Diskriminace při hledání práce: realita matek malých dětí

Více než polovina matek dětí do deseti let se v zaměstnání nebo při hledání práce setkalo kvůli rodičovství s diskriminací. Prokázal to průzkum, který si nechala zpracovat obecně prospěšná společnost Gender Studies.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 7. 2009 9:29, Viktor Matys

Já jsem živnostník a musím říct, že i když jsem zaměstnával dlouholetou kamarádku byly kolem opatrování jejich nemocných dětí trochu i konflikty. Máte-li jediného zaměstance, potřebujete se na něj spolehnout, bohužel v tomto případě to ale skřípe.
Osobně je mi to líto. Rozhodně jsem jí kvůli tomu nevyhrožoval výpovědí, ale je to nepříjemné, je.
Souhlasím s výše navrhovanou daňovou úlevou - z hlediska zaměstavatele se jedná o hendikepovaného zaměstnance.
Na obranu spolků chránících matky je potřeba zmínit argument, proč nejsou na totéž dotazování otcové? Myslím, že to je hodně na místě. Proč se automaticky předpokládá, že s dítětem doma musí zůstat vždy matka? V tom cítím diskriminaci i já jako chlap.

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 7. 2009 14:01

Vagina Studies

proc se radsi nezajimaji o lepsi podminky pro VSECHNY? Treba takovy vozickar/duchodce by take rad pracoval z domova po internetu - tomu presunuti telekomunikaci ze snizene sazby DPH do normalni moc nepomohlo. A nevzpominam si, ze by takovehle 'prospesne' organizace rozjely kampan proti.

Asi je ta organizace prospesna jenom tem, kdo v ni ucinkuji. Ti potom hlasaji nazor, ze majitel soukrome firmy musi nekomu platit za to, ze mu funguje deloha a vajecniky.

-3
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 14 komentářů)

14. 9. 2016 10:38 | Zuza

Systém v ČR je nastaven vskutku "výborně". Za měsíc mi končí rodičovská dovolená. Zaměstnaná zatím jsem, ale zaměstnavatele mám poměrně daleko a jelikož jsem s dcerou sama, snažím se najít řešení situace v podobě zkráceného úvazku nebo částečné práce z domova. Obrátila jsem se na ÚP s dotazem, jaké mám nároky na podporu v případě, že bychom s dosavadním zaměstnavatelem nenašli společné řešení mé situace v podobě výše uvedených možností. A ejhle... Nejen že tím, že máte dítě automaticky mnohdy získáte cejch na čelo "pozor, bude často na paragrafu a nebude moci v zaměstnání trávit neomezenou dobu", k tomu vám ale stát nebude počítat podporu z platu před nastoupením na mateřskou a dále pak rodičovskou dovolenou. Bude vám ji počítat z rodičovského příspěvku. Nejsem zrovna rozhazovačná, myslím, že s financemi dokáži poměrně slušně manipulovat, jak ale zaplatím z vypočtených 3800,- Kč, později 3100,- Kč a ještě později 2800,- Kč střechu nad hlavou, stravu, ošacení a školku je mi velkou záhadou. Nejsem lenoch, který chce zůstat doma a nechat se podporovat od státu, ale pokud s oním cejchem na čele práci neseženu, děj se vůle páně. Přeji hodně sil a optimismu všem ze šuplíku "nezajímavé"
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 1. 2015 12:43 | sisi

Měla jsem super práci, na mateřské jsem dělala u stejného zaměstnavatele na DPP, na rodičovské jsem jezdila na firmu každých 14 dní, dělala taktéž na DPP. Z koloběhu jsem nevypadla, od dítěte jsem odešla v jeho 2 letech, platím soukromou mš a zaměstnavatel mi vyšel vstříc pouze úvazkem. Dělám na 6 hodin, ale změnil mi pozici, přesunul na jiné oddělení a výplatu mám i po půlroce třetinovou co před otěhotněním. Takže sice se někam gendrově posunujeme, ale stále v rovnocennosti máme co dohánět. Chlapi jsou chlapi a ženy s dítětem jsou pro ně v jiné kategorii... šuplík "nezajímavé".
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 4. 2014 17:25 | ZS

Tohle rozhodně nesmysly nejsou, asi jste nejspíš muž a na mateřské jste nebyl a o děti se nestaral, že ? Ale asi očividně zastáváte názor, že žena patří k plotně a k dětem...
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

