Splátky hypoték vyskočí o tisíce. Pomůžeme, slibují banky

Olga Skalková | rubrika: Co se děje | 24. 6. 2022 | 34 komentářů
Nejdůležitější je včasná reakce klienta, zdůrazňují banky. Možností je odklad splátky, ale i prodloužení celkové splatnosti.

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 6. 2022 5:49, ABC

Pokud dojde k většímu počtu prodejů nemovitostí, které nejsou lidé schopni splácet, dojde logicky ke snížení cen těchto nemovitostí. Bude to drsné, ale pro trh s nemovitostmi to bude jen dobře.

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 6. 2022 10:57, Elon

ak novy guverner neznizi sadzby okamzite (= do konca roka), tak 50% populacie smeruje do chudoby.

Bud ludi zabije crazy urok na hypoteke, alebo crazy zvysene najomne.

skoda ze Rusnok nepredstupi pred kamery vysvetlit co presne dosiahol

-5
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 34 komentářů)

25. 6. 2022 22:39 | Jiří Šiška

zvláštní na tom je, že se zavíralo tam, kde kovid skoro nebyl, ale tam, kde bylo semeniště kovidu, tedy v montovách a kancelářích, tam nebylo zavřeno ani 1 den, AB a Karel Havlíček prostě spáchali ekonomický holokaust podnikatelů ve službách a obchodě
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 6. 2022 15:24 | Libor

Pokud si půjčím formou hypotéky, je to samozřejmě můj problém. Pokud si půjčím 2 mega za 2,5% a pak to po 5 letech skočí na 6,5% tak samozřejmě s tím musím jako žadatel, tak i banka počítat. Co však nikdo nemůže předpokládat je to, že přijde nějaká pseudochřipka, díky které se prošustrujou státní peníze jak hrom, pak přijde válka... a rázem máme zdražení základních energií o stovky %. Dále, jen potraviny podražily o desitky %, a to prostě lidi musejí kupovat. Takže suma sumárum, pokud je situace, že je domácnost schopna normálně splácet, jsou normální ceny, pak nějaké zvýšení splátky na hypo by neměly vadit. Pokud ale do toho promítnete i právě ty energie a potraviny, tak pak už může být problém. Pokud předtím zůstávalo po splátkách, inkasech za energie, řekněme 50% tak furt bylo dost na jídlo i nějaké další aktivity. Pokud ale teď dochází k nenormálnímu růstu všeho, tak je logické že i průměrné domácnosti se mohou dostat do problému. Teď k zamyšlení... je opravdu špatné podpořit nějakou pomocí, třeba jen dočasnou, i domácnosti, co mají hypotéky? Ty se totiž nepočítají do nákladů na bydlení. Třeba u těchto démácností by dočasný příspěvek mohl být např. 5000 měsíčně a víme že za rok už se situace může uklidnit. Dále, nezapomínejte, že si lidé brali hypotéky protože 1) nájmy byly neúměrně vysoké 2) zajištění na stáří... Opravdu je, ptám se znova, tak špatné podpořit krátkodobě domácnosti s hypotékama? Nebo je lepší, aby nemovitost prodali, rychle pod cenou aby tak tak poplatili dluhy, a šli bydlet do nájmu a dojili stát přes podpory? Pokud bydlíte v nájmu a dostanete se do těžkostí, pak je příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení. Toto sečteme a dostaneme se, že vlastně dáváme daleko více peněz těmto lidem co nemají hypotéky a dáváme je delší dobu...
-3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 6. 2022 9:43

Jo a v pomlouvání Babiše zašel tak daleko, že polemizoval o tom, zda to byla jeho chyba, nebo záměr. Jak může takto veřejně lhát?
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 6. 2022 9:28

Dnes máš článek na Novinkách, Analytik: Do kontraktu o norském plynu vláda zasahovat nemohla, Fiala lže, tak si to přečti.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2022 19:03

Ono už není prostě z čeho brát, Topolánek, Tlustý ti prodávali akcie CEZ, takže měli příjem do rozpočtu. Kdyby Babiš prodal akcie CEZ, tak taky není takový schodek a ted ty akcie budou zase za 240 miliard kupovat. Pekarová ta by prodala Budvar a hned by to vypadalo, že teď se hospodaří lépe. :-)
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2022 16:15 | CynickáSvině

