Kvůli poplatkům za předčasné splacení hypotéky padla další pokuta

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 17. 6. 2022 | 10 komentářů
Komerční banka dostala od České národní banky pokutu sedm a půl milionu korun za porušení zákona o spotřebitelském úvěru. Důvodem je účtování nepřiměřeně vysokých poplatků za předčasné splacení hypotéky.

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 6. 2022 15:03

Pokuta je 7,5 milionu a KB v 1Q čistý zisk zvýšila o 75,9% na 3,5 mld. Kč.

+13
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 6. 2022 6:00

Jo, KB, to je asi nejdražší banka po Raiffce.

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 10 komentářů)

24. 6. 2022 15:14 | Okamžitá

Jste odmítnuti vaší bankou? Řešení je u nás vítáno. Vážení seriózní a čestní lidé. Nyní nabízíme výhodnou finanční půjčku bez zbytečných starostí od 50 000 Kč do 10 000 000 Kč pro každého, jednoduché a rychlé vybavení s úrokem 2 %. Rychlý a efektivní schvalovací proces s vysokou průchodností schválených žádostí Pro získání úvěru je nutné splnit interní podmínky pro schválení úvěru. Vyřízení celého úvěru do 24 hodin od podpisu smlouvy Naši úvěrovou službu doporučujeme s plným pojištěním a zajištěním.
Pro více info: schartzsylvie69@seznam.cz popř
schartzsylvie69@gmail.com
Neváhejte, pokud Vás naše nabídka zaujala. Děkujeme mnohokrát za pochopení
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 6. 2022 10:51 | RichardFuld

Ono je to s tím potrestáním KB mnohem horší. :-)

KB zinkasovala cca 12,9 mil. za poplatky a dostala 7,5 mil. pokutu. Max pokuta, kterou bylo možné uložit, byla 20 mil.

KB ale měla z uvedeného jednání mnohem větší "prospěch", než jen těch cca 12 mil. minus 7,5 mil. pokuty.

Podle rozhodnutí ČNB O předčasné splacení požádalo v období od 7.3.2019 do 13.7.2020 celkem 15 042 klientů KB. K předčasnému splacení s úhradou daného "nelegálního" poplatku ale došlo pouze v 1116 případech.

Je tedy možné, že požadovaný "nelegální" poplatek odradil značnou část klientů od předčasného splacení hypotéky a to uchránilo KB před velmi vysokými ztrátami a zachovalo jim to původní marže u dříve uzavřených hypoték (klienti neutekli do jiné banky).

Jinými slovy se KB velmi vyplatilo nerespektovat doporučení ČNB a předejít tak značným ztrátám zachránit si tím své zisky, a to i přes riziko dané pokuty.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 6. 2022 18:30 | RichardFuld

Tak jsem si přečetl rozhodnutí ČNB o té pokutě. Zatím marný boj KB s větrným mlýnem.

KB se brání tím, že měla nárok na jakousi úrokovou ztrátu, resp. rozdíl mezi původní poskytnutou fixní úrokovou sazbou a novou fixní úrokovou sazbou platnou v době předčasného splacení, což ale působí stejně jako by se domáhaly úhrady úroků, které při předčasném splacení nesmí chtít.

Operují tam náklady na obstarání peněz k financování úvěru. Přitom banky vždy půjčují klientům nově vytvořené peníze, takže si nemohou obstarávat nějaké zdroje, které budou klientům půjčovat (banky je nepotřebují). Ono obstarání peněz na financování poskytování hypoték (např. prodejem hypotéčních zástavních listů) totiž v podstatě není nic jiného, než jeden z vícero způsobů, jak se zajistit proti úrokovému riziku z poskytnutí hypotéky s fixní úrokovou sazbou.
Jedinou šancí KB tak je, pokud se budou obhajovat ztrátou vzniklou původně bezplatným zajištěním proti úrokovému riziku, které se v okamžiku předčasného splacení hypotéky stalo značně nákladným. Jedině takto obhájí danou kompenzaci. Minimálně by to mělo zabránit uložení pokuty. Nárok na danou kompenzaci bude problém obhájit pouze z toho důvodu, že bude velmi složité (až nemožné) doložit výši tohoto nákladu ve formě konkrétní zajišťovací ztráty související s konkrétní hypotékou, protože úrokové riziko banky řídí za celou banku souhrnně a nikoliv individuálně ke každé poskytnuté hypotéce.
Jednoduše řečeno, účtovaná částka odpovídá daným nákladům ale KB špatně identifikovala ekonomickou podstatu té částky a toho ČNB hodně zneužívá.
No uvidíme. Držím palce. Snad jim soud vyhoví...
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 6. 2022 20:23

Za co platíš v Raiffce?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 6. 2022 14:38 | RichardFuld

Záleží na tom, za co KB vlastně dostala pokutu. Pokud dostala pokutu za uplatnění nákladů, které ji vznikly v souvislosti s uzavřením derivátových pozic, kterými si kryla úrokové riziko spojené s poskytnutím hypotéky s fixní sazbou, pak by se měla banka soudit a alespoň trochu příčetný soudce by měl její žalobě vyhovět.

