Zvolte nejkrásnější bankovku: Pětitisícovka – nejvzácnější bankovka

Eva Sovová | rubrika: Když se řekne | 11. 12. 2009 | 3 komentáře
Zvolte nejkrásnější bankovku: Pětitisícovka – nejvzácnější bankovka
Československé a české peníze slaví letos devadesátiny. Ukážeme vám, jak se jejich podoba měnila, a vy budete moci zvolit nejkrásnější sadu, s níž byste chtěli platit. Dnes můžete vybírat nejhezčí pětitisícovku.

Zvolte nejhezčí pětitisícikorunu

Prohlédněte si galerii bankovek

Anketa

Která pětitisícovka se vám nejvíce líbí?

Pětitisícová bankovka dostala během devadesátileté historie celkem pět podob. Na první z roku 1919 je v medailonku portrét ženy, o níž se lidé často mylně domnívali, že je to tvář zavražděné rakouské císařovny Alžběty zvané Sisi. Veřejnost nejspíš netušila, že Heinrich Lefler, jeden z tvůrců této bankovky, na ni dal tvář své manželky. Nakolik svou ženu tímto gestem oslnil, se již nedozvíme. Jisté je, že paní Leflerová již dříve zdobila i jinou bankovku, lícní stranu rakousko-uherské tisícovky.

První pětitisícikoruna s datem 15. 4. 1919 a tváří paní Leflerové se tiskla ve Vídni v počtu 500 599 kusů. „Tato státovka je nejvzácnějším československým papírovým platidlem. Po dlouhou řadu let se uvádělo, že existuje pouze sedm exemplářů. V současné době je již známo 26 kusů pravých pětitisícovek, nacházejí se jak v soukromých a veřejných sbírkách na území České a Slovenské republiky, tak i ve veřejných sbírkách v zahraničí,“ přibližuje Jan Bajer v pátém vydání svého katalogu papírových platidel Československa a Česka.

V pořadí druhá pětitisícovka je z dílny americké tiskárny ABNCo v New Yorku a platilo se s ní až do roku 1944. Dnes si ji sběratelé cení rovněž velmi vysoko, jsou za ni ochotní dát podle zachovalosti a sériového označení až 60 tisíc korun. Za protektorátu byla tato státovka stažená z oběhu a na její nástupkyni se objevila tvář Svatého Václava. Námětem Václavovy tváře na pětitisícikoruně z roku 1944 je známá Myslbekova socha stojící na pražském Václavském náměstí.

Po válce vystřídala pětitisícikorunu se Svatým Václavem bankovka s portrétem Bedřicha Smetany a Národním divadlem na rubu. „Byla v tajnosti připravovaná ještě před osvobozením a dána do oběhu u příležitosti prvního ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro konaném v roce 1946,“ poznamenává Jan Bajer. S příchodem měnové reformy v roce 1953 se pětitisícikorunové bankovky stáhly z oběhu a tento nominál zmizel z peněženek lidí na dlouhých čtyřicet let.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Anketa

Přivítali byste bankovku i vyšší hodnoty než 5 000 Kč?

Návrat bankovky s hodnotou 5000 korun českých se konal až po rozdělení Československa v roce 1993. S pětitisícovkou z roku 1993 již ale v obchodech nezaplatíme, její platnost byla ukončená v červnu 2001. Dnes nosíme v peněženkách nový vylepšený vzor z roku 1999 s dokonalejšími ochrannými prvky. Nyní ale začneme platit s inovovanou pětitisícovkou. Nejnovější vzor z roku 2009, který ČNB představila v prosinci, chrání proti padělání ještě dokonalejší ochranné prvky, podobně jako jsou chráněny nejnovější vzory pětistovky, tisícikoruny a dvoutisícovky

Oldřich Kulhánek, autor současných bankovek, dal na líc pětitisícikoruny portrét prvního československého prezidentaTomáše Garrique Masaryka. Na rub umístil seskupení významných pražských gotických a barokních staveb. V oběhu je nyní necelých 27 milionů kusů těchto bankovek.

Zvolte nejkrásnější bankovku - soutěž

Vstoupit do soutěžního kvízu

Zkuste, co víte o českých a československých bankovkách, a vyhrajte. Abyste mohli soutěžit o ceny, musíte být zaregistrováni a přihlášeni na Peníze.cz. Do hry o mobilní telefon a další hodnotné ceny se pak můžete zapojit tak, že postupně vyplníte všechny kvízy, které budeme zveřejňovat spolu s profilem jednotlivých bankovek od 30. listopadu do 14. prosince, a odhlasujete ve všech anketách o nejhezčí českou a československou bankovku. Odměníme čtenáře, kteří odpoví správně na nejvíce kvízových otázek. Soutěžit můžete v průběhu celého prvního kola hlasování o nejhezčí bankovku, tedy od 30. listopadu do 14. prosince. Více informací o anketě a soutěži najdete zde. Pokud se stanete fanouškem Peníze.cz na Facebookumůžete na našich stránkách na Facebooku najít každý den nápovědu k danému kvízu.

Použité zdroje:
Peníze v českých zemích, autor Jaroslav Staněk
Papírová platidla Československa 1919 – 1993, České republiky 1993 – 2003, autor Jan Bajer
Lidé a peníze, autoři František Vencovský, Ladislav Kopecký a kol., ČNB
Vývoj papírových platidel od roku 1918, Vladimír Kudlík
Česká národní banka
Český statistický úřad

Poděkování:
Redakce děkuje České národní bance za laskavé poskytnutí fotografií všech prezentovaných nominálů bankovek a odbornou spolupráci Vladimíra Kudlíka z ČNB při přípravě hlasovací ankety o nejkrásnější bankovky naší měny.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+78
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Oblíbená témata

nejkrásnější bankovka

A tohle už jste četli?

Kolik dostanete za roztrženou bankovku

13. 6. 2008 | Eva Sovová | 27 komentářů

Kolik dostanete za roztrženou bankovku

Poškozené bankovky vyměňují banky. Pravidla, zda za ně vyplatí plnou hodnotu, nebo ji stáhnou z oběhu bez náhrady, určuje vyhláška. Přijmout poškozené platidlo může odmítnout každý... celý článek

Bankovky, které uchvátily i arabské šejky

28. 3. 2008 | Eva Sovová | 4 komentáře

Bankovky, které uchvátily i arabské šejky

Když se řekne numismatika, každému v uších začnou zvonit staré mince. Málokdo ale ví, že i sbírání bankovek je pořádná věda, která se nazývá notafilie. A že Česko má sběratele, kterého... celý článek

Podívejte se, jak je chráněna nová tisícovka

25. 3. 2008 | Eva Sovová | 4 komentáře

Podívejte se, jak je chráněna nová tisícovka

Ukážeme vám, jak bude vypadat nová tisícikoruna, kterou od 1. dubna 2008 pouští Česká národní banka do oběhu. Ukážeme vám, jaké nové ochranné prvky bude mít a jak ji lze rozpoznat od... celý článek

Nová tisícovka: past na penězokazce

20. 2. 2008 | Eva Sovová

Nová tisícovka: past na penězokazce

Od 1. dubna budou v českých peněženkách kolovat nové tisícikoruny s lepšími ochrannými prvky. Rozpoznat padělky od pravých bankovek bude snadnější i pouhým okem. Kdo se přesto nechá... celý článek

Partners Financial Services