Můžu vystavit fakturu, i když nejsem podnikatel? Poradíme

Chtěli jste si jenom výjimečně přivydělat. A najednou po vás někdo chce fakturu. Co s tím?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 6. 2019 10:51, Zuzka V.

Jeste chybi informace, jak se pakntakova faktura plati, jestli se muze platit hotove nebo je treba, aby mi penize poslali na ucet, kdyz samozrejme jako nepodnikatel nemam eet. Jak to je?

+60
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 12 komentářů)

23. 11. 2021 11:45 | David

Dobrý den, jsem pronajímatelem krátkodobého ubytování a občas mě klienti požádají o možnost vystavení Fakturace. Nejsem OSVČ. Jak postupovat.dekuji.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 11. 2019 12:10 | Stefan

Je zvlaštni,že když jsem se obratil a zeptal na par učetni,ani jeden nevedel,že fizicka osoba muže faktura vystavit!! Všechny na me čumeli a řekli,že musim mit Živnostak! Nevim komu mam veřit,pomocte mi prosim.Dekuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 8. 2019 13:42 | bila

("Zavazuje objednatele k jejich úhradě za předem definovaných podmínek. Proto musí faktura obsahovat: kdo a komu fakturu vystavuje, přesný popis produktu, částku, na kterou je vystavena a způsob úhrady. Z důvodu evidence by...") Povinný způsob úhrady? I když fakturu vystavuje nepodnikatel a neplátce DPH, vztahuje se na něho §11 Zákona o účetnictví, kde jsou stanoveny povinné údaje pro účetní doklady.Každopádně bych dopsání způsobu úhrady na fakturu doporučila, ale nejedná se o povinný údaj a pokud je uhrazeno jiným než ve faktuře uvedeným způsobem také se nic neděje. Jen musí být přijatá částka vidět na bankovním výpisu nebo musí být vystaven při příjmu částky v hotovosti příjmový pokladní doklad nebo stvrzenka.

Zdroj: https://www.penize.cz/podnikani/406698-muzu-vystavit-fakturu-i-kdyz-nejsem-podnikatel-poradime
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 7. 2019 20:42 | Mirda

Dobrý den, jsem student VŠ a naskytla se mi možnost poskytnout služby IT oblasti pro zákazníka ze Slovenska. Jednalo by se o občasně služby, ale cenově např. nad 50.000Kč. Když se eviduji jako OSVč musím byt plátcem DPH a stačí vést daňovou evidenci nebo musím vést účetnictví? V tomto si nevím rady. Děkuji
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 7. 2019 23:57 | Mirek

Dobrý den, pokud je mi známo, naše právo pojem faktura nezná. Takže doklad snad může mít název velice rozmanitý? Snad by stačilo příjmový doklad, kde je uvedeno kolik peněz a za co?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 7. 2019 8:24 | Lubek

Když vyplatí SVJ (asi to platí obecně) jednorázovou odměnu svému funkcionáři (např. předsedovi), např. přesahující 30 tisíc Kč, vzniká tím pro něj nějaká další povinnost kromě započtení do ročního daňového přiznání? Zejména podávat následně nějaká měsíční daňová přiznání nebo podobně?
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 7. 2019 22:49 | bager

Tak tak, jako ICO se uvede rodne cislo
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2019 15:48 | Pavla

Citace - Pavla / 24.06.2019 15:48

Super díky za info http://www.penize.cz/diskuze/406698-muzu-vystavit-fakturu-i-kdyz-nejsem-podnikatel-poradime
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2019 15:48 | Pavla

Super díky za info https://www.penize.cz/diskuze/406698-muzu-vystavit-fakturu-i-kdyz-nejsem-podnikatel-poradime
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 6. 2019 22:47 | Radek

Na fakturach se zpravidla uvadi ICO. Ale pokud budu vystavovat fakturu jako nezivnostnik, tak co se uvadi? Vubec nic nebo treba rodne cislo? Muze druha strana takovou fakturu bez ICO prijmout? Casto si firmy zakladaji seznam odberatelu podle ICO a v tomto pripade narazi a uz predem vidim jak maji jejich ucetni takovou fakturu vubec problem prijmout.
+14
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

1. 6. 2019 11:07 | Tomas

Myslim ze u takovychto clanku by se hodilo uvest i priklad danoveho priznani tj. na jakem radku prilezitostny prijem vyplnit.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

1. 6. 2019 10:51 | Zuzka V.

Jeste chybi informace, jak se pakntakova faktura plati, jestli se muze platit hotove nebo je treba, aby mi penize poslali na ucet, kdyz samozrejme jako nepodnikatel nemam eet. Jak to je?
+60
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Luděk Sekyra

podnikatel, Sekyra Group

Radovan Krejčíř

podnikatel a kriminálník

Luděk Sekyra
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Radovan Krejčíř
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 2 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services