Nová podpora spoření. Stát chce vylepšit penzijko i investice

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 14. 4. 2020 | 63 komentářů
Daňové výhody z penzijního spoření se rozšíří i na investiční produkty. Vznikne také nový penzijní fond, odvážnější než ten dynamický. Počítá s tím návrh, který dokončilo ministerstvo financí.

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 4. 2020 7:05, Alex

Na první pohled je podpora stavebního a penzijního spoření chvályhodná, ale na druhý pohled je to podpora bohatých lidí ze státních peněz. Jestli by se nemělo udělat taky něco pro ty chudé.
Já teď taky nevím jestli spořit na důchod nebo zvyšovat domácí spotřebu. Poraďte?

+91
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 4. 2020 12:12, Lenka

Nejprve by snad vláda měla "vylepšit" stávající absolutně mizerné penzijní spoření, je k ničemu. Jako obyčejného člověka, co má do důchodu 15 let, penzijko z výše uvedených důvodů nemám, mě zajímá, jak si z normálního platu, navíc jako samoživitelka s vysokoškoláky, kdy státu dodávám další schopné pracující síly sama pouze z 1 platu bez přídavků (protože přesahuji hranici o 140 Kč), našetřím na důstojné stáří, kdy nám roky dopředu říkají, že důchod nebude stačit.
Musím poznamenat, že dnešní důchodci se mají dobře, to co dostanou jim pokryje aslepon byt a stravu (komu ne, dostane dávky, jako moje matka, která se má hodně dobře a pořád si stěžuje). Při představě, že mi někdo sděluje, že za až budu v důchodu, tak mi stačit nebude a musím si našetřit, bych někomu, a to s prominutím, flákla po h... Pracuji od 18 let, kdy platím daně a sociální a zdravotní, do systému a za ty roky do důchodu hodně peněz...s porovnáním s matkou, která měla jen daň ze mzdy a více veřejného pojištění nic nedala, je mi z toho akorát zle. A to je ta skupina, která řve nejvíce, že má málo. Takže, za mě, kdo je tady dikriminován? A další věc, jak to, že důchodce pracuje a pobírá i důchod, kdy pumpuje tímto stát? Tak bud budou mít plat nebo důchod, tady nemluvím o těch, co si pár hodin přivydělávají, ale o těch co mají plný pracovní úvazek či vysoké funkce a příjmy z několika stran. Ale chápu, nejvíce důchodců, nejvíce voličů, dnešní pracující nikoho nezajímají...a opět za mě, samoživitelky, které pracují a řádně vychovávají děti, od státu nedostanou nic - přídavky na děti, protože plat jim přece stačí, když jsou nad hranicí propočtu, že paní ministryně. omlouvám se , je to trochu mimo, ale opravdu jsem naštvaná kam se to ubírá, a to není jen tato oblast, ale snad se jednou dočkáme vlády, která pochopí, že má něco dělat pro lidi.

-5
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 63 komentářů)

18. 4. 2020 17:09 | Miky

Citace - Filip Pražan / 18.04.2020 14:36

Když nejste schopen chápat význam napsaného, tak se nepouštějte do nějakých soudů. Bylo by fajn, kdyby reagoval každý na oblast, kterou ovládá.To Vám doporučuji.
Což vy s váším: "Stát by se měl postarat, aby lidé, kteří svou práci vykonávají více než dobře, měli platy jako v sousedních západních zemích.", přiznejme si to na rovinu, bohužel nejste.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 4. 2020 14:36 | Filip Pražan

Když nejste schopen chápat význam napsaného, tak se nepouštějte do nějakých soudů. Bylo by fajn, kdyby reagoval každý na oblast, kterou ovládá.To Vám doporučuji.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 4. 2020 5:01 | Jaroslav

Jsem těsně před důchodem. Do padesáti let mi přispívající i zaměstnanci. Pak jsem ho musel opustit. Náš toužil jsem do sociálních služeb ale tam zamestnavatEl neprispval nic Po pěti letech jsem toto zaměstnání musel opustit ze zdravotních důvodů. Znovu jsem se zajímal o příspěvk u nového zaměstnavatele s.rodinou. O bylo mi řečeno ,že žádný příspěvek nedává. Jak čas uběh ,tak jsem si sporil celou dobu částku 60 0Kč. Před dvěma lety jsem při dovršil 60 let spoření ukončil. Z Finančních důvodů. Při výdělku na hranici minimální mzdy jsem si to nemohl dovolit v tomto případě dovolit.Ačkoli jsem celý život pracoval v oboru co jsem se vyučil. Nynější zaměstnavatel žádnou kvalifikaci neuznává a platí základní mzdu na hranici mzdových předpisů.plus nějaké premie.ca cesta. Mzda spohybovala mezi 13 az15000kč.Ackolik jsem nekuřák a abstinent . Na dovolenou a ani jiné aktivity již nezbývalo.
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 4. 2020 20:08 | Tonda

