Eura před dovolenou zdražují, korunu sráží Trump i brexit

jih | rubrika: Aktuality | 24. 5. 2019

Koruna včera oslabila na svoji nejslabší úroveň vůči americkému dolaru téměř za poslední dva roky. Nyní se dolar na mezibankovním trhu prodává za zhruba 23,12 koruny. Česká měna slábne také vůči euru. Euro se prodává za zhruba 25,86, což je nejslabší úroveň koruny ke společné evropské měně v tomto roce.

„Důvodem jsou horšící se vyhlídky české ekonomiky, kterou investoři vnímají jako rizikovější, pročež z ní kvůli zhoršení mezinárodních ekonomických podmínek rychleji stahují svůj kapitál,“ říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

Česká ekonomika sice pokračuje v růstu, ale odhady snižují jeho tempo. Například podle aktuální prognózy OECD letos zpomalí na 2,6 procenta.

„Odhad OECD je vlastně ještě docela optimistický a zřejmě plně nereflektuje aktuální vyhrocení obchodní války mezi USA a Čínou. Pokud takto vyhrocená situace mezi dvěma nejsilnějšími ekonomikami světa bude trvalejšího rázu, což nyní rozhodně nelze vyloučit, bude muset být opětovně přepsán směrem dolů i odhad letošního růst české ekonomiky. Koruna by v takovém případě dále oslabovala,“ říká Kovanda.

Tip: Očima expertů: Bezpečný přístav? Tím koruna nikdy nebyla

Dalším přetrvávajícím rizikem je hrozba takzvaného tvrdého brexitu. „Jeho pravděpodobnost nyní opět stoupá, protože rostou šance, že se premiérem po ministerské předsedkyni Therese Mayové stane Boris Johnson. Ten je trhy i obecněji veřejností vnímán jako politik, který by za určitých okolností neměl s brexitem bez dohody zase až takový problém,“ dodává Kovanda.

Oslabování koruny přichází v době blížících se dovolených. Euro dnes koupíte například na pobočce České spořitelny za 26,54 koruny nebo za 26,07 koruny ve směnárnách Euroexchange, která má téměř 50 poboček po celé zemi.

Kurz koruny k euru

Zdroj: peníze.cz

Kurzy dalších měn hledejte na Peníze.cz, kromě měn obvyklých zde najdete i kurzy měn exotičtějších

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

dolar, euro, koruna, kurzy měn

A tohle už jste četli?

Tisícovky s přítiskem došly. Už nebudou

9. 2. 2023 | Gabriel Pleska

Tisícovky s přítiskem došly. Už nebudou

Česká národní banka (ČNB) včera vydala tisícikorunu vzor 2008 vylepšenou o speciální přítisk k 30. výročí dělení československé měny. O bankovkách samotných a zahájení jejich prodeje... celý článek

Nákupy v Polsku jsou ještě výhodnější. Zlotý oslabuje

7. 2. 2023 | Lukáš Kovanda | 1 komentář

Nákupy v Polsku jsou ještě výhodnější. Zlotý oslabuje

Česká koruna se dnes obchoduje na nejsilnější úrovni vůči polskému zlotému v novodobé historii – vůbec poprvé za méně než pět korun za zlotý. Vzájemný kurz obou měn spadl až na 4,9886,... celý článek

Stovky s přítiskem se prodaly za tisíce. Co teď tisícovky?

7. 2. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Stovky s přítiskem se prodaly za tisíce. Co teď tisícovky?

Speciální stokoruny z roku 2019 přinesly některým majitelům deseti- a vícenásobné zhodnocení. U tisícovek, které ČNB vydává ve středu, s něčím takovým ale raději nepočítejte.

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Partners Financial Services