29. 7. 2009 11:38

Kdysi pracák poskytoval dotace zaměstnavatelům na neumistitelné matky. Zjistila jsem si tehdy, kolik by to bylo a udělala si výpočty pro zaměstnavatele, kolik by to, že by mne zaměstnal, stálo a kolik by ušetřil. S těmito výpočty jsem obcházela známé a firmy, jestli o to nemají zájem. Neměli. Na rovinu mi řekli, že úlevy jsou sice hezké, ale oni potřebují někoho, kdo v té práci spolehlivě bude a nemají zájem trnout strachem, jestli ráno přijdu, nebo budu doma s nemocnými dětmi. Navíc ty dotace byly spojeny s papírováním a kontrolami ze strany úřadů a to zaměstnavatele taky odrazovalo.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 7. 2009 14:01

Vagina Studies
proc se radsi nezajimaji o lepsi podminky pro VSECHNY? Treba takovy vozickar/duchodce by take rad pracoval z domova po internetu - tomu presunuti telekomunikaci ze snizene sazby DPH do normalni moc nepomohlo. A nevzpominam si, ze by takovehle 'prospesne' organizace rozjely kampan proti.
Asi je ta organizace prospesna jenom tem, kdo v ni ucinkuji. Ti potom hlasaji nazor, ze majitel soukrome firmy musi nekomu platit za to, ze mu funguje deloha a vajecniky.
-3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 7. 2009 10:50 | comment

Je smutné, že redakce Peníze.cz dává opakovaně prostor těmto nesmyslům, které autorka chrlí jak na běžícím pásu. Čím to? Honba za počtem zobrazení reklam? Osobní vazby v redakci? Každopádně je to škoda, snižuje to kvalitu jinak dobrého serveru, a navíc to škodlivým organizacím typu Gender Studies nahrává, nebo dokonce vůbec umožňuje existenci.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 7. 2009 10:10 | Mr. R.

Díky tomuto předpokladu se lze diskriminaci vyhnout:) Když se zeptá potencionální zaměstnavatel ženy zda má zajištěnou péči v době nemoci dětí, řekne že s nimi bude doma otec. Pokud by otec také sháněl práci, nikdo se jej na možnost nepřítomnosti v práci z důvodu OČR nezeptá:) Pokud by se náhodou zaměstnavatel muže zeptal na OČR, je to také diskriminace že? Zajímalo by mě kolik v G. S. pracuje mužů. Zavedl bych jim tam ty antidiskriminační kvóty na počet mužů a žen. Chtěl bych vidět jak by je splnili:)) P. S. pobavilo mě že je to "obecně prospěšná společnost". O jejím obecném prospěchu mám značné pochybnosti (už jsem od nich několik zkreslených článků četl).
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 7. 2009 10:04 | Linda

Je dobŕe ze takove vyzkumy jsou, nikdo nerika, ze je povinnosti zamestnavatele to ci ono, ze museji, tady se ukazuje na soucasny trend babyboomu a ze matek ktere budou chtit skloubit rodicovstvi s praci bude stale vice a na toto by mela vlada pamatovat a zamestnavatelum pomoci, formou danovych vyhod, ci jinak, vzdyt dve zeny na castecne uvazky mohou byt pro firmu i vyhodou, vetsinou makaji celou dobu, nemaji cas delat blbosti, protoze je dalsi sichta ceka doma, a dobre s tim, ze dite je nemocne, s tim se take musi pocitat, male dite se asi tezko o sebe postara a ne kazdy ma penize na to mit chuvu na hlidani ci uzasnou starajici se babicku. Melo by se na to vice myslet a vim, co to je jen se starat o dite, zatim co mi unika spoustu veci z pracovniho zivota. Taky bych rekla ze nove a mnohem mene premyslejici konzervativne zamestnavatel si umi poradit jak zamestnat zenu z malym ditetem, a taky zamestnana zena je lepsi, nez zena diskrimonovana i pro spolecnost, je spokojena a citi naplneni. Mozna i tom by se mel zamestnavatel podelit.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 7. 2009 9:29 | Viktor Matys

