Konec poserů? Jak spoříme, jak investujeme

Jan Traxler | rubrika: Co se děje | 18. 9. 2018 | 21 komentářů
Úspory domácností rostou rychleji než dluhy. Na běžných účtech leží dnes českým domácnostem 1,3 bilionu korun z celkového finančního majetku ve výši 3,4 bilionů. Jednu desetinu úspor máme na stavebním spoření. Čtvrtina připadá na penzijní a investiční fondy.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 9. 2018 6:48, deprese

Jistě a za 7 let jste vydělal moje měsíční prémie. :D

Zobrazit celé vlákno

+7
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 21 komentářů)

25. 10. 2018 19:41 | pagani

Co to znamená, když mám u účtu u ČS napsaný úrok 0,01%,to mi půjčí milion za stovku na rok nebo co?To je ten konec poserů?
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 10. 2018 19:38 | pagani

Ovšem nesmí to být Česká spořitelna, cenu jejich akcií Erste uměle snížila o 15% a pak bude vytěsňovat, a má tu drzost se chlubit, že zvedla jejich cenu za 25 let ze stovky na dnešní výši, vždyť za tu dobu nájmy vzrostly 30x, cena vody 1000x, energií 30x, platy 15x, to jsou dobytci.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 10. 2018 7:21 | janevim

Stavebko mám, důchodový taky. Ve stavebku spořím dceři, aby pak po škole měla nějakou hotovost třeba na auto. Důchodový jen kvůli tomu, že od zaměstnavatele dostávám měsíčně zajímavou částku. Jinak sám posílám minimum 300,-. Jako hlavní spoření na důchod mám fyzické stříbro+zlato. Sice to není investice, ale je to celkem spolehlivý uchovatel hodnoty. A za 35 let se mi jistě vyplatí daleko více než nějaké dluhopisy, akcie a podobné věci. Myslím, že do dúchodu zažiju ještě jednu nebo dvě krize. Stačí se podívat na zadluženost třeba itálie a dalších "silnejch" ekonomik v EU.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 9. 2018 17:49 | Michal

Kašlat na fondy, kašlat na penzijko, kašlat na stavebko. Zřídit účet u levného brokera, pravidelně nakupovat akcie velkých podniků ze stabilních zemí, které vyplácejí dividendu.
Více na: http://financni-negramota.blogspot.com/
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 9. 2018 12:09 | deprese

Tak to jste asi špatně pochopil, napsal jsem svůj názor a mé zkušenosti. Mohl jste taky napsat svůj názor a své zkušenosti k článku. Nikomu můj názor nenutím, ani to jak má spořit a je mi to celkem jedno, když někdo přijde o peníze. Nejsem veřejná osoba, ani člen ČNB aby moje tvrzení bylo obecné tvrzení.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 9. 2018 11:41 | josef

Kdyz tvrdite, ze pisete o sobe, tak to skutecne piste o sobe. Tohle "Spoření v bance se nikdy nevyplácelo, stejně tak penzijní spoření se nikdy nemůže vyplatit, pokud není příspěvek od zaměstnavatele, stavební se taky nezhodnotí. " je proste obecne tvrzeni, ktere neni o Vas!!!
Hodnotil jsem stavebko z pohledu vynosu. Jinak taky samozrejme rikam, ze ma byt zruseno, nebo aspon jeho podpora. Pri mem vypoctu jsem se dopracoval k tomu, ze poplatky sezerou cely urok. Jinymi slovy, ten vynos je vlastne statni dotace.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 9. 2018 9:19 | deprese

Vždy píšu o sobě, že se to nevyplatí pro mě. Konzervativní lidé celý život šetří a nakonec je buď měna, krize, nebo zásah ČNB, případně něco jiného, přechod na euro a o ušetřené peníze přijdou. Vyplatí se jen investovat, případně mít půjčky. Akcie bych teď určitě nedržel, protože do 2 let bude krize a spadnou o minimálně 25%, možná o 50%. Jinak k tomu stavebku, pro mě je to celé nesmysl, pokud je to stavební spoření podporované státem peníze by měly být určeny na koupi nemovitosti, stavební úpravy a rekonstrukce apod a ne, že si z toho pak někdo koupí auto nebo dovolenou. Nevím, proč by stát měl někomu přispívat na dovolenou a ostatní to platit z daní. :) Osobně bych byl třeba pro zrušení daně z nabytí nemovitosti a ne tohle.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 9. 2018 8:54 | josef

