Kolik musíte spořit na?
Interaktivní grafiky
Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI
Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci...více
Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky
Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více
Takhle vám vyberou účet. Podívejte se na triky podvodníků
Útoků na internetové bankovnictví přibývá. Falešné webové stránky, e-maily, SMS, zprávy...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Doporučujeme
Zkušený lékař zakládá kliniku celostní medicíny. Pacient není jen diagnóza, říká
Stál u zrodu tří zdravotnických zařízení, které prodal, když mohla naplno fungovat bez...více
Překročila hranici. Tělo přetrénovala. „Hrdinka mého filmu je odstrašující příklad. Žila ale...
Když se kvalifikovala na olympiádu, netušila, že její jméno bude za pár let spojené především...více
Nechoď na fotbal, zemřeš. Strach a samota Angličana, který se v Brazílii zamiloval
Život, láska a klubová věrnost při emotivním návratu brazilského klubu Santa Cruz ze čtvrté...více
Septembrové zvyšovanie platov na Slovensku: Koho sa týka a kto dostane najviac?
Rok 2023 je pre štátnych zamestnancov a zamestnancov vo verejnom sektore obdobím zvyšovania...více
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Markéta Šichtařová
ekonomka
Petr Dvořák
ředitel České televize

66,67 %
z 3 duelů

0,00 %
z 2 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Spoření vylepšuje i největší banka. Vyšší úrok ale nedá všem
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
30. 6. 2022 18:20, PepaJa
OK. Takže banka má nějakou roční úrokovou sazbu, třeba 4,5 %. Tu rozdělí na jednotlivé dny a každý den touto denní sazbou úročí aktuální zůstatek a tento úrok připisuje na zvláštní účet (jestli ten účet opravu existuje, nebo to "jen" tak počítá, to nevím, ale výsledek je stejný). Na konci měsíce se pak obsah tohoto účtu připíše na skutečný účet a zdaní se. Vtip je v tom, že různé banky mají různě dlouhý rok. Většina bank počítá s 365 dny i v přestupný rok. RB počítá se skutečným počten dnů v roce (takže průměrně 365,2425 dnů) a Hello spolu a ČS počítají jen s 360 dny v roce.
Takže (zjednodušeně) u většiny bank dostane klient na úrocích v nepřestupný rok 365/365 * 4,5 % = 4,5 %. U RB dostane 365/365,2425 * 4,5 % = 4,497 % a u Hello 365/360 * 4,5 % = 4,563 %.
Další fígl, může nastat v pojmu "aktuální denní zůstatek". Většina bank bere zůstatek na konci dne (tedy v 23:59:59), ale třeba Hello a Moneta bere stav na začátku dne (v 00:00:00), takže to vypadá, že úročí předešlý den.
Jiný fígl má RB u účtu TOP, kdy 2,6 % připisuje měsíčně a zbylých 1,9 % půlročně, takže tím klient přichází o část úroků z úroků. A nejspíš to má i psychologický efekt, když někteří nevidí připsané úroky "hned" na konci měsíce, takže se jim tento účet nelíbí.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
30. 6. 2022 11:27, PepaJa
Příklady? 4,50% úrok u Hello bank je stejný jako 4,56% úrok u Monety nebo Creditas. Naopak 4,50% úrok RB Hit odpovídá 4,497% úroku u Monety. 4,50% úrok RB TOP odpovídá 4,48% úroku u Monety.
Nebo jinak. Pokud se jako "základ" vezme 4,50% úrok RB Hit, pak Moneta a Creditas mají úrok 4,503 % a Hello má 4,566 %.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Další příspěvky v diskuzi (celkem 21 komentářů)
1. 7. 2022 16:08 | Richard Fuld
Jinak k Vaší otázce. Zkusím to napsat podrobněji s názornými příklady.
Nejprve je třeba ujasnit si, jak to probíhá při vypořádání převodů peněz z jedné banky do druhé. Klient zadá příkaz k převodu peněz z jeho vkladového účtu v bance A na jiný vkladový účet vedený v jiné bance B. K vypořádání takového převodu banky používají právě tu likviditu. Bank A si musí půjčit likviditu v objemu dané klientem převáděné částky a tuto likviditu převede za účelem vypořádání daného převodu ze svého rezervního účtu na rezervní účet banky B. Banka A tedy klientovi odepíše danou částku z jeho vkladového účtu a současně do pasiv zaúčtuje likviditu, kterou si půjčila na vypořádání převodu daného vkladu. Současně banka B připíše převedenou částku peněz na vkladový účet klienta, který danou platbu přijal a současně do aktiv zaznamená novou likviditu drženou na jejím rezervním účtu, kterou jí tam v rámci vypořádání převedla banka A.
