Češi mají na běžných účtech přes bilion korun, ty ztrácejí svou hodnotu

PR článek | rubrika: FINEXPO | 18. 11. 2019 | 3 komentáře
My Češi jsme známí svou averzí k riziku. Proto také máme tolik v oblibě běžné účty u bank a družstevních záložen, kde máme uloženo podle statistik centrální banky již více než 1,3 bilionu korun.
Češi mají na běžných účtech přes bilion korun, ty ztrácejí svou hodnotu

Komerční spolupráce

Vývoj objemu peněz uložených českými domácnostmi na běžných účtech od roku 1993 je vidět na následujícím grafu:

Vývoj vkladů domácností na běžných účtech v Kč i cizích měnách (vč. kontokorentních, mld. Kč)

Vklady domácností u českých bank

Zdroj: Databáze časových řad ARAD České národní banky

Banky si mnou ruce

Není třeba nijak zdůrazňovat, že úrokové sazby na běžných účtech jsou u většiny bank a družstevních záložen aktuálně nulové nebo se pohybují v řádech setin procenta. O to zajímavější je fakt, že na běžných účtech máme v souhrnu téměř dvakrát více peněz, než kolik jich je na zbylých typech netermínovaných vkladů včetně spořicích účtů. Peníze na běžných účtech za nulový úrok jsou přitom pro banky snadným zdrojem úrokových výnosů, když u centrální banky mohou ukládat tyto volné zdroje aktuálně s výnosem 2 % p.a. Pro banky se tak jedná v podstatě o bezpracné příjmy, pro některé z nich je tento příjem dokonce již vyšší než úroky z poskytnutých úvěrů. Tato skutečnost významně přispěla k tomu, že první pololetí letošního roku bylo pro banky opět rekordním, když dosáhly čistého zisku 45,6 miliard korun, meziročně o 1,7 miliardy korun více.

Banky si tedy mohou mnout ruce, zato my drobní střadatelé máme důvodů k radosti jen pramálo. V době, kdy meziroční míra inflace (vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen) dosahuje 2,7 %, to znamená, že nám „spící“ peníze na běžných účtech citelně prodělávají – z každých 100 tisíc korun ležících na běžném účtu nás inflace za poslední rok připravila o 2.700 Kč. Řada z nás si tuto skutečnost možná ani neuvědomuje. Vývoj míry inflace vyjádřené přírůstkem indexu spotřebitelských cen ke stejnému měsíci předchozího roku od roku 2014 je znázorněn v následujícím grafu:

Měsíční vývoj meziročního indexu spotřebitelských cen

Měsíční vývoj meziročního indexu spotřebitelských cen

Zdroj: Český statistický úřad

Z grafu je patrné, že míra inflace se v Česku dostala na svá pětiletá maxima. Bohužel ani v následujících měsících není možné očekávat zlepšení – inflace zřejmě ještě zrychlí své tempo v důsledku vyšších cen energií a nárůstu spotřebních daní.

Jak se ale proti inflaci účinně bránit?

Nejen běžné účty, ale ani ostatní bankovní produkty na stávající vysokou inflaci ve většině případů nestačí. Přesto se i pro konzervativní investory dají na trhu nalézt produkty, které nabízí zajímavý výnos.

Asi každý bude souhlasit s tím, že nemovitosti představují bezpečnou investici. Na nemovitost si můžeme kdykoliv sáhnout a také je možné u nich relativně snadno predikovat jejich cenu a výnos. Ceny nemovitostí v posledních letech významně rostly, takže kdo investoval do nemovitostí, zpravidla velmi slušně vydělal. Dle předpokladů by měla poptávka po nemovitostech i nadále převyšovat nabídku, takže ani do budoucna nelze očekávat významný pokles jejich cen. Nemovitosti jsou tedy vhodnou investici pro všechny investory, kteří mají rádi velkou míru jistoty.

Jak investovat do nemovitostí?

Nemovitosti přitom není nutné kupovat napřímo za milionové částky. Skvělou možností jsou nemovitostní fondy a zajímavou alternativou jsou i investice do projektů (úvěrů) zajištěných nemovitostmi. Tuto možnost investování nabízí i společnost RONDA INVEST. V tomto případě se tedy nejedná o přímou investici do nemovitostí, nýbrž o investici do zajímavých projektů na území ČR se zhodnocením až 6 % p.a., které jsou jedinečné v tom, že jsou vždy zajištěny bonitními nemovitostmi v lukrativních lokalitách.

RONDA INVEST tak jakožto P2B (peer-to-business) platforma vytváří most mezi lidmi, kteří mají volné finance a podnikateli, kteří mají životaschopné projekty, na jejichž realizaci potřebují půjčit. Každý investor tedy nejen dosáhne na zajímavý výnos, ale zároveň i přispívá k rozvoji drobných podnikatelů v rámci naší ekonomiky. Prostředky investora nemusí směřovat jen do jednoho projektu. Investor může své prostředky rozdělit klidně do pěti i více projektů. Tím si diverzifikuje riziko a získává velmi vhodnou alternativu pro uložení svých peněz například ve zmíněné bance. Navíc výnos je investorům měsíčně vyplácen na účet, takže máte nad svou investicí kontrolu. Investovat je možné ONLINE již od 10 000 Kč, a to bez jakýchkoliv vstupních nebo pravidelných paušálních poplatků.

Pro více informací neváhejte navštívit stránky https://www.rondainvest.cz/investovani, kde si můžete rovnou vybrat svou první investici.

Anebo zavolejte na bezplatnou linku 800 023 099, případně navštivte pobočku na adrese Olivova 4, Praha 1 v administrativním centru Bredovský dvůr.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

23. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

Valná hromada Moneta Money Bank, které se zúčastnili držitelé 74,59 procenta akcií, dnes schválila rozdělení čistého zisku za rok 2023. Z částky 5,4 miliardy korun akcionářům vyplatí... celý článek

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

20. 4. 2024 | Tomáš Krause

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

Halving bitcoinu máme za sebou, Hongkong schválil ETFka a naše vláda pravidla krypta. Ethereum diskutuje o snížení odměn a Cardano se bratříčkuje s Huawei. Je tu další Týden v kryptu. celý článek

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

19. 4. 2024 | Martin Pleštil | 7 komentářů

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

Obliba investování v Česku roste. I s takovými výdělky je ale spojena nepříjemná povinnost – daně. Poradíme, co si jako běžný investor musíte ohlídat a kdy přiznání řešit nemusíte.

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

16. 4. 2024 | PR text

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

V letošním roce dostanou těžaři za každý nalezený blok méně bitcoinů. Největší americká banka J.P. Morgan vidí v tomto odvětví riziko, ale zároveň rozpoznává potenciál ve snížení ceny... celý článek

Partners Financial Services