ČNB: Intervence zadním vchodem

Martin Lobotka | rubrika: Komentář | 13. 5. 2015 | 1 komentář
Zapomeňte na proklamovaný kurz 27 korun za euro. Všechno nasvědčuje tomu, že naše centrální banka posunula svůj cíl a míří nyní na korunu ještě slabší. Jen se o tom jaksi zapomněla zmínit.
ČNB: Intervence zadním vchodem

Květnové zasedání České národní banky bylo vcelku nudnou záležitostí – prognóza se téměř nezměnila, stokrát opakovaná věta, že koruna po skončení intervencí neposílí, je také stále v komuniké, podobně jako slova o připravenosti centrální banky posunout v případě nutnosti kurz na slabší úrovně.

Jenže to poslední se podle mě už stalo.

Podle mého názoru buď Česká národní banka (potají) posunula svůj kurzový závazek a nyní cílí na korunu slabší než 27 korun, nebo rezignovala na svůj inflační cíl. To jsou jediné dva závěry konzistentní s jejím čtvrtečním vyjádřením, že jako protiinflační faktor prognózy vidí „kurz koruny vůči euru“.

Koruna k euru za poslední tři roky

Zdroj: peníze.cz

Zhodnocení peněz

Jak dobře zhodnotit peníze?

Neuspokojují vás spořicí účty a termínové vklady? Nedivíme se. Nás také ne.

Samostatně ale investovat neumíte? Zvolte podílové fondy společnosti Conseq: Zajímavé zhodnocení, odborná správa, víc než dvacet let zkušeností.

Pro více informací volejte na bezplatnou linku 800 900 905.

Seznamte se s našimi fondy, které jsou vhodné pro jednorázové i pravidelné ukládání peněz.:

Logo Conseq

Kurz koruny vůči euru, který Česká národní banka od listopadu 2013 používá místo repo sazby jako nástroj měnové politiky, se totiž pohybuje nad centrální bankou stanoveným maximem 27 korun za euro. Tvrdit, že je kurz protiinflační, i když je slabší než Česká národní banka sama stanovila, je podobně nelogické, jako kdyby před pár lety říkala, že repo sazba je protiinflační (= příliš vysoká), a nesnížila ji.

Je samozřejmě možné, že národní banka prostě rezignovala na svůj inflační cíl. Vzhledem k nervozitě, která ji jímá, když se koruna dostane na dohled kurzu 27 korun za euro (například po „prezidentských intervencích“ z února a března) a k neustálému opakování hrozby, že kurz v případě nutnosti posune, to ale vidím jako velice nepravděpodobné. Mnohem pravděpodobněji česká Národní banka už korunový strop implicitně posunula a nezmínila se o tom.

I když to lze vzhledem k nepopulárnosti tohoto kroku pochopit, od banky, která je hrdá na svoji otevřenost a transparentnost, by bylo na místě to přiznat. 


Autor je hlavní analytik Conseq Investment Management

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+21
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

ČNB: V nouzi poznáš odboráře

11. 12. 2015 | Martin Lobotka

ČNB: V nouzi poznáš odboráře

Uvolnění měnové politiky České národní banky určitě nepřijde v polovici příštího roku, jak o tom centrální banka mluvila. Pravděpodobnějši bude intervnovat až do konce rok 2016.

Česká národní banka a dluhopisová brzda

29. 5. 2015 | Martin Lobotka

Česká národní banka a dluhopisová brzda

České národní bance se nelíbí objem státního dluhu, který je v držbě českých bank, a chce zatáhnout za dluhopisovou brzdu. Zatím se nedá s určitostí říct, co tímto krokem centrální... celý článek

Německá eurová záhada

23. 4. 2015 | Martin Lobotka | 2 komentáře

Německá eurová záhada

Ve srovnání s loňským dubnem je euro proti dolaru levné. A levná měna by přece měla pomoci vývozu. Jenže největší exportér kontinentu, podle čerstvých čísel, prakticky neroste. Čím... celý článek

Euro za 28 nečekejte: Pět důvodů pro silnější korunu

31. 3. 2015 | Martin Lobotka | 4 komentáře

Euro za 28 nečekejte: Pět důvodů pro silnější korunu

Po intervencích České národní banky padla česká měna dolů. Moc se jí ale kolem osmadvaceti korun za euro nelíbilo a pilně posilovala. Proč nejspíš znovu dolů jen tak nepůjde?

Očima expertů: Zemanova národní banka?

27. 3. 2015 | Ondřej Tůma | 1 komentář

Očima expertů: Zemanova národní banka?

Česká národní banka by ráda držela korunu při zemi. Prezident by naopak chtěl silnou měnu a centrální banku kritizuje za experimenty s ekonomikou. V pravidelné anketě se tentokrát ptáme,... celý článek

Partners Financial Services