Můžu vystavit fakturu, i když nejsem podnikatel? Poradíme

Chtěli jste si jenom výjimečně přivydělat. A najednou po vás někdo chce fakturu. Co s tím?
 Můžu vystavit fakturu, i když nejsem podnikatel? Poradíme

Sice nepodnikáte, ale výjimečně vás někdo požádá, abyste mu za úplatu půjčili foťák, zorganizovali pro něj narozeninovou oslavu nebo svatbu, namalovali logo, nafotili portfolio a podobně. Ale protože si objednatel chce dát vaši činnost do firemních nákladů, potřebuje, abyste mu vystavili fakturu.

A vás nejspíš napadne, jestli ji jako nepodnikatel vůbec můžete vystavit.

Typickým příkladem může být situace, kdy se ve volném čase věnujete fotografování. Touto činností se neživíte a nemáte na ni ani živnostenské oprávnění. Nějaký podnikatel vás požádá o nafocení snímků do firemní webové prezentace nebo letáku. A zároveň vás prosí o vystavení faktury, aby si mohl tuto zakázku uplatnit jako svůj náklad v účetnictví. Jako amatérský fotograf se nejspíš vylekáte, pokud jste se s tím ještě nesetkali a neorientujete se v ní.

Jakékoli obavy jsou v tomto případě zbytečné. I jako nepodnikatel totiž můžete fakturu za nějakou službu nebo zboží vystavit.

Oni baví!

Jak kontrolovat bezpečnost práce při home office? Kdy už přestat nalévat člověku pod vlivem? Jak vysokou máte šatní skříňku? A dokážete předem poznat, kam poletí včely?

Nová Absurdita roku: Co nejvíc komplikuje podnikání

Jedná-li se o nahodilou činnost, kterou se neživíte a je pouze vaším příležitostným příjmem, pak do částky 30 000 korun za rok nemusíte takový příjem uvádět do daňového přiznání a tudíž ani danit.

Pokud se však rozhodnete, že si tímto způsobem – třeba fotografováním – začnete přivydělávat pravidelně, už se nebude jednat o příležitostný a nahodilý příjem, přestože by tato částka za rok nepřesáhla 30 000 korun. V takovém případě pak máte povinnost uvádět tyto příjmy do daňového přiznání.

Jaký je rozdíl mezi fakturou a daňovým dokladem?

Daňový doklad je definovaný zákonem o dani z přidané hodnoty (DPH). Musí být vystaven každým podnikatelským subjektem, kterému vznikla povinnost platit DPH.

Daňový doklad musí mimo jiné obsahovat údaje o DPH a datum uskutečnění zdanitelného plnění. Zde se dále rozlišuje pojem zjednodušený daňový doklad a běžný daňový doklad.

Z takových dokladů pak může druhá strana – odběratel – uplatňovat nárok na odpočet DPH.

Pokud nejste plátce DPH a nepodnikáte, nemůžete daňový doklad vystavit.

O autorce

Devětadvacetiletá Šárka Pelikánová je majitelkou rodinné firmy Connect Economic Group, která je kromě poradenství v účetnictví, daních a mzdách pro korporátní klienty také jedním z největších specialistů na neziskové organizace v ČR. Šárka ve společnosti spolupracuje se svojí matkou, Annou Pelikánovou, přední odbornicí na daně a účetnictví neziskového sektoru v ČR. Šárka pracovala v Japonsku jako analytička v investičním fondu a studovala tam MBA. Pak se vrátila, aby mohla rozjet vlastní firmu. Dnes sama přednáší, její společnost vyvinula mobilní aplikaci pro zjednodušení účetní agendy podnikatelům.

Naopak fakturu můžete vystavit i jako nepodnikatel a neplátce DPH. Její podobu a formu daňový zákon nedefinuje.

Mnoho laiků, ale i podnikatelů tyto dva pojmy často zaměňuje. Jestliže chce podnikatel vystavit doklad a je plátcem DPH, musí se tento dokument jmenovat daňový doklad a nést dané náležitosti. Pokud chce pouze vystavit dokument, který by druhé straně dával pokyn k úhradě konkrétního zboží nebo služby, ale takový dokument by nebyl předmětem DPH, pak stačí vystavit fakturu. Jedná se tedy o naprosto odlišné dokumenty.

Co musí obsahovat faktura?

Faktura je zpravidla vystavena dodavatelem na základě předchozí objednávky díla, produktů nebo služeb. Zavazuje objednatele k jejich úhradě za předem definovaných podmínek.

Proto musí faktura obsahovat: kdo a komu fakturu vystavuje, přesný popis produktu, částku, na kterou je vystavena a způsob úhrady. Z důvodu evidence by také měla mít každá faktura svoje pořadové číslo.

Jelikož faktura není daňovým dokladem, jak jsme uvedli výše, nemůže obsahovat údaje o DPH, datu uskutečnění zdanitelného plnění a neměla by se proto nazývat daňovým dokladem.

Šárka Pelikánová

 Další články autora.

Líbil se vám článek?

+191
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 6. 2019 10:51, Zuzka V.

Jeste chybi informace, jak se pakntakova faktura plati, jestli se muze platit hotove nebo je treba, aby mi penize poslali na ucet, kdyz samozrejme jako nepodnikatel nemam eet. Jak to je?

+34
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 6. 2019 15:48, Pavla

Citace - Pavla / 24.06.2019 15:48

Super díky za info http://www.penize.cz/diskuze/406698-muzu-vystavit-fakturu-i-kdyz-nejsem-podnikatel-poradime

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Nový žebříček nejbohatších lidí světa. Je v něm i devět Čechů

6. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Nový žebříček nejbohatších lidí světa. Je v něm i devět Čechů

Nejbohatším člověkem světa je opět Jeff Bezos. Nejnovější žebříček, který dnes zveřejnil časopis Forbes, spočítal hodnotu jeho majetku na 177 miliard dolarů (přibližně 3,9 bilionu korun). celý článek

První rozvolnění: Od pondělí otevřou některé obchody

6. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

První rozvolnění: Od pondělí otevřou některé obchody

Od pondělí 12. dubna budou moci otevřít některé dosud zavřené obchody a služby. V plánu je také návrat některých žáků nebo studentů do škol. Rozhodla o tom vláda na svém dnešním jednání. celý článek

Do kdy podat daňové přiznání. Přehled termínů

1. 4. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Do kdy podat daňové přiznání. Přehled termínů

Jedno prodloužení by letos přišlo i bez epidemie. Koronavirová omezení k němu – stejně jako loni – přidala další odklad. Kolik tedy máte času?

Přehledy stačí podat později. Nové termíny pro OSVČ

30. 3. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Přehledy stačí podat později. Nové termíny pro OSVČ

Do kdy musí podnikatelé odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2020? Konečně je to jasnější. Lhůta se posune pro sociální i zdravotní pojištění. Jednotné řešení ale nečekejte... celý článek

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

28. 3. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

Na daních můžete zaplatit mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Při vyplňování přiznání za rok 2020 lze využít odečitatelné položky a daňové slevy. Tady je aktuální přehled.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.