Ceny benzinu a nafty jsou nejnižší od dubna, ropa ale zdražuje

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 19. 12. 2019

Pohonné hmoty za poslední týden opět mírně zlevnily. Průměrné ceny benzinu a nafty v jsou v Česku nejnižší od začátku dubna.

Od minulé středy klesla cena benzinu v průměru o pět haléřů na rovných 32 korun za litr. Nafta za týden zlevnila o dva haléře, ve středu stála v průměru 31,65 koruny za litr. Vyplývá to ze statistik společnosti CCS.

Ceny pohonných hmot v Česku klesají – s výjimkou září – od začátku června. Tehdy litr benzinu vyšel průměrně na 33,7 koruny, litr nafty o korunu méně.

Nejdražší pohonné hmoty jsou momentálně na Vysočině, kde litr benzinu v průměru vyjde na 32,52 koruny a nafty na 32,31 koruny. Naopak nejlevněji je lze koupit v Karlovarském kraji – benzin přijde na 31,54 koruny, nafta na 31,15 koruny.

Vývoj cen pohonných hmot za poslední rok.

Vývoj cen pohonných hmot za poslední rok. Zdroj: CCS

Za poklesem ceny u českých pump v druhé polovině roku bylo zlevnění ropy, kdy ke konci září barel ropy Brent klesl krátce i pod hranici 60 dolarů, a také posilování koruny k dolaru. Dolar se nyní prodává za zhruba 22,9 koruny a je tak vůči české měně nejslabší od druhé poloviny července. Ještě na začátku října byl kurz kolem 23,5.

Naopak ropa v prosinci zdražuje a dá se tak čekat, že ceny pohonných hmot v Česku už zlevňovat nebudou. Ještě na začátku měsíce vyšel barel na zhruba 61 dolarů, dnes jsme nad 66 dolary. Na začátku letošního roku sice barel stál krátce 55 dolarů, pak šla ale cena ropy rychle nahoru a v květnu se dostala na 75 dolarů.

V letošním roce byl litr benzinu nejlevnější v půlce února, kdy v průměru stál 30,33 koruny. Také nafta tehdy dosáhla letošního cenového dna, kdy v průměru stála 30,88 koruny za litr. Od té doby se cena benzinu zvyšovala rychleji než cena nafty. Zlom nastal v červnu, odkdy ceny pohonných hmot mají tendenci klesat.


Jedeme dál:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

21. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny, odejde z vedení skupiny Packeta. Ve funkci CEO ji nahradí Erich Čomor, oznámila firma. Střídání přichází krátce po změně majitele této skupiny. celý článek

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

19. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

Když si koupíte elektronickou dálniční známku mimo oficiální státní web eDalnice.cz, může se vám výrazně prodražit. Opakovaně na to upozorňuje na to ministerstvo dopravy spolu s Českou... celý článek

Změny v povinném ručení. Nový zákon definitivně prošel

24. 1. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Změny v povinném ručení. Nový zákon definitivně prošel

Povinné ručení se rozšíří na víc druhů vozidel, nově se bude týkat provozovatele místo vlastníka a zvýší se minimální limity pro pojistné plnění. Při cestách po Česku už nebude nutné... celý článek

Zelená karta stačí v mobilu. Brzo i po Evropě

22. 1. 2024 | Pavla Adamcová

Zelená karta stačí v mobilu. Brzo i po Evropě

Také na cesty po Evropě by od příštího roku měla nově stačit zelená karta jen v elektronické podobě, například uložená v mobilním telefonu. 

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

1. 1. 2024 | Petr Kučera

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

Projděte si, jaké novinky roku 2024 mohou ovlivnit vaše osobní finance.

Partners Financial Services