A jaký má tento převod peněz vliv na hospodaření bank. Banka B získala nový vklad, který do ní převedl klient z banky A a tento banka B úročí dejme tomu 4% p.a. Současně banka B získala novou likviditu, kterou ČNB úročí např. 7%. Banka B tak díky tomu, že klient do ní převedl svůj vklad získává úrokovou marži ve výši 3% p.a., a to po dobu, kdy tato situace (převis přítoku nad odtokem vkladů) platí. Tuto marži získává jen díky tomu, že do ní připlouvá více vkladů, než kolik z ní odplouvá.
Banka A naproti tomu nahradí pasívum v podobě vkladu úročeného např. 3% p.a. jiným pasivem v podobě dlužné likvidity, s úrokem např. 7% p.a. Po dobu trvání této situace tak banka A ztrácí oproti původnímu stavu 4% p.a. z částky vkladů, které z ní odtekly do jiných bank.
Zatím uvedené asi nebylo pro Vás nic nového. :-)
A tady možná už nějaké nové informace budou:
Je třeba vědět, že banky tím, že půjčují peníze klientům, tak tímto tyto peníze vytvářejí, a to tak, že je jednoduše těm klientům připíší na jejich vkladový účet. Takto vznikají peníze, tím že banky uzavírají (nejčastěji úvěrové) kontrakty s nebankovními subjekty.
Další způsob, jak banka může získat vklady je tedy tyto vklady vytvořit např. tím, že nějakému nebankovnímu subjektu půjčí peníze. V takovém případě banka půjčí někomu např. 10 mil. korun, které klientovi připíše na jeho vkladový účet a které budou úročeny např. 4% p.a. Současně banka tento úvěr poskytne např. za 9% p.a. Úroková marže banky tak v tuto chvíli činí 5% p.a.
Dále uvedu příklad banky, do které v minulosti nateklo více vkladů, než jich odteklo. V pasivech banky jsou vklady klientů, jež jsou úročeny konstantně tedy např. 4% p.a. Banka ale proti těm vkladům drží různá aktiva podle toho jaké obchodní aktivity banka doposud zrealizovala. Část aktiv tak tvoří poskytnuté úvěry např. s průměrnou úrokovou sazbou 9% p.a., část aktiv tvoří např. nakoupené dluhopisy s průměrný výnosem 6%, a část aktiv tvoří nakonec i rezervy uložené v ČNB úročené např. 7%, které banka v minulosti získala právě v důsledku toho, že příliv vkladů klientů z jiných bank byl vyšší než jejich odliv do jiných bank.
Pokud bychom měli banku, z které naopak více vkladů odplulo, než jich připlulo, pak taková banka by měla v aktivech rezervy pouze ve výši povinných minimálních rezerv a měla by naopak v pasivech (vedle vkladů) zaúčtovánu likviditu, kterou si banka na vypořádání odlivu vkladů musela půjčit.
Z výše uvedeného je tedy možné dojít k obecnému závěru, že banky se v každém okamžiku dělí do dvou skupin. První skupina bank má v pasivech jednak sumu vkladů, které ty banky samy vytvořily a pak sumu vkladů, které do této banky připluly nad rámec vkladů, které ty banky vytvořily. V takovém případě mají tyto banky v aktivech navíc likviditu uloženou v ČNB (ale mohou ji mít uloženu i v jiných bankách), která těmto bankám připlula na rezervní účet v důsledku přílivu vkladů.
Druhá skupina bank pak má v aktivech pouze část sumy vkladů, které tyto banky vytvořily, protože část těchto vkladů odplula do bank zmíněných výše. A tyto chybějící vklady pak nahrazuje položka pasiv v podobě dlužné likvidity, kterou tyto banky dluží ČNB a/nebo bankám zmíněným výše.
A nakonec ještě odpověď na Vaši otázku, "proc banka nemuze pouzit likviditu, ktera byla vytvorena tim, co si u ni klient ulozil, a nechat si od CNB generovat tech 7%?"
Banka likviditu získanou v souvislosti s přílivem vkladů samozřejmě může nechat v ČNB na úročeném rezervním účtu. Může ale tuto likviditu půjčit jiné bance, které zrovna likvidita chybí, za ještě vyšší úrok. Úrok, který platí ČNB je jen jakousi spodní hranicí, pod kterou banky na mezibankovním trhu nejdou. Stejně tak úrok, který ČNB požaduje za půjčenou likviditu je horní hranící, přes kterou banky na mezibankovním trhu nejdou. Vždy je pro banku tedy lepší získávat likviditu i půjčovat likviditu na mezibankovním trhu. S ČNB tak banky obchodují jen ve výjimečných případech.
Pro bezúročné intradenní půjčky likvidity od ČNB pro průběžné vypořádání platebního styku pak existuje systém mezibankovního platebního styku CETRIS.
