdroj: Shutterstock

Zvýšení minimální mzdy se netýká jenom nejhůř placených zaměstnanců. Pro většinu lidí je základem takzvaná zaručená mzda. Také ona od ledna 2021 stoupne.

I vám musí dát víc. Projděte si, co změní růst minimální mzdy

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 12. 2020 11:46, lustig

Takže shrnuto, mzda pracujících nevzrostla - přidáno dostali jen státní zaměstnanci. Řada z těch s nízkými příjmy je bez práce a šéfové co zůstali zvedají průměr. SUPER!!!

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

6. 12. 2020 10:42, czhunter

Průměrná mzda roste ještě z jednoho důvodu - třeba u nás ve firmě se přestali přijímat junioři (kteří průměrnou mzdu snižují) a těm co byli se ukončil pracovní poměr ve zkušebce.

Oni nejsou nezaměstnaní, protože si letos můžou "dálkově" hodit skoro jakoukoliv VŠ (ti naši obvykle už jsou Bc. nebo Ing. když se hlásí).

Myslím, že tento problém nezaměstnanosti mladých se vyvalí za 2-3 roky, kdy najednou přijdou na pracovní trh absolventi z několika ročníků VŠ zároveň (letošního a příštího).

U SŠ je zase asi nikdo nebude moc chtít, protože bude (často velmi oprávněně) pochybovat o jejich znalostech a schopnostech, když jeden rok ze 4 prakticky neměli.

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

24. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

Jak si zvýšit důchod, když při jeho čerpání pracujete? Jak funguje takzvaná práce na procenta? A jaká jsou omezení pro přivýdělek v předčasném důchodu? Tady je přehled.

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

22. 4. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se změnilo a co se brzy měnit bude? Tady je přehled.

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

17. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

Dohodáři se zatím o své příjmy bát nemusí. Nová pravidla, která měla od července omezit řetězení dohod o provedení práce, budou platit až od příštího roku. A navíc jinak, než se předpokládalo.... celý článek

Práce jako cesta z chudoby? Na důstojnou mzdu dosáhne jen třetina Čechů

16. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Práce jako cesta z chudoby? Na důstojnou mzdu dosáhne jen třetina Čechů

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činí 45 573 Kč hrubého, v Praze vzhledem k vyšším životním nákladům pak 47 718 Kč. Vyplývá to ze studie, jejíž výsledky dnes zveřejnila Platforma... celý článek

Minimální a zaručená mzda: Pravidla se změní, schválila vláda

20. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Minimální a zaručená mzda: Pravidla se změní, schválila vláda

O růstu minimální mzdy má nově rozhodovat předem daný „vzoreček“ navázaný na vývoj průměrné mzdy. Zároveň klesne počet úrovní zaručeného platu.

Partners Financial Services