Naprostý souhlas. Jedinou schopnou firmu kterou stát ještě má je Budvar a ten na burzu nikdy nedá, jelikož by ho okamžitě koupil americký Budweiser, se který se soudí o značku. Taková akcie Coca Coly se dnes dá koupit za nějakých 40 Euro a má výnos 3.5% na akcii, Shellka pak stojí asi 15 Euro a nese 10%.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 4. 2020 19:01 | Investor

Opět děkuji za názor. Souhlasím s vámi. Co si člověk neudělá sám, to nemá. Nespoléhat na stát nebo nějaké úředníky, ale na sebe, rodinu, případně přátele. Když člověk chce, dá se i dost ušetřit. Chce to jen si utřídit priority - spotřeba, spoření, investice atd. Státních firem moc není. Stát se bohužel zbavil dosti "zlatých vajec" v 90. letech. Lidé jistě mají peníze, ale jak jsem psal, Jinak jsem nemyslel jen pražskou burzu, ale i americké, evropské či asijské. Lidé by mohli jistě investovat, ale je to fakt jen na nich.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 4. 2020 14:59 | Tonda

Citace - xyjh / 14.04.2020 23:40

a co dělat když má člověk x let dluhopisy a najednou je firma co mu je vyplácela bez chybičky x let je v upadku a všechny prachy fuč..tím že x let fungovali na jedničku člověk investoval vic a vic a vypadá to že nebude mít vůbec nic..takže čemu a komu věřit..
Neinvestovat všechny svoje peníze do dluhopisů jediné firmy, kterou pořádně neznám, ale rozložit své investice do většího množství dluhopisu, akcií, fondů a dalších aktiv. To není o důvěře, jde o běžné podnikatelské a investorské riziko a zásadu diverzifikace.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 4. 2020 14:38 | Milda

Alexi, na nic nečekejte a skočte do toho po hlavě. Nikdo jiný to za Vás neudělá, slovíčkům typu "vylepšení spoření a investic" nevěřte, čas běží a vláda nebude mít nikdy dost na to, aby nás živila. Všichni jsou zadlužení až po uši a nás čeká finanční represe ve formě záporného úroku. Ropu ani plyn netěžíme, takže …. se raději připravte sama. Držím palečky.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 4. 2020 5:51 | Michal

Tak hlavně nezapomenout ty IMBECILNÍ výrazy-stavebko,penzijko !!!! To se zájemci "pohrnou" !!!
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 4. 2020 23:40 | xyjh

a co dělat když má člověk x let dluhopisy a najednou je firma co mu je vyplácela bez chybičky x let je v upadku a všechny prachy fuč..tím že x let fungovali na jedničku člověk investoval vic a vic a vypadá to že nebude mít vůbec nic..takže čemu a komu věřit..
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 4. 2020 23:32 | Koxa

Chudí mají daleko víc na dávkách. Naopak, podpořit pracující. Heslo "chudých" Práce je vážně ten poslední šanc.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 4. 2020 14:28 | Tonda

Citace - Investor / 15.04.2020 13:24

Pane Tondo. vím, že platy a mzdy rostly docela dobře. Ale v porovnání se státy Evropy (zvláště s vyspělými) jsme pořád na tom hodně špatně. Vezměte si medián (i průměrnou mzdu) a rozdíl je jasný. O firmách na burze jsem psal o těch státních. I když hodně privátních firem tam citelně chybí. To samozřejmě stát nemůže udělat. Ziskovost, natož dividendy se samozřejmě nedá ovlivnit. Že jsou různé dividendové tituly na burzách, o tom jasné. Ale většina lidí buď o tom nemá znalosti, nechce se do toho pouštět, nebo opravdu na to nemá peníze. Pak nemá většina peněz občanů ležet na neproduktivních běžných účtech atd.

Pane Investore, díky za odpověď. Ano, sice u nás ještě nemáme platy jako v Nemecku, ale i tak Česká republika patří mezi 35 nejbohatších států světa. A navíc to nijak neovlivňuje individuální schopnost šetřit. Sám dobře vím, že ušetřit něco málo se dá prakticky s jakýmkoliv platem, je to jen o prioritách a odříct si tu krabičku cigaret nebo kafe po obědě. Problém ale je, že i když dostanou přidáno, většina lidí si spíš koupí dražší mobil, dá si pivo navíc nebo jede na dražší dovolenou místo toho, aby ty peníze dali stranou. Firem na burze včetně těch dividendových je přehršel, není žádný důvod proč navýšení jejich počtu mělo k něčemu přispět. Daleko lepší je jít po těch, které tam už jsou a prokázaly, že jsou úspěšné. Navíc český stát už těch státních moc nemá a kdyby je dal na burzu, nikdo nezaručí, že se jim povede dobře a budou schopné rozumnou dividendu vyplácet. A proč tedy lidem doporučujete investovat do dividendových akcií, když zároveň tvrdíte, že o nich nic neví? Je navíc přeci jen a jen na nich se o nich něco naučit, to za ně žádný stát neudělá. A pokud leží peníze na neproduktivních spořících účtech, tak mi neříkejte, že lidi nemají peníze, které by mohli investovat.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 4. 2020 13:24 | Investor

Pane Tondo. vím, že platy a mzdy rostly docela dobře. Ale v porovnání se státy Evropy (zvláště s vyspělými) jsme pořád na tom hodně špatně. Vezměte si medián (i průměrnou mzdu) a rozdíl je jasný. O firmách na burze jsem psal o těch státních. I když hodně privátních firem tam citelně chybí. To samozřejmě stát nemůže udělat. Ziskovost, natož dividendy se samozřejmě nedá ovlivnit. Že jsou různé dividendové tituly na burzách, o tom jasné. Ale většina lidí buď o tom nemá znalosti, nechce se do toho pouštět, nebo opravdu na to nemá peníze. Pak nemá většina peněz občanů ležet na neproduktivních běžných účtech atd.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 4. 2020 11:35 | Petr

Veškeré příspěvky od státu sežerou ti bohatší a na nejchudší se nic nedostane.Akorát nám házejí klacky pod nohy jako eko daň při převodu starého vozidla atd.Boháč dostane na Teslu příspěvek od státu a my nejchudší se na něj skládáme formou eko daně.To samé kotlíkové dotace,které vyžerou majitelé novostaveb,kteří nejsou žádné chudáci.Zas je dotují z eko daně při převodu starých aut.Kdy vláda pomůže mě,např.zrušení STK a ponechat pouze emise.Tak jak je to v mnoha zemích na světě.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 4. 2020 11:19 | Miky

Alexi, pokud zvyšujete spotřebu aniž byste spořil na důchod, tak se nedivte, že jste pak "chudý"
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 4. 2020 23:04 | Pavell+

Bohužel ono penzijní spoření v dlouhodobém horizontu nedává smysl. Ztráta konzervativního fondu předloni byla ve výši 3 státních příspěvků. Pokud bych pokračoval ve spoření stejným tempem pak v 60 letech by tato ztráta činila přesně 12 státních příspěvků.Naštěstí prodělek za loňský rok by nižší. Vím byl jsem málo odvážný a měl jsem zvolit dynamický fond. Ten hodí pravděpodobně ztrátu až letos díky koronaviru.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 4. 2020 11:16 | Tonda

Citace - Investor / 14.04.2020 10:13

Hezký článek a názory. Ovšem neřeší to hlavní záležitost - totiž penzijní reformu. Aby lidé měli peníze na důchod. Už jsem to tu několikrát zmiňoval, jaký by byl nejlepší recept na tohle. Spojit důchodovou reformu a současně zlepšit možnosti investování u lidí. Za prvé se musí zvýšit platy a mzdy u lidí, aby měli co spořit. Za další stát musí dát firmy za burzu (ziskové), aby si lidé kupovali jejich akcie, dostávali dividendy a tím by si spořili na důchod. Pak by se měl zavést znovu daňový test na půl roku a zrušit daně z dividend pro drobné investory. To je priorita. Od toho by se to mělo odvíjet. Ta první věc nejde tak lehce, chápu to. Ale ty další by šly udělat jednoduše. Stačí jen to naplánovat a uskutečnit......
Pane investore, pokud jste si nevšiml, tak mzdy a platy rostly v posledních pár letech velmi slušně, ale pokud si někdo neumí ušetřit část příjmů s platem 20 tisíc, nebude to umět ani s 50 tisíci. Stát nemůže dát firmy na burzu, to můžou jenom firmy samotné a to, jestli je firma zisková, se může během pár let velmi rychle změnit a dividendy jim od té ziskovosti můžou velmi rychle pomoct. To ale taky nemění nic na tom, že na burze je už dnes spousta výborných dividendových titulů, namátkou firmy jako Coca Cola, Unilever nebo Johnson and Johnson. To, že je lidí nekupují, je jen a jen jejich chyba
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 4. 2020 11:05 | Miky

