Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Očima expertů: Měli by za krach finanční instituce platit i její klienti?

Vklady v českých bankách, záložnách a stavebních spořitelnách jsou do limitu 100 000 eur stoprocentně pojištěné. Nebylo to tak vždycky, do roku 2008 se vyplácelo jen 90 procent (a z jiné sumy). Ptali jsme se odborníků: Měla by v případě krachu banky či kampeličky existovat spoluúčast klientů? Naučilo by to lidi vybírat si odpovědněji, kam ukládají peníze?

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 7. 2013 11:16, Veterán

A co to rozšířit i mimo banky?
Výrobní závada na autě a firma je svolává do servisu - majitel auta se podílí na opravě.
Špatní potravina, kterou máte vrátit obchodu - dostanete zpět poloviční cenu.
Dalších možností je plno, ale mám pocit, že bankovní experti by měli námitky, že autům a potravinám přece nerozumí. Ale u bank od lidí znalosti požadují.

Reagovat

 

+55
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 7. 2013 10:25, MoB

Asi by nebylo od věci oddělit prosté běžné účty (kde jsem pro plnou garanci) a investiční produkty (mezi které bych pro tyto účely zařadil i obyčejné spořicí účty). Protože BÚ musí být jistota, však taky úrok je většinou nulu nula nic - a je to tak v pořádku. Zato účty a jiné produkty pro spoření, to je jiné kafe. Tam bych možná nějakou spoluúčast bral.
Je nutno vidět, že tyto krizové situace se většinou týkaly právě spořicích nebo investičních nástrojů.

Reagovat

 

-15
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (16 komentářů)

26. 7. 2013 8:09 | eďa

Ale přátelé, uvědomte si, že pokud je něco stoprocentně kryto, není kryto vůbec. Kdo tomu stále nevěří, nechť porovná jednoduchá čísla, sumu pojištěných vkladů se sumou, která je zajišťuje.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

26. 7. 2013 9:43 | rmaly

v Idealnom svete by mali za krach zodpovedat aj vkladatelia - klienti. V dnesnej hnusne spolitizovanej dobe je vsak naprosto ok, ze do 100.000 eur su vklady chranene. Co uz ale nie je ok, ked sa sanuju banky z rozpoctov... to je "next level" :(
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

26. 7. 2013 10:25 | MoB

Asi by nebylo od věci oddělit prosté běžné účty (kde jsem pro plnou garanci) a investiční produkty (mezi které bych pro tyto účely zařadil i obyčejné spořicí účty). Protože BÚ musí být jistota, však taky úrok je většinou nulu nula nic - a je to tak v pořádku. Zato účty a jiné produkty pro spoření, to je jiné kafe. Tam bych možná nějakou spoluúčast bral. Je nutno vidět, že tyto krizové situace se většinou týkaly právě spořicích nebo investičních nástrojů.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-15
Líbí
Nelíbí

26. 7. 2013 11:16 | Veterán

A co to rozšířit i mimo banky? Výrobní závada na autě a firma je svolává do servisu - majitel auta se podílí na opravě. Špatní potravina, kterou máte vrátit obchodu - dostanete zpět poloviční cenu. Dalších možností je plno, ale mám pocit, že bankovní experti by měli námitky, že autům a potravinám přece nerozumí. Ale u bank od lidí znalosti požadují.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+55
Líbí
Nelíbí

26. 7. 2013 12:31 | Dvořák

To co píše paní Kadlecová a pan Tomčiak má naprostou logiku, ať některé banky či kampeličky,které podnikají rizikověji, platí více do fondu pojištění vkladů. Ostatní tzv. EXPERTI píší naprosté stupidity (zvláště mne to mrzí u pana Kovandy,kterého pokládám na rozdíl od ostatních za velmi schopného........). Zásadní problém je v tom,že banky nemají žádný vlastní kapitál (obvykle mají kolem 5% vlastního kapitálu) a dalších 95% je na dluh tj. buď peníze střadatelů či další půjčky od jiných subjektů. Blábolení o tzv. bankovnictví částečných rezerv je zakrývání lumpárny a zlodějny v které se pohybuje současné bankovnictví!!!! Pokud si střadatel uloží peníze do banky či kampeličky tak samozřejmě nemá možnost zjistit, jak si příslušná banka či kampelička stojí a jak je stabilní (to je přece naprosto jasné!!!!). Jediný kdo to může a má vědět a má povinnost to kontrolovat je ČNB- ta jediná může požadovat podklady hospodaření a zjišťovat rizikovost či stabilitu banky či kampeličky. Naštěstí o pojištění 100 000 Euro nerozhodujete VY ("experti"),ale platí to v celé EU (nakonec i "naše" banky jsou pouze pobočkami bank zahraničních..................
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