Pokud jste to dočetl až sem, pak gratuluji. :-)
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
30. 6. 2022 22:26 | RadaR
Citace - RichardFuld / 30.06.2022 15:46
Dekuji za priblizeni, ale porad tomu moc nerozumim. Da se nekde dohledat nejaka rychla dokumentace s vysvetlenim jak a proc to tak funguje? proc banka nemuze pouzit likviditu, ktera byla vytvorena tim, co si u ni klient ulozil, a nechat si od CNB generovat tech 7%?
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
30. 6. 2022 18:20 | PepaJa
Takže (zjednodušeně) u většiny bank dostane klient na úrocích v nepřestupný rok 365/365 * 4,5 % = 4,5 %. U RB dostane 365/365,2425 * 4,5 % = 4,497 % a u Hello 365/360 * 4,5 % = 4,563 %.
Další fígl, může nastat v pojmu "aktuální denní zůstatek". Většina bank bere zůstatek na konci dne (tedy v 23:59:59), ale třeba Hello a Moneta bere stav na začátku dne (v 00:00:00), takže to vypadá, že úročí předešlý den.
Jiný fígl má RB u účtu TOP, kdy 2,6 % připisuje měsíčně a zbylých 1,9 % půlročně, takže tím klient přichází o část úroků z úroků. A nejspíš to má i psychologický efekt, když někteří nevidí připsané úroky "hned" na konci měsíce, takže se jim tento účet nelíbí.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
30. 6. 2022 17:11
Citace - PepaJa / 30.06.2022 11:27
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
30. 6. 2022 17:07 | ABC
30. 6. 2022 11:27 | PepaJa
Nebo jinak. Pokud se jako "základ" vezme 4,50% úrok RB Hit, pak Moneta a Creditas mají úrok 4,503 % a Hello má 4,566 %.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
30. 6. 2022 11:13 | Škodolibka domácí
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
30. 6. 2022 15:46 | Richard Fuld
Vedle této části vkladů pak existuje v bance druhá část vkladů, které ta banka vytváří tím, že půjčuje peníze nebankovním subjektům nebo cokoliv nakupuje ode nebankovních subjektů, resp. kdykoliv za cokoliv zaplatí nebankovnímu subjektu.
Pak záleží na tom, jak výnosná aktiva obchodováním s nebankovními klienty banka získala. Pokud poskytne hypotéku např. za 6%, pak proti danému pasivu v podobě vkladu stojí v aktivech ta 6% hypotéka, nikoliv úložka likvidity na rezervním účtu v ČNB s úrokem 7%.
Krátce řečeno, úložka v ČNB s vysokým úrokem se týká pouze vkladů, které získala banka navíc nad rámec její standardní obchodní činnosti (poskytování úvěrů především).
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
30. 6. 2022 15:30 | Richard Fuld
Líné držitele nízko úročených vkladů tak nízkým úrokem dotují hypotéční dlužníky, kteří mají úroky hodně nízko.
S rezervami bank to nijak nesouvisí. Pro banky jsou držitelé vkladů prostě levným pasivem, proto o ně soutěží ale ne zase moc, aby ta soutěž ty úroky nevyhnala příliš vysoko.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
30. 6. 2022 15:22 | Richard Fuld
Banky by ve skutečnosti měly a mohly úročit i běžné účty, stejně jako ty spořící, které by mohly zrušit. To by ale nesmělo existovat tak početné stádo tupounů, kteří peníze drží na běžných účtech nebo využívají spořící účty s hanebně nízkým úročením.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
30. 6. 2022 15:17 | Richard Fuld
30. 6. 2022 15:12 | Petřík
30. 6. 2022 13:06 | PepaJa
Důvod pro to, že není 4,5 % jako 4,5 %, je v tom, jak banky počítají úrok. Nejvýhodněji pro klienta ho počítá Hello bank (a ČS), nejnevýhodněji RB. Většina bank je někde mezi. Dost zajímavě počítá úrok Trinity. U nich se úrok lehce mění podle uložené částky. V extrémním (v praxi příliš nepoužitelném) případě může úrok překročit 8 %.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
30. 6. 2022 12:07 | RadaR
Citace - PepaJa / 30.06.2022 11:27
A jaký je tedy ten důvod? pokud si banka může u ČNB uložit za 7%, proč nenabídne spořící účet s 5.5% neomezeně/do 2.5 milionů? klienti by se k ní jistě hrnuli a ještě by na tom vydělala. Je to kvůli minimu rezerv, které ta banka musí mít? to je ale jen pár procent, ne? jaký mají banky důvod k tomu, že při 7% zhodnocení u _CNB nenabidnou klientum 6%?
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
30. 6. 2022 11:12 | Škodolibka domácí
TV je něco jiného, tam je to čistě o fixaci sazby na jasně danou dobu a je to clear deal pro obě strany v ten daný moment sjednání.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
30. 6. 2022 9:58 | DRSG
30. 6. 2022 9:56 | DRSG
30. 6. 2022 9:53 | Hammer
30. 6. 2022 9:37 | Malovenkovan
30. 6. 2022 8:58
Stránka 1/2
Předchozí