Benzin a nafta jsou nejlevnější od roku 2016

| rubrika: Aktuality | 2. 4. 2020 09:45

Průměrná cena benzinu Natural 95 klesla během posledního týdne o 93 haléřů na 27,9 koruny za litr. Nafta od minulé středy zlevnila v průměru o 64 haléřů na 27,96 koruny. Jde o středeční ceny, jak je zachytila statistika společnosti CCS.

Benzin je tak v Česku nejlevnější od dubna 2016 a nafta od října stejného roku. Může za to nízká cena ropy. Barel Brentu se nyní prodává kolem 27 dolarů, ještě na začátku března jsme byli na zhruba dvojnásobných hodnotách.

Nafta je nyní v průměru dražší než benzin. Což se stalo naposledy před rokem. Podle ekonoma společnosti Czech Fund Lukáše Kovandy je to dáno tím, že poptávka po benzinu v současné krizi klesla výrazněji než zájem o naftu. Je to dáno tím, že běžný provoz se z velké části zastavil, ale zásobování dál funguje. Poptávka po pohonných hmotách tak oproti běžným hodnotám klesla zhruba o třetinu.

„Ve výsledku jsou tak zejména mnohé menší pumpy existenčně ohroženy. Pokud současný stav bude trvat delší dobu, nelze vyloučit krach značného množství benzinek,“ říká Kovanda. V Česku je více než čtyři tisíce benzinových pump, což je podle Kovandy po přepočtu na obyvatele jedno z nejvyšších čísel v mezinárodním srovnání.

Vývoj průměrné ceny benzinu a nafty za posledních pět let.

Vývoj průměrné ceny benzinu a nafty za posledních pět let. Zdroj: CCS

Za pohonné hmoty platí nejvíc lidé v hlavním městě. Litr Naturalu 95 vyjde v Praze v průměru na 28,99 koruny a litr nafty na 28,86 koruny. Naopak nejlevněji se dá natankovat v Plzeňském kraji. Průměrná cena naturalu tam je 27,08 koruny a nafty 27,28 koruny.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.