26. 7. 2013 12:39 | uff

"že bude alespoň v jisté míře motivován k obezřetnému výběru banky"
Jako bezny stradatel pozna (90pc vsech) "kvalitni ustav". Ze maji hezci reklamni plakaty, honosne baraky, uhlazene PR? Ke spouste cisel a rozhodnuti se nemaji jak dostat, natoz je jakkoliv ovlivnit, tak jak chcete zajistit tu obezretnots chytaci...
Klasova idea beztrestnosti tunelu a zlodejin a jejich aktivni osvobozeni je dalsi zasadni problem. Soudruh Klaus zapomel, ze se na zapade toto tresta!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

26. 7. 2013 13:25

Stupidity píšeš ty. Třeba co je podle tebe výroční zpráva finanční společnosti? Víš vůbec, že něco takové existuje?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Dvořák 26. 07. 2013 12:31)

26. 7. 2013 15:08 | xls

Já bych spíš byl pro zavedení osobní odpovědnosti bankéřů. Kdyby věděli, že manažeři, kteří se na řízení banky podíleli, přijdou při krachu kompletně i o osobní majetek, tak by to hospodaření taky vypadalo jinak.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

26. 7. 2013 15:47 | Dvořák

Zase mne tolik nepodceňuj - ty výrořní zprávy se dají různě upravovat a to prosím i naprosto legálně!!! Já pouze nevidím žádný důvod sponzorovat všehoschopné bankéře,kteří pouze podnikají či spekulují s cizími penězi!!!). Toto dokáže každý blbec - ztráty budeme krýt my(drobní střadatelé), tučné zisky si budou rozdělovat bankéři -toto je ten morální hazard!!........... A proč už se to dávno nezměnilo, no protože 1. Existují takovíto "EXPERTI",kteří mají tolik drzosti sem psát tyto stupidity, případmě jsou tito "experti" na tom nějak zainteresováni.... 2. Politici a to napříč politickým spektrem jsou sponzorováni bankami, takže ty zákony vždycky nějak upravíme, případně ty krachy zaplatíme z peněz daňových poplatníků a ještě budeme drze žvanit o tom, jak je záchrana bank dobrá pro stát a jeho ovčany (od slova ovce).................
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 26. 07. 2013 13:25)

26. 7. 2013 16:20 | Mo

Nechte to jak to je a nerýpejte do toho! Přišel jsem o polovinu vkladu jak v družstevní záložně, kterou defakto potopil stát (Rodinná záložna), tak i o akcie v IPB, kde opět fungoval dohled ČNB. Státní kontrolní instituce nefungují jak by měly a místo aby měly krachům bank a záložen zabránit de facto je vyvolají. Mám pocit, že ve fondu pojištění vkladů je už moc peněz (25 miliard) a tak je tu zase zálusk tyto peníze ukrást do rozpočtu a proto někdo nastolil toto hloupé téma. Dnes by fond pojištění vkladů mohl sanovat i kdyby zkrachovaly všechny záložny, přece je nelze vykrást pod dohledem ČNB do nuly, a nebo i nějaké malé banky, jejichž počet přibývá a současně s tím klesá význam velkobank. Je třeba, aby si každý klient rozhodl zda chce a nebo nechce mít pojištěný vklad a ať banka či záložna odvádí jen z pojištěných vkladů. Je to tak moc složité zavést v době počítačů a nebo jsme tak líní a neschopni přijmout nové věci?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

26. 7. 2013 16:25 | Mo

Je to stejné jako byste sedli do autobusu a řidič někoho přejel. A tak cestující budou spoluodpovědni za škodu kterou způsobil a budou se skládat na invaliditu či pohřeb postižených. Mám pocit, že ti dotazovaní to asi nemají v hlavách v pořádku, prosím redakci už se jich proboha na nic neptejte. Co názor to volovina.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+9
Líbí
Nelíbí

26. 7. 2013 18:05 | jezevec

tzv odborníci nepříjemně překvapili. pokud má někdo vyhodnocovat rizika banky - tak je to právě fond pojištění vkladů. ten nechť variuje pojistné a případně vklady odmítne pojistit. ale jak má být nějaká stařenka se svou dvoutisícikorunou zodpovědná při výběru banky, tohle nemohl napsat zdravý člověk.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+22
Líbí
Nelíbí

26. 7. 2013 18:06 | jezevec

co asi jen rakušáci dělaj blbě? (hint pro blbý: vklady jsou pojištěny státem bez omezení výše)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (eďa 26. 07. 2013 08:09)

26. 7. 2013 19:08

vyrocni zpravy, ty jsi najivka, jednak je to pozde a druha koukni MSD jak profitovala a najendou bac. nehlede na nejmenovane USA, Japan