Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak měřit úspěch?

| rubrika: Komentář | 1. 10. 2013 | 21 komentářů
Předvolební období je jako dělané pro hodnocení výsledků i slibů různých stran. Jaká měřítka bychom ale měli použít?

Úspěch totiž v případě státu neznamená jen vyšší a vyšší růst. Stát není firma, jejímž jediným smyslem je vykazovat zisk za každou cenu. Úkolů má mnohem víc, a mnohem širší by proto měla být kritéria hodnocení úspěchu a neúspěchu.

Růst je samozřejmě důležitý a musí být základem jakékoliv strategie řízení státu. Musí jít ale o růst, který dává smysl a o který se dělí všichni, nikoliv o růst, ze kterého profituje pouze jedna skupina lidí. Zároveň se lepší ekonomické statistiky musí hmatatelně projevovat v ekonomickém rozvoji prostřednictvím dostupnějšího zdravotnictví, lepšího školství, čistšího životního prostředí a schopnosti pomoci těm, kteří se ocitli na dolním okraji společnosti.

Tomáš Prouza on-line

Tomáš Prouza

Články Tomáše Prouzy najdete také na webu www.prouza.cz. Jeho postřehy a tipy můžete sledovat na Twitteru @prouzatomas.

Z posledních tweetů:

Růst domácího produktu ale zároveň nesmí být jediným ukazatelem úspěchu. Rozumné státy stejně pečlivě sledují distribuci bohatství, distribuci příjmů i daňové zátěže mezi bohatými a chudými, objem investic do školství, zdravotnictví či vědy a výzkumu.

Stejně tak se úspěšné státy snaží podporovat vyvážený růst, ve kterém nejde pouze o stále vyšší a vyšší příjmy, ale kde se také věnuje prostor osobnímu i společenskému rozvoji, kde příjmy a majetek nerostou na úkor kvality rodinného života a kde lidem zbývá čas na zapojení se do společenského života. Stojí nám vyšší příjmy za nezdravý životní styl, stresy a civilizační nemoci? Vadí nám rostoucí počet dětí, které vyrůstají v neúplných rodinách nebo neznají některého ze svých rodičů kvůli jeho pracovnímu vytížení? Jsme ochotni růstu obětovat rodinnou pospolitost, zejména v situaci, kdy funkční rodina bude tou nejlepší penzijní reformou každého člověka?

Stejně jako bychom měli srovnávat dopad snahy o růst osobního bohatství s dopady na kvalitu osobního života, musíme poměřovat i v obecnějším měřítku. Měli bychom vést debatu o tom, jaký má být vztah ekonomického růstu třeba ke kvalitě životního prostředí, kde mají být nastaveny hranice a jakou cenu (ať už přímo, nebo prostřednictvím nižšího růstu) jsme ochotni zaplatit. Měli bychom si nahlas říct, jestli jsme spokojeni s prodejem našeho přírodního bohatství, nebo jestli chceme, aby se zpracovávalo u nás, měli bychom vědět, co má mít přednost, pokud se budeme muset rozhodovat ve stylu buď-anebo.  

Na osobní i celospolečenské úrovni to jsou velmi obtížné otázky a řada lidí je raději přehlíží. Není totiž jednoduché najít konsenzus v tom, jak měřit výsledky, jak hodnotit složité změny, dopadající na různé oblasti života vedle ekonomiky. Právě dohoda na dlouhodobých měřítcích ale přitom musí být základem jakékoliv smysluplné rozvojové strategie. Dobrým začátkem je, pokud se politici dokážou shodnout alespoň na tom, že blahobyt země nespočívá jen ve stále rostoucím HDP, ale i ve schopnosti podporovat společenskou soudržnost, lepší zdraví nebo třeba kvalitnější životní prostředí.

Psáno pro Lidové noviny

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+12
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 10. 2013 8:57, Petr

Před časem jsem viděl zajímavý dokument o Bhutánu (maličkém království v Himalájích). Jejich osvícený král jasně řekl, že ho nezajímá HDP, ani jeho růst, že ho zajímá spokojenost lidí. Z našeho pohledu je to chudá země (měřeno tím prokletým HDP/hlavu), ale návštěvníci říkají, že tam opravdu cítí z lidí spokojenost.

Než na jedinou mantru všech ekonomů = růst, růst, RŮST (to jediné se ve škole učili, pouze na růst mají naučené formulky, vzorce, modely prognóz), bychom se opravdu měli zaměřit mnohm šířeji: kvalitní veřejné služby, efektivní hospodaření s veřejnými penězy, jasný a stabilní právní řád, vymahatelnost práva, skvělý vzdělávací systém od mateřských školek po vysoké školy, ochrana životního prostředí. Prostě všechno to, co na člověka působí dlouhodobě a zlepší mu kvalittu života.

Reagovat

 

+3
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

1. 10. 2013 9:12

To je sice všechno hezký, ale bez růstu ekonomiky, a tedy i většího výběru peněz, které mohu dát do spokojenosti lidí, to moc dobře nejde. Na ty všechny skvělý věci, který píšete, se musí někde vzít peníze:)

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Petr 01. 10. 2013 08:57)

Další příspěvky v diskuzi (21 komentářů)

4. 10. 2013 | 7:50 | eďa

Milý příteli,
strach je první přirozený nepřítel člověka. Pokud ho nekopete do zádele 24 hodin denně, pak se nikam dál, tedy k dalším třem přirozeným nepřátelům člověka, nedostanete. A na ten důl zapomeňte. Vám to naštěstí...
více

3. 10. 2013 | 22:32 | lukojl

Aha, takže klasicky do dolů. Dobrá, chystám se. A vy se eďo nebojíte, že vás pár let po převratu chytí spolusoudruzi za koule jako Rudlu Slánských? více

3. 10. 2013 | 14:04

Zloděj křičí, chyťte zloděje. Komunista = člověk, který viní ze svých problémů a neúspěchů ostatní a neváhá je okrást i zabíjet. Vždy si pro to najde nějaké "morální" ospravedlnění. Také není od věci si přečíst starší článek...více

3. 10. 2013 | 12:12 | eďa

Věšet se nebude, to byste měli moc jednoduchý. Po zdanění zlodějen se bude pracovat na aktivech národního bohatství. více

2. 10. 2013 | 23:47 | lukojl

Budete nás též věšet na kandelábry? Že bych si umyl krk. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK