Sice nepodnikáte, ale výjimečně vás někdo požádá, abyste mu za úplatu půjčili foťák, zorganizovali pro něj narozeninovou oslavu nebo svatbu, namalovali logo, nafotili portfolio a podobně. Ale protože si objednatel chce dát vaši činnost do firemních nákladů, potřebuje, abyste mu vystavili fakturu.
A vás nejspíš napadne, jestli ji jako nepodnikatel vůbec můžete vystavit.
Typickým příkladem může být situace, kdy se ve volném čase věnujete fotografování. Touto činností se neživíte a nemáte na ni ani živnostenské oprávnění. Nějaký podnikatel vás požádá o nafocení snímků do firemní webové prezentace nebo letáku. A zároveň vás prosí o vystavení faktury, aby si mohl tuto zakázku uplatnit jako svůj náklad v účetnictví. Jako amatérský fotograf se nejspíš vylekáte, pokud jste se s tím ještě nesetkali a neorientujete se v ní.
Jakékoli obavy jsou v tomto případě zbytečné. I jako nepodnikatel totiž můžete fakturu za nějakou službu nebo zboží vystavit.
Jedná-li se o nahodilou činnost, kterou se neživíte a je pouze vaším příležitostným příjmem, pak do částky 30 000 korun za rok nemusíte takový příjem uvádět do daňového přiznání a tudíž ani danit.
Pokud se však rozhodnete, že si tímto způsobem – třeba fotografováním – začnete přivydělávat pravidelně, už se nebude jednat o příležitostný a nahodilý příjem, přestože by tato částka za rok nepřesáhla 30 000 korun. V takovém případě pak máte povinnost uvádět tyto příjmy do daňového přiznání.
Jaký je rozdíl mezi fakturou a daňovým dokladem?
Daňový doklad je definovaný zákonem o dani z přidané hodnoty (DPH). Musí být vystaven každým podnikatelským subjektem, kterému vznikla povinnost platit DPH.
Daňový doklad musí mimo jiné obsahovat údaje o DPH a datum uskutečnění zdanitelného plnění. Zde se dále rozlišuje pojem zjednodušený daňový doklad a běžný daňový doklad.
Z takových dokladů pak může druhá strana – odběratel – uplatňovat nárok na odpočet DPH.
Pokud nejste plátce DPH a nepodnikáte, nemůžete daňový doklad vystavit.
Naopak fakturu můžete vystavit i jako nepodnikatel a neplátce DPH. Její podobu a formu daňový zákon nedefinuje.
Mnoho laiků, ale i podnikatelů tyto dva pojmy často zaměňuje. Jestliže chce podnikatel vystavit doklad a je plátcem DPH, musí se tento dokument jmenovat daňový doklad a nést dané náležitosti. Pokud chce pouze vystavit dokument, který by druhé straně dával pokyn k úhradě konkrétního zboží nebo služby, ale takový dokument by nebyl předmětem DPH, pak stačí vystavit fakturu. Jedná se tedy o naprosto odlišné dokumenty.
Co musí obsahovat faktura?
Faktura je zpravidla vystavena dodavatelem na základě předchozí objednávky díla, produktů nebo služeb. Zavazuje objednatele k jejich úhradě za předem definovaných podmínek.
Proto musí faktura obsahovat: kdo a komu fakturu vystavuje, přesný popis produktu, částku, na kterou je vystavena a způsob úhrady. Z důvodu evidence by také měla mít každá faktura svoje pořadové číslo.
Jelikož faktura není daňovým dokladem, jak jsme uvedli výše, nemůže obsahovat údaje o DPH, datu uskutečnění zdanitelného plnění a neměla by se proto nazývat daňovým dokladem.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
1. 6. 2019 10:51, Zuzka V.
Jeste chybi informace, jak se pakntakova faktura plati, jestli se muze platit hotove nebo je treba, aby mi penize poslali na ucet, kdyz samozrejme jako nepodnikatel nemam eet. Jak to je?
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
28. 11. 2019 12:10, Stefan
Je zvlaštni,že když jsem se obratil a zeptal na par učetni,ani jeden nevedel,že fizicka osoba muže faktura vystavit!!
Všechny na me čumeli a řekli,že musim mit Živnostak!
Nevim komu mam veřit,pomocte mi prosim.Dekuji
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.