Aby banka mohla nabízet na trhu hypotéky s fixací úrokové sazby, musí (resp. měla by) se banka krýt proti riziku změny úrokových sazeb uzavřením úrokového swapu (IRS), který banka uzavírá zpravidla s jinou bankou na celou dobu dané fixace. Toto zajištění generuje bance ztráty v případě poklesu sazeb a symetricky zisky, pokud sazby rostou. A tyto ztráty a zisky se ale eliminují generováním zisků a ztrát plynoucích z existence aktiva v podobě dané hypotéky a odpovídajícího pasiva (na začátku v podobě bankovního vkladu).
Pokud v průběhu doby fixace dojde ke splacení hypotéky, pak z aktiv zmizí předmětná hypotéka a současně z pasiv zmizí vklad klienta, kterým hypotéku splatil. Pro zbytek období fixace tak bance zůstane otevřený zajišťovací IRS, který banka musí v dané situaci uzavřít a takto zrealizuje přesně danou ztrátu. Bance vznikla ztráta protože úrokové sazby klesly a to byl taky důvod pro předčasné splacení hypotéky a její refinancování za nižší sazbu.
Někdo by mohl namítat, že když by sazby rostly banka by na uzavření zajišťovacího kontraktu měla zisk. Toto je ale falešná námitka, protože klienti zpravidla nebudou mít zájem předčasně refinancovat za vyšší sazbu, než mají zafixovanou.
Banka tím, že klientovi naúčtuje ztrátu, která ji vznikne uzavřením zajišťovacího IRS uplatňuje pouze náklad související s předčasným splacením hypotéky, nikoliv nějaký ušlý zisk.
Uvedená ztráta ze zajišťovacího IRS tak představuje náklad, který by banka neměla nebýt předčasného splacení hypotéky a který je tedy banka oprávněna naúčtovat klientovi za předčasné splacení hypotéky a to v souladu s aktuálním zněním zákona.
Samozřejmě je otázkou, jestli je banka schopna předmětné ztráty z uzavřených zajišťovacích IRS doložit. Může se stát, že se banka z nějakého důvodu proti úrokovému riziku nezajišťovala. Pokud v takovém případě naúčtuje klientovi pouze hypotetický náklad na uzavření (dříve neotevřeného) zajišťovacího IRS, pak nejednala v souladu se zákonem a pokutu si nejspíše zasloužila.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 6. 2022 12:04 | Václav

Pokuta bude pravděpodobně nižší, než co banka vybrala od lidí. Přitom by místo pokuty stačilo, nařídit bance vrácení všech neoprávněných plateb za předčasně splacení, navíc by to pomohlo lidem, kterým to banka způsobila.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 6. 2022 6:00

Jo, KB, to je asi nejdražší banka po Raiffce.
-3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 6. 2022 5:59 | Pavel

Musíme si uvědomit, že banky tu nejsou kvůli lidem, kteří mají u nich účet nebo úvěr. Banky jsou tu kvůli zisku vlastníků. Proto se nestydí si naúčtovat třeba i otevírání okna při zpracování mimořádné splátky. Velký přeborník v nefér poplatcích je Komerční banka, Raiffeisenbank. Setkal jsem se i s tím, že banka postupem doby u hypotéky prostě ztratila pojištění schopnosti splácet a kontraproduktivně odmítla chybu uznat, tedy si sama podřízla větev s tím, že musela využít vicenakladove vymáhání od klienta.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 6. 2022 18:05 | Klient

Mrzí mě, že jsme do sporu také nešli přes finančního arbitra. Chtěli jsme refinancovat a KB vyčíslila pokutu cca 75 000 Kč, to jsme samozřejmě platit nechtěli s tím, že počkáme jak spor dopadne. Teď je to již páse vzhledem k sazbám... myslím, že výše "pokuty" odradila spoustu klientů KB a na to banka spoléhala. Škoda, že ČNB nezasáhla dříve.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 6. 2022 15:03

Pokuta je 7,5 milionu a KB v 1Q čistý zisk zvýšila o 75,9% na 3,5 mld. Kč.
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  16 117 415 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Splátky úvěru

% z měsíčních výdajů

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Zpoplatněný úvěr
Poradna > Karty, účty, úvěryÚvěrySpotřebitelské úvěry

Otázka: Dobrý den, banka mi zpoplatnila úvěr a prodala ho soukromé firmě ,ta po mě chce dvojnásobnou minimální splátku, kterou nejsem schopen zaplatit. Potřebuji proto půjčku na celkovou dlužnou částku s rozumnou... více

Spotřebitelské úvěry

Firemní úvěry

Leasing

Doporučujeme

Užijeme si moře letos naposledy? Češi a dovolená očima expertů

Užijeme si moře letos naposledy? Češi a dovolená očima expertů

Dovolená u moře letos konečně může proběhnout bez covidových omezení. Můžou si ji však...více

Přechválená generace. Přestaňte děti chválit a začněte oceňovat

Přechválená generace. Přestaňte děti chválit a začněte oceňovat

Za pár dní děti přinesou vysvědčení. A my budeme hledat slova, jak ocenit jejich práci....více

Kuchta zvedá celou Spartu. Může pomoct Priskemu i Čvančarovi

Příchod Jana Kuchty do Sparty mění její vyhlídky do nové sezony. S reprezentačním útočníkem...více

Aká bude suma trinásteho dôchodku v roku 2022? Plus kalkulačka

Aká bude  suma trinásteho dôchodku v roku 2022? Plus kalkulačka

Vysoká inflácia a rýchly rast cien sú dva hlavné dôvody, prečo sa v roku 2022 trinásty...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Michal Jirák

podnikatel, Miton

František Janeček

producent a podnikatel

Michal Jirák
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
František Janeček
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.