No pozor, jsme sice "ménší" zadlužení, ale jako to vždy nakousne Bureš a řekne jen půlku pravdy. Jiná věc je jakou rychlostí z toho kopce jedeme. A to je teď -300mld ročně! (Strukturálně jsme v mínusu min. -200mld!) Babiš byl schopnej za rok zaseknou sekeru i -500mld!! To se na inflaci muselo ten rok kůůrva propsat. Nechci to dohledávat, ale snad za celou dobu těch pár let jeho vlády snad zaťal takovou sekeru, jako všechny levo-pravý vlády za čtvrt století!! A tady si přisadím i na Spolu zloděje. Nemám je rád i s celou ODS, na mě furt šetří moc "levicově"-ale snažím se jim aspoň měřit spravedlivě. A rozhodně mi pijou krev míň než STB-ák. (Já jsem mezi tím milionem propadlíku u voleb.) Tak i to i kvůli nim se plánuje do roku 2025 další sekera 1,2 bil. korun! A to už s nadcházejícím poklesem ekonomiky tak OK nebude. Prostě se asi bojí/snaží popopulisticky zavděčit levičákům, co je stejně nebudou i tak volit-pro ně jsou ty rozházený prachy stejně furt málo.
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2022 15:59

Z postkomunistických zemí je na tom ČR dobře i pro spoustu chyb v minulosti. Zadlužení státu taky není vysoké a kdyby nebyla tak vysoká kupní síla, tak inflace je poloviční. Každý je naštvaný, protože 3-5 let bude velká krize a lidé se budou muset uskromnit.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2022 15:21 | CynickáSvině

No zase po 89 tu bylo trochu "specifické" období. Navíc na rozdíl od dneška, neměli lidé po revoluci zas tak moc ekonomický přehled! Neprošlo přes ně inflační doba 90.let a to je to čeho se s minulými zkušenostmi chtějí dnes všichni vyhnout.(Ono ale zase byla to skutečně inflace v 90. letech? Nebo se spíš jen nekonkurenceschopný postsověstký trh a koruna transformovala v něco, v co májí důvěru i za hranicemi?) Po revoluci nebylo moc zažité hlídat si co je inflace, max. tak mrčet u piva, dnes v tv - inflace,inflace,inflace. A opět máme o 30 let víc zkušeností. To bude asi taky krapet umocňovat, ale hlavní vina je opět špatné kroky vlady-dluhy/nefunkčnost státu a centrální banky-10 let levných peněz. Hrr valme je hned do realit, však je to přece "lidské právo" a při prasknutí bubliny nám stát má přece "povinnost" pomoc. (Ne nemá, je to investice a ta může lítat oběma směry). O zisky se taky s nikým dotyční nedělí, tak proč má tato věc zajímt stát. Sami jste si přefoukli bublinu jako prase. Na tu nefunkčnost státu jen opet naznačím, až se bude u piva nadávat, kolik let vládla od revoluce "pravice" a kolik let tu k-rví trh různý variace "levice". A minimálně 4-8 let (jak pojmeme vlády Bureše se Socany), je to vše na zodpovědnosti STB-áka. Voličský konglomerát levice si to, opět zdůrazním, zaslouží vyžrat až do dna. Energetickou soběstačost doslova 8 let sabotovali (a to fakt času až až)-hele nejsou náhodou energie jednou z hlavních složek zdražování? Norský plyn-stop, LNG-nasrat co by na to řekl soudruh Putin-opět miláček voličského elaborátu ANOKSČSSD. A dostavba jádra, přece si nevykopnem rusáky z tenru-jé to by byla teď zmařená investice. A to je dalších 8 let přešlapování na místě-ztracený čas. Ano teď to má Fiala za půl roku honem opravit. Jestli však i ČNB bude s Michlem dělat mrtvýho brouka-(opět jmenoval ho milášek Z-man), tak se s těmito předchozími zkušenostmi lehce taky stane-a víte co já už nechci ty český papírky, dejte mi třeba doláče a hezky mi je vysolte na dřevo a a je po koruně. Kdo by třeba pak důchodcům platil důchody v dolarech, když by koruna najednou byla vhodná max. na vytření zadnice. Stát to určitě nebude. (Dolar proto, že FED tu oproti ECB aspoň začína hýbat sazbami. zpolitizovná ECB kvůli jihu dělá prd....)
-4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2022 15:18 | Hmm