Vy jste tvrdil, ze se nevyplati. A opomnel jste i konzervativni lidi. Ja taky nemam stavebko, ale akcie, ty se mi vyplati mnohem vice. Ale to neznamena, ze akcie jsou pro vsechny, nekteri by ty propady proste neustali.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 9. 2018 6:50 | deprese

Mne se to nevyplati. Vy si sporte jak chcete, treba na beznem uctu. Uz chapete?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 9. 2018 6:48 | deprese

Jistě a za 7 let jste vydělal moje měsíční prémie. :D
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 9. 2018 22:34 | josef

tak tady nepiste bludy o tom, ze se to nevyplati, kdyz neumite rozlisit ani ty dva zakladny typy - trensformovany fond a DPS.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 9. 2018 22:33 | josef

samozrejme, ze mam zapocitany poplatky, psal jsem 400 Kc rocne+1% vstupni poplatek. kdyz zacnete v prosinci jednoho roku, vlozite 20 tisic+vstupni poplatek a rocni poplatek, kvuli statni podpore, a skoncite po 6 letech 2 mesicich a vlozeni stejne castky, pricemz mezitim sporite 1700 prubezne, pak ziskate 7 statnich podpor a dostanete se dokonce dobre nad 3%.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 9. 2018 22:08 | deprese

Tady není prostor psát detaily o všech penzijnich fondech.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 9. 2018 22:04 | deprese

To není pravda nemáte zapoctene poplatky za vedení účtu a placení daně 15%. Na 3% se dostanete velmi těžko. A inflace byla i vyšší, stačí si to zjistit.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 9. 2018 13:19 | josef

To jste tedy moc nerozvedl. Nenapsal jste, zda mluvite o trensformovanych fondech, nebo DPS. U transformovanych fondu je pravda, ze nejlepsi casy maji za sebou a to kvuli tomu, ze v poslednich letech musely nakoupit malo vynosne investice (statni dluhopisy). Ale u DPS Vase tvrzeni neni nicim podlozene.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 9. 2018 13:15 | josef

Jinymi slovy, stavebni sporeni se vyplati jako konzervativni zpusob ulozeni penez na tech sest let - pokryva inflaci. Nepotrebujete na to ani zadnou vyhodnou nabidku. Pri 1% vstupnim poplatku, 400 Kc rocne a zacnete v lednu a skoncite v prosinci 6. roku, dostanete presne 3%.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 9. 2018 11:45 | deprese

ještě dodatek, ten úrok přes 3 % platí jen v případě, kdy máte nějakou výhodnou nabídku třeba uzavření smlouvy přes internet a placení je 50% z cílové částky, nebo bonus 2000kč při uzavření smlouvy. Nějaké slevy pro děti atd. To nejsou standardní smlouvy.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 9. 2018 11:38 | deprese

Čisté zhodnocení vkladů při pravidelné úložce 1700 Kč měsíčně a optimální cílové částce po dobu šesti let u stavebního spoření je 2,69-3,52%. Inflace v roce 2017 byla 2,5%.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 9. 2018 11:26 | deprese

Když si vypočtete úroky a poplatky + státní podporu stavební spoření, tak se dostanete zhruba po 6 letech s inflací na částku kterou jste tam vložil. Nevýhoda je, že tam máte 6 let zmrazené peníze. Penzijní se nevyplatí ani se státní podporou, za 30 let spoření nebudou mít ty peníze takovou hodnotu. Penzijní se vyplatí pouze s příspěvkem od zaměstnavatele, kdy po čase vypovíte smlouvu a peníze vyberete. Dlouhodobé spoření se nikdy nevyplatí a tak to bylo vždy. Každých 20 let je nějaká měna nebo krize a o uspořené peníze přijdete.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 9. 2018 9:10 | josef

Muzete nejak rozvest to penzijni sporeni? Proc se nemuze vyplatit? A stavebko? Mame snad tak velkou inflaci, aby pozrala vynosy ze stavebka? Ne ze by to byla nejaka hitparada, ale pro konzervativce to neni spatne.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Stránka 1/2

Předchozí

1

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Dufek

ekonom

František Janeček

producent a podnikatel

Petr Dufek
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
František Janeček
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services