Ceny benzinu a nafty jsou nejnižší od dubna, ropa ale zdražuje

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 19. 12. 2019

Pohonné hmoty za poslední týden opět mírně zlevnily. Průměrné ceny benzinu a nafty v jsou v Česku nejnižší od začátku dubna.

Od minulé středy klesla cena benzinu v průměru o pět haléřů na rovných 32 korun za litr. Nafta za týden zlevnila o dva haléře, ve středu stála v průměru 31,65 koruny za litr. Vyplývá to ze statistik společnosti CCS.

Ceny pohonných hmot v Česku klesají – s výjimkou září – od začátku června. Tehdy litr benzinu vyšel průměrně na 33,7 koruny, litr nafty o korunu méně.

Nejdražší pohonné hmoty jsou momentálně na Vysočině, kde litr benzinu v průměru vyjde na 32,52 koruny a nafty na 32,31 koruny. Naopak nejlevněji je lze koupit v Karlovarském kraji – benzin přijde na 31,54 koruny, nafta na 31,15 koruny.

Vývoj cen pohonných hmot za poslední rok.

Vývoj cen pohonných hmot za poslední rok. Zdroj: CCS

Za poklesem ceny u českých pump v druhé polovině roku bylo zlevnění ropy, kdy ke konci září barel ropy Brent klesl krátce i pod hranici 60 dolarů, a také posilování koruny k dolaru. Dolar se nyní prodává za zhruba 22,9 koruny a je tak vůči české měně nejslabší od druhé poloviny července. Ještě na začátku října byl kurz kolem 23,5.

Naopak ropa v prosinci zdražuje a dá se tak čekat, že ceny pohonných hmot v Česku už zlevňovat nebudou. Ještě na začátku měsíce vyšel barel na zhruba 61 dolarů, dnes jsme nad 66 dolary. Na začátku letošního roku sice barel stál krátce 55 dolarů, pak šla ale cena ropy rychle nahoru a v květnu se dostala na 75 dolarů.

V letošním roce byl litr benzinu nejlevnější v půlce února, kdy v průměru stál 30,33 koruny. Také nafta tehdy dosáhla letošního cenového dna, kdy v průměru stála 30,88 koruny za litr. Od té doby se cena benzinu zvyšovala rychleji než cena nafty. Zlom nastal v červnu, odkdy ceny pohonných hmot mají tendenci klesat.


Jedeme dál:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Dálniční známka s příplatkem. Podívejte se, kde ji nekupovat

16. 8. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Dálniční známka s příplatkem. Podívejte se, kde ji nekupovat

Neplaťte zbytečně navíc za dálniční známku. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) a státní podnik CENDIS řidiče varují před nákupem na neoficiálních webech. Když budete dálniční... celý článek

Letadlo není autobus. Proč aerolinky nechtějí vyměňovat letenky a vracet peníze

16. 8. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Letadlo není autobus. Proč aerolinky nechtějí vyměňovat letenky a vracet peníze

Koupit letenku s předstihem se obvykle vyplatí. Když pak opravdu poletíte. Změna termínu nebo vrácení letenky něco stojí a u nejlevnějších lístků nebývají vůbec možné.

Fabia za půl milionu. Testovaný kus ukazuje, jak nevybírat výbavu

11. 8. 2022 | Vojtěch Dobeš

Fabia za půl milionu. Testovaný kus ukazuje, jak nevybírat výbavu

„Jedna Fabia“ se občas používá jako základní jednotka pro přiblížení, jak je něco drahé. Většina lidí si ale nepředstavuje, že by měla být za půl milionu korun. Zvlášť pokud jde o základní... celý článek

Velký bratr dohlédne i na knihu jízd. Policie smí dávat data

8. 8. 2022 | Jana Divinová

Velký bratr dohlédne i na knihu jízd. Policie smí dávat data

Údaje ze statických policejních kamer podél silnic se uchovávají až pět let. A neslouží zdaleka jen k pátrání po ukradených autech. Nejvyšší správní soud rozhodl, že je v pořádku, když... celý článek

Uletí vám letadlo kvůli frontě? Smůla. V odškodnění je díra

28. 7. 2022 | Jana Divinová | 4 komentáře

Uletí vám letadlo kvůli frontě? Smůla. V odškodnění je díra

Evropská letiště nemají dost personálu. Cestující tráví hodiny ve frontách na odbavení, i tak ale často zmeškají let. A nikdo neví, po kom žádat odškodnění za zkaženou dovolenou nebo... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.