Můžu vystavit fakturu, i když nejsem podnikatel? Poradíme

Chtěli jste si jenom výjimečně přivydělat. A najednou po vás někdo chce fakturu. Co s tím?
 Můžu vystavit fakturu, i když nejsem podnikatel? Poradíme

Sice nepodnikáte, ale výjimečně vás někdo požádá, abyste mu za úplatu půjčili foťák, zorganizovali pro něj narozeninovou oslavu nebo svatbu, namalovali logo, nafotili portfolio a podobně. Ale protože si objednatel chce dát vaši činnost do firemních nákladů, potřebuje, abyste mu vystavili fakturu.

A vás nejspíš napadne, jestli ji jako nepodnikatel vůbec můžete vystavit.

Typickým příkladem může být situace, kdy se ve volném čase věnujete fotografování. Touto činností se neživíte a nemáte na ni ani živnostenské oprávnění. Nějaký podnikatel vás požádá o nafocení snímků do firemní webové prezentace nebo letáku. A zároveň vás prosí o vystavení faktury, aby si mohl tuto zakázku uplatnit jako svůj náklad v účetnictví. Jako amatérský fotograf se nejspíš vylekáte, pokud jste se s tím ještě nesetkali a neorientujete se v ní.

Jakékoli obavy jsou v tomto případě zbytečné. I jako nepodnikatel totiž můžete fakturu za nějakou službu nebo zboží vystavit.

Oni baví!

Jak kontrolovat bezpečnost práce při home office? Kdy už přestat nalévat člověku pod vlivem? Jak vysokou máte šatní skříňku? A dokážete předem poznat, kam poletí včely?

Nová Absurdita roku: Co nejvíc komplikuje podnikání

Jedná-li se o nahodilou činnost, kterou se neživíte a je pouze vaším příležitostným příjmem, pak do částky 30 000 korun za rok nemusíte takový příjem uvádět do daňového přiznání a tudíž ani danit.

Pokud se však rozhodnete, že si tímto způsobem – třeba fotografováním – začnete přivydělávat pravidelně, už se nebude jednat o příležitostný a nahodilý příjem, přestože by tato částka za rok nepřesáhla 30 000 korun. V takovém případě pak máte povinnost uvádět tyto příjmy do daňového přiznání.

Jaký je rozdíl mezi fakturou a daňovým dokladem?

Daňový doklad je definovaný zákonem o dani z přidané hodnoty (DPH). Musí být vystaven každým podnikatelským subjektem, kterému vznikla povinnost platit DPH.

Daňový doklad musí mimo jiné obsahovat údaje o DPH a datum uskutečnění zdanitelného plnění. Zde se dále rozlišuje pojem zjednodušený daňový doklad a běžný daňový doklad.

Z takových dokladů pak může druhá strana – odběratel – uplatňovat nárok na odpočet DPH.

Pokud nejste plátce DPH a nepodnikáte, nemůžete daňový doklad vystavit.

O autorce

Devětadvacetiletá Šárka Pelikánová je majitelkou rodinné firmy Connect Economic Group, která je kromě poradenství v účetnictví, daních a mzdách pro korporátní klienty také jedním z největších specialistů na neziskové organizace v ČR. Šárka ve společnosti spolupracuje se svojí matkou, Annou Pelikánovou, přední odbornicí na daně a účetnictví neziskového sektoru v ČR. Šárka pracovala v Japonsku jako analytička v investičním fondu a studovala tam MBA. Pak se vrátila, aby mohla rozjet vlastní firmu. Dnes sama přednáší, její společnost vyvinula mobilní aplikaci pro zjednodušení účetní agendy podnikatelům.

Naopak fakturu můžete vystavit i jako nepodnikatel a neplátce DPH. Její podobu a formu daňový zákon nedefinuje.

Mnoho laiků, ale i podnikatelů tyto dva pojmy často zaměňuje. Jestliže chce podnikatel vystavit doklad a je plátcem DPH, musí se tento dokument jmenovat daňový doklad a nést dané náležitosti. Pokud chce pouze vystavit dokument, který by druhé straně dával pokyn k úhradě konkrétního zboží nebo služby, ale takový dokument by nebyl předmětem DPH, pak stačí vystavit fakturu. Jedná se tedy o naprosto odlišné dokumenty.

Co musí obsahovat faktura?

Faktura je zpravidla vystavena dodavatelem na základě předchozí objednávky díla, produktů nebo služeb. Zavazuje objednatele k jejich úhradě za předem definovaných podmínek.

Proto musí faktura obsahovat: kdo a komu fakturu vystavuje, přesný popis produktu, částku, na kterou je vystavena a způsob úhrady. Z důvodu evidence by také měla mít každá faktura svoje pořadové číslo.

Jelikož faktura není daňovým dokladem, jak jsme uvedli výše, nemůže obsahovat údaje o DPH, datu uskutečnění zdanitelného plnění a neměla by se proto nazývat daňovým dokladem.

Šárka Pelikánová

 Další články autora.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+214
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 6. 2019 10:51, Zuzka V.

Jeste chybi informace, jak se pakntakova faktura plati, jestli se muze platit hotove nebo je treba, aby mi penize poslali na ucet, kdyz samozrejme jako nepodnikatel nemam eet. Jak to je?

+64
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Začátek podnikání? Nápad mimo mísu je lepší než žádný nápad

28. 6. 2024 | Lucie Kocurová

Začátek podnikání? Nápad mimo mísu je lepší než žádný nápad

Rozjíždíte podnikání, máte živnost či malou firmu nebo je váš skvělý byznysový záměr teprve ve fázi představ a myšlenek, které byste si potřebovali s někým zkušeným utřídit? Business... celý článek

Jak začít budovat e-shop založený na prodeji triček online?

25. 6. 2024 | PR text

Jak začít budovat e-shop založený na prodeji triček online?

Rádi byste začali podnikat v něčem originálním, vřelém a humorném? Internetový obchod s tričky může být skvělý podnikatelský krok. Na internetu je možné oslovit široké publikum a přinést... celý článek

Dlouhodobý pronájem auta: řešení pro firmy i jednotlivce

13. 6. 2024 | PR text

Dlouhodobý pronájem auta: řešení pro firmy i jednotlivce

Dlouhodobý pronájem auta je skvělá alternativa k jeho vlastnictví, zvlášť když ho potřebujete na několik měsíců a víc. Tento druh pronájmu je stále populárnější nejen mezi lidmi, ale... celý článek

Virtuální sídlo má nejen finanční benefity

27. 5. 2024 | PR text

Virtuální sídlo má nejen finanční benefity

Chcete podnikat? Pak musíte mít oficiální sídlo. A to ať už se rozhodnete pro živnost, nebo s.r.o. Obě skupiny mohou bez problémů využívat tzv. virtuální sídla. Je to nejen skvělá příležitost... celý článek

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

30. 4. 2024 | Petr Kučera

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

Co je letos jinak? Jaké slevy se dají využít? Do kdy je potřeba odevzdat přehledy OSVČ? Poradíme.

Partners Financial Services