Citace - Růžena / 14.04.2020 10:47

Modrou piramidu mám od založeníPF. I kdyż již jsem v důchodu. Ale naspořit z důchodu 13000za rok a v r. 2018 hospodařením fondu o všechny úspory přijít bylo hodně sklčující. Jakmile skomčí smlouva, okamžitě končím!!!
Pokud jste v roce 2018, což byl pro akcie hodně špatný rok, přišla o naspořené peníze na PF, znamená to, že máte asi docela dynamickou strategii. Naopak rok 2019 byl pro akcie jeden z nejlepších let vůbec, což znamená, že jste vydělala velmi slušné peníze. Zkuste se podívat na svoje Penzijko, myslím, že výsledky za 2019 se přičítaly v březnu. Nakonec budete Modré pyramidě ještě děkovat??.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 4. 2020 10:55 | Miky

Citace - Filip Pražan / 14.04.2020 16:54

Vyjádření ministryně financí, že by měl každý na své stáří šetřit povinně považuji za nehorázné. Tak jako rozdíly v platech občanů a politiků! Stát by se měl postarat, aby lidé, kteří svou práci vykonávají více než dobře, měli platy jako v sousedních západních zemích. Pak by zde bylo dost pracovníků Čechů a nemuseli by se sem dovážet lidé, u nichž se nedá hovořit o tom, že stát dováží "mozky". Naopak "mozky" jsou vyváženy do západních zemích a to od lékařů počínaje a IT konče.
. Dokud budou mezi lidmi v téhle zemi převládat názory, že stát by se měl postarat aby..., tak se rozhodně nikdo líp mít nebude. Za kvalitu svého života v důchodu je každý zodpovědný sám. Peníze od státu jsou jen základ, ale kvalitu ti zajistí jen nadstavba a to jsou peníze, které sis za život sám odložil a rozumně investoval. A spoření a investice nejsou o tom, kolik člověk vydělá, ale kolik z toho utratí a kolik mu zůstane v peněžence na konci měsíce. Pokud svoji práci vykonáváš víc než dobře, nemůže se ti stát, že na konci měsíce nemůžeš ušetřit aspoň 10% svých příjmů. Problém je ale spíš s tím koncem měsíce, peníze se musí odložit hned po výplatě, aby člověk neměl nutkání je mezitím utratit za hlouposti. Souhlasím, že spoření nemá být povinné, každý nese odpovědnost za svoji budoucnost sám, pokud ale považujete spoření za nehoráznost tak jste ztracený případ.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 4. 2020 10:41 | Miky

Pokud dlouhodobě spoříte v konzervativním fondu, tak to opravdu nemá smysl a můžete se zlobit jen a jen na sebe. Dynamický fond vám třeba letos udělá -15%, ale pokud vloni udělal +25% a v příštím roce +7, tak budete v dlouhodobém horizontu daleko líp než konzervy které se pohybují v rozmezí +3, -2, +1...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 4. 2020 10:37 | Miky

Nikdy nedávej všechna vajíčka do stejného košíku
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  12 239 891 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2020

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Články na Heroine.cz

„Chceme vidět svět ve všech barvách,“ říkají vydavatelé knižních reportáží Absyntu

„Chceme vidět svět ve všech barvách,“ říkají vydavatelé knižních reportáží Absyntu

Vracím se dnes večer z Angoly, která právě jen těsně ubránila život svého prezidenta i...více

Udělají vás psychedelika lepším rodičem? Mikrodávkují matky i manažeři

Udělají vás psychedelika lepším rodičem? Mikrodávkují matky i manažeři

Britské mámy sahají po překvapivém prostředku, jak si ulevit. Je mikrodávkování psychedelik...více

Vít Samek Na vlastní otvor 2. Vyšetření karpálního tunelu

Vít Samek Na vlastní otvor 2. Vyšetření karpálního tunelu

Dneska se podíváme na otravnou diagnózu, kterou si mohou uhnat jak kancelářské krysy,...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Čech

fotbalová legenda a investor

Petr Chmela

podnikatel, Tescoma

Petr Čech
ÚSPĚŠNOST
80,00 %

z 5 duelů
×
Petr Chmela
ÚSPĚŠNOST
60,00 %

z 10 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.