Vydávat protiinflací dluhopis v době 16% inflace je na žalobu státu, že nekoná jako dobrý hospodář. Za odpovídající úroky je tu centralní banka. Hlavně nevím jaký blázen bz chtěl, aby stát platit na svém devicitu 300 mld 16% pokud nevíte tak státní rozpočet je placen danovým poplatníkem a poslední věc co by daňový poplatník měl chtít je, aby stát platil vysoké úroky na své rozhazovaní.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2022 15:12 | Hmm

Podle čeho soudíte? 0% úroky tu byli skoro 10 let tento abnormální úrok musí být nahrazen abnormálním úrokem v druhém směru a 8% rozhodně není abnormální úrok a už vůbec ne při současné inflaci 16% realné úroky jsou stále negativní. Při stagflaci v US byla vysoká inflace a úroky celou dekádů. Jestli si někdo myslím, že tu budeme mít hypotéky vysoké jen na krátkou dobu tak ho čeká nepříjemné probuzení. Pokud Michl bude dostatečně šílený a bude prosazovat snižování úroků tak dopadneme jako Turecko stačí se podívat co se stalo jak Erdogan začal tlačit na centralní banku Turecka, aby přestala bojovat proti inflaci o rok později mají inflaci 70%.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2022 14:57

A Fialovi je úplně jedno, že lidi přijdou o úspory, proto zrušili protiinflační dluhopisy. :-))
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2022 14:46

A k těm lockdownům, zavíralo se v celé Evropě a opatření doporučoval AntiCovid a WHO a taky lidé se nechtěli očkovat, proto se muselo zavírat, protože byly přeplněné nemocnice. Ve Švédsku byli lidé ukáznění, očkovaných bylo o 20% více, takže to zvládli bez větších problémů. Ale zase mají o hodně vyšší nezamšstnanost.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2022 14:46 | Filip

Měl jste velkou konkurenci, ale přesto jste vyhrál cenu za nejblbější příspěvek. Váš Občan X přece nemusel být ve stejné situaci. Teprve teď třeba teprve dostudoval, teprve teď ho teprve mohli povýšit, teprve teď se mu rozjelo podnikání, teprve teď...
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2022 14:35

Když máš vše rozkradené v privatizaci a všechny zisky z firem jdou do zahraničí, tak to v rozpočtu bude vždy chybět. To je ta hlavní příčina potíží, proto taky vláda nemůže krotit inflaci, jako jiné státy EU, nemá z čeho. Spořit se nikdy nevyplácelo, vždy to končilo měnou apod. Z historie se prostě člověk měl poučit a nepřišel by teď o všechny úspory. Jak řekla Horská, poradkyně Fialy, lidi se musí nechat vyhladovět, to znamená oni to nechají proběhnout stejně jako po revoluci, kdy byla inflace v roce 1991 56,6 %, o rok později 11,1 %, v roce 1993 20,8 %. Postupně se tak úspory lidem seberou. ČNB sice bude slibovat, že inflace klesne, ale to není pravda.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2022 14:18 | CynickáSvině