Já jsem živnostník a musím říct, že i když jsem zaměstnával dlouholetou kamarádku byly kolem opatrování jejich nemocných dětí trochu i konflikty. Máte-li jediného zaměstance, potřebujete se na něj spolehnout, bohužel v tomto případě to ale skřípe. Osobně je mi to líto. Rozhodně jsem jí kvůli tomu nevyhrožoval výpovědí, ale je to nepříjemné, je. Souhlasím s výše navrhovanou daňovou úlevou - z hlediska zaměstavatele se jedná o hendikepovaného zaměstnance. Na obranu spolků chránících matky je potřeba zmínit argument, proč nejsou na totéž dotazování otcové? Myslím, že to je hodně na místě. Proč se automaticky předpokládá, že s dítětem doma musí zůstat vždy matka? V tom cítím diskriminaci i já jako chlap.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 7. 2009 9:21 | Flamengo

Doporučuji výzkumníkům z GS, aby si zkusili podnikat v reálných podmínkách, nejlépe jako malá firma bez vazeb na velké společnosti nebo státní organizace, které by je živily. Třeba pak přestanou zaměňovat pojmy jako je zaměstnat někoho a poskytovat někomu sociální zabezpečení.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 7. 2009 9:05 | ST

Také jsem maminka dvou malých dětí - 3 a 8 let. Na diskriminaci jsem však změnila pohled. Diskriminaci beru jako důsledek toho, že lidé pečující o další osobu jsou prostě méně výhodnou pracovní silou. Není dobré se dívat na pružné pracovní doby, práci z domova a další výhody pro rodiče jako na něco, co každý manažer musí být schopen uřídit. Řízení podniku se tím prostě komplikuje a může narážet na schopnosti manažerů. Proč si stěžujeme na ty, co nedokáží využít matky? Proč raději neděkujeme těm, kteří to zvládají? Proč si pořád myslíme, že má někdo povinnost se o nás starat? Děti jsme chtěli my, většinou jsme se nikoho dopředu neptali, jestli nám bude ochoten s nimi pomoci. Nevím, proč pomoc od jiných považujeme za samozřejmost a dokonce jejich povinnost. Podle mě to jejich povinnost není a pokud mi kdokoliv péči o mé děti ulehčí, měla bych mu děkovat.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 7. 2009 9:01 | Mr R.

Zajímalo by mě jak by dopadla firma, která si musí na sebe vydělat (ne jako Gender Studies) kdyby zaměstnala jen ženy se dvěma a více dětmi, které nemají zajištěné hlídání a povolila jim zkrácenou pracovní dobu, práci z domova, pružnou pracovní dobu atd. Neříkám že by matky dětí neměly pracovat. Zazlívat ale podnikatelům, že je příliš nechtějí zaměstnávat, nelze. Podle mě by bylo dobré kdyby za zaměstnání matek s malými dětmi (nejnáročnější na čas, nejčastěji nemocné) dostával zaměstnavatel daňovou úlevu. Udržování kontaktu během mateřské a rodičovské je sice hezká věc, příliš bych jí ale nepřeceňoval. A ten intranet mě docela pobavil. Rozumná firma povoluje přístup na intranet jen z firemního počítače. Kolik firem asi nechá firemní počítač zaměstnankyni během MD? Odpisy počítače jsou na tři roky a morální životnost není o moc větší.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 7. 2009 8:41

Souhlas. Ona rozumná matka taky nemá dítě s kýmkoli, čímž tedy ty ostatní potenciální otce diskriminuje.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 7. 2009 8:38 | Mr. R.

Výzkumy většinou dopadnou tak jak chce zadavatel (pokud chce aby nějak dopadly což je u gender Studies jisté:). Kladou se takové dotazy aby z toho vyšel výsledek jaký potřebují. A kdyby náhodou nevyšel, výsledek nebudou publikovat. Na dotazu zda mají zajištěné hlídání nevidím nic diskiminačního. Pokud nemají, je jisté že budou každou chvíli na OČR (čím více dětí, tím více dní OČR). A to zaměstnavatele stojí peníze. Když pak sečte dovolenou, nemocenskou zaměstnankyně, OČR a státní svátky, vyjde mu často že je zaměstnankyně více doma než v práci. Většina lidí nemůže plnohodnotně pracovat z domova. Proč Gender Studies nezaplatí výzkum ve kterém by zjistili kolik lidí může a nemůže plnohodnotě pracovat za domova? To by se jim totiž nehodilo do krámu. Zaměstnavatel není charita, na to společnosti jako G. S. často zapomínají.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Čech

fotbalová legenda a investor

Martin Kasa

podnikatel a investor, Ticketon.cz

Petr Čech
ÚSPĚŠNOST
50,00 %

z 2 duelů
×
Martin Kasa
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services