ČNB: V nouzi poznáš odboráře

| rubrika: Analýza | 11. 12. 2015
Uvolnění měnové politiky České národní banky určitě nepřijde v polovici příštího roku, jak o tom centrální banka mluvila. Pravděpodobnějši bude intervnovat až do konce rok 2016.

Dva roky po první devizové intervenci České národní banky je podle právě zveřejněných dat růst cen na nule. Navzdory tomu, že ekonomice se vede nejlépe od předkrizových let. V listopadu 2015 se totiž cenová hladina meziročně zvedla překvapivě jen o 0,1 procenta, díky (?) potravinám, jejichž ceny v rámci indexu spotřebitelských cen rostou i jinde v regionu. v rámci PPI i jinde v regionu. Čekalo se ovšem víc. Měnověpolitická (MP) inflace, ve které je stanoven cíl České národní banky, se dále motá lehce nad nulou, navzdory patnácti miliardám eur, které naše centrální banka za dva roky na boj proti naší koruně spotřebovala.

Zhodnocení peněz

Jak dobře zhodnotit peníze?

Neuspokojují vás spořicí účty a termínové vklady? Nedivíme se. Nás také ne.

Samostatně ale investovat neumíte? Zvolte podílové fondy společnosti Conseq: Zajímavé zhodnocení, odborná správa, víc než dvacet let zkušeností.

Pro více informací volejte na bezplatnou linku 800 900 905.

Seznamte se s našimi fondy, které jsou vhodné pro jednorázové i pravidelné ukládání peněz.:

Logo Conseq

Pro Českou národní banku to znamená do budoucna dvě věci

  • dál udržovat uměle nadhodnocený kurz a
  • hledat spojence, kteří dodají (poptávkou taženou) inflaci.

Měnověpolitická inflace se totiž poslední dva roky nepodívala nad 0,6 procenta. Je pravda, že poptávková inflace (tedy bez paliv, potravin) je nejvýš od krize, i tak je ale výrazně pod cílem. Na opuštění intervenčního režimu navíc Česká národní banka potřebuje víc než inflaci na dvou procentech, potřebuje vybudovat masivní inflační polštář tak, aby se po opuštění měnových intervencí skutečně stalo to, co neustále opakuje, tedy že koruna nominálně neposílí. Reálný kurz totiž posiluje – růstový diferenciál mezi Českou republikou a Evropskou unií je nejvyšší za dlouhou dobu. Uvolněte kurz dnes, a za chvíli je na dohled 25 korun za euro.

Koruna k euru za poslední tři roky

Další oslabení kurzu koruny je neprůchodné, Česká národní banka tedy nebude dráždit publikum a bude aspoň odkládat její posílení. Vzhledem k dosavadnímu efektu intervencí, k otevřenosti ekonomiky, která implikuje slabší poptávkověinflační dopady silné spotřeby domácností, a k očekávanému zpomalení růstu v roce 2016 centrální banka zanechá intervencí s velmi vysokou pravděpodobností později, než nyní čeká nebo aspoň říká: na přelomu let 2016 a 2017. A bude také dále více a otevřeněji – zejména pokud v jejím čele bude Jiří Rusnok, jak se očekává – pobízet odbory k tomu, aby se nebály říct si o pořádný růst platů. Sama Česká národní banka totiž už nemá mnoho měnového střeliva, tak chce, aby střílely odbory. A vláda? Na tu se ovšem může spolehnout. Slova ministra financí „zkusit vyrovnaný rozpočet v roce 2018 až 2019“ jsou totiž už jen poslední ozvěny dávných úvah o řízení státu jako firmy.

Malá, ale naše. Vývoj inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Autor je hlavní analytik Conseq Investment Management
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.