Já nehájím impotenci ČNB. Ta tomu průseru teď také v minulosti přispěla. Burešovi měli zarazit větry zvyšováním sazeb tak někde po prvním čtvrtletí kunvidu-19. To není nějaká pobitevní chytristika, kdo má aspoň trochu mozek, musel tušit rodící se průser. Nemuseli jsme se dostat sezbami a inflací až sem-a to je stále málo. Mohli jsme mít inflaci někde na +/- úrovni EU. STB-ák by nemohl rozhazovat prachy jako Večerníček na všechny strany. A PS: ne pravičáci mu rozhodně neradili dávat prachy všem. Pokud si pamatuji dobře, jen říkali, když někoho zavíráme (a to protipravně), musíme mu logicky zaplatit náhradu škody. Ideál byl ne-rat se lidem do podnikání a s nějakou mírou omezení nechat lidi dál žít. A za to vše platíme teď bohužel všichni-i ti co dávno řvali nezavírejte ekonomiku, bude to průůůser. Naopak voličská skupina STB-áka si to zaslouží teď vyžrat až do dna-však jsou zachránění. Ti co byli od začátku proti závírání byli častováni jako "vrazi babiček", no hlavně že je mikromanažer "ochránil". Máme oproti průměru v EU (cca 8%), inflaci v ČR 16% - tolik k "dovezené" inflaci pro koblihy. Minimálně polovinu si skrz nefunkčnost státu dlouhodobě vyrábíme doma. A sazby jsou stále nedostatečné 1/2 z 16% není 7%! Střadatelé mají taky jen jedny nervy a je jich násobně víc, než rizikových hypotékařů. Trhy taky bance asi moc nevěrí její "úsilí" v boji proti inflaci. Zde opět ČNB dělá chybu, na posledním "predmichlovským" období, měli být ješte krapet odvážnější a nafutrovat něco do zásoby. Snad už měsíc musí do trhu valit rezervy za 150mld a intervenovat jak zběsilí. Měli dávno poslat tak na 1-2 období sazby na 15% a pak srazit někam k 8% (?) a pozvolna klesat na 4%. Kde snad již jako na nejnižším a nepodkročitelném minimu i pár let zase vydrží. Opět připomínám, udělat to ČNB dřív, nemuselo to všechny tolik bolet. Spořit se prostě musí vždy vyplácet!
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2022 14:06

a já myslel že za vše mohou komunisti ne pardon covid ne pardon Babiš ne pardon Rusko ne pardon no on se už někdo najde...
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 6. 2022 13:56

Citace - Dawr / 24.06.2022 13:53

Banky ze prý pomůžou? Úplně vidím jak, ze převedou třeba ještě 5-10let splácení na vaše děti...
Taky záleží, co jsi schopný vůbec vyjednat.
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2022 13:55 | gustav

Citace - Dawr / 24.06.2022 13:53

Banky ze prý pomůžou? Úplně vidím jak, ze převedou třeba ještě 5-10let splácení na vaše děti...
Asi treba jako za covidu, pozastavila ti na rok splaceni.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2022 13:53 | Dawr

Banky ze prý pomůžou? Úplně vidím jak, ze převedou třeba ještě 5-10let splácení na vaše děti...
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 6. 2022 13:50

ČNB je tu od toho, aby zajišťovala finanční stabilitu, zatím jediné co se jí podařilo je rozjetá inflace, která bude na konci roku 25%.
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Stránka 1/2

Předchozí

1

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  16 117 415 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Splátky úvěru

% z měsíčních výdajů

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Zpoplatněný úvěr
Poradna > Karty, účty, úvěryÚvěrySpotřebitelské úvěry

Otázka: Dobrý den, banka mi zpoplatnila úvěr a prodala ho soukromé firmě ,ta po mě chce dvojnásobnou minimální splátku, kterou nejsem schopen zaplatit. Potřebuji proto půjčku na celkovou dlužnou částku s rozumnou... více

Spotřebitelské úvěry

Firemní úvěry

Leasing

Doporučujeme

Je tohle konec bitcoinu? Proč hlavní kryptoměna ztrácí na hodnotě

Je tohle konec bitcoinu? Proč hlavní kryptoměna ztrácí na hodnotě

Cena jednoho bitcoinu se propadla už o víc než milion korun, jako nikdy v historii. Je...více

Neviditelné padesátnice. Už nejsou juniorky, ale do důchodu mají daleko. Čemu čelí ženy, které...

Neviditelné padesátnice. Už nejsou juniorky, ale do důchodu mají daleko. Čemu čelí ženy, které dospěly za komunismu?

Současná generace 50+ a v těsném závěsu za ní i takzvané Husákovy děti z počátku 70. let...více

Rozhovor s legendou Arsenalu. Campbell vysvětluje, proč chtěl ze Spurs a myslí na Německo

Z anglického obránce Sola Campbella je trenér. Na větší příležitost ale stále čeká. V...více

Aká bude suma trinásteho dôchodku v roku 2022? Plus kalkulačka

Aká bude  suma trinásteho dôchodku v roku 2022? Plus kalkulačka

Vysoká inflácia a rýchly rast cien sú dva hlavné dôvody, prečo sa v roku 2022 trinásty...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Mach

ekonom a politik

Pavel Turek

manažer a podnikatel

Petr Mach
ÚSPĚŠNOST
66,67 %

z 21 duelů
×
Pavel Turek
ÚSPĚŠNOST
64,00 %

z 25 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.