Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Odchod Velké Británie z EU a jeho vliv na e-commerce sféru

| rubrika: PR Článek | 21. 6. 2016
Pokud se Britové 23. června rozhodnou odejít z Evropské unie, je možné, že přijdou o mnohé výsady jako volný pohyb zboží, pracovních sil a kapitálu, obchodování s ostatními členskými zeměmi nebo mechanismy pro řešení konfliktů, ale i mnohé další.

Jednou z hlavních motivaci pro odchod Británie je přesvědčení, že jejich ekonomický progres je brzděn skutečností, že jsou tzv. čistými plátci do rozpočtu EU. Je zjevné, že brexit by se určitým způsobem projevil v mnoha oblastech nejen v Británii, ale také v celé Evropské unii. V tomto článku se zaměříme na možný dopad brexitu na e-commerce sféru.

Snížení kupní síly

Pokud k brexitu skutečně dojde, zavládne na finančních trzích veliká nejistota a dojde k výkyvu výměnných kurzů, stejně tak k vyšším rizikům na úvěrových a akciových trzích. Očekává se také pokles v podnikatelské důvěře a investování. Propad britské libry se odhaduje na 15 až 20%. Nestabilita bude mít dopad na mezinárodní investice, z nichž benefitují mnohé startupy a internetové společnosti.

Nárůst cen pro evropské spotřebitele

Export Velké Británie do EU dnes tvoří 45 % celkového exportu země a jedná se tak o největšího odběratele britské produkce. Do České republiky Velká Británie dováží zboží v hodnotě 2,6 miliardy eur (údaj za rok 2014) a vzájemný obchod dosáhl výše 8,72 miliard eur ročně. Vystoupení Británie z EU způsobí změnu daňových pravidel a může mít za následek zvýšení tarifních i netarifních překážek. Toto ovlivní e-commerce trh a koncové zákazníky po celé Evropě v zemích, kde jsou přítomni obchodníci jako Tesco, Next, Reebok či Asos, čili i v České republice. I když se očekává, že Velká Británie si vyjedná pokračování dohody o volném obchodu, v případě, že by se tak nestalo, změny v daňové struktuře by výrazně ovlivnily ceny vyváženého i dováženého zboží. Očekává se zvýšení cen i na online nákupních portálech a to ve výši 2 až 15 % v závislosti na kategorii produktů E-commerce podniky zabývající se prodejem módy, jako např. ShopAlike.cz by mohly být postiženy nejvíce, protože jejich zákazníci tradičně citlivě reagují na výkyvy v cenách. Zejména menší podniky by se měly připravit na minimálně krátkodobé výkyvy, které potrvají alespoň do stabilizace nárůstu cen a měnových kurzů.

Změny pro koncové zákazníky

Případný brexit nebude znamenat jen změnu pro britské e-commerce společnosti, které by se na trzích ocitly v krátkodobé izolaci, ale i pro jejich koncové zákazníky v celé Evropě. A to ve formě dodacích podmínek a lhůt, zvýšení ceny zboží nebo nákladů za dopravu. V dlouhodobém horizontu však očekáváme stabilizaci situace v okamžiku, kdy se Evropská unie a Velká Británie dohodnou na společném postupu – který je pochopitelně v zájmu obou stran.


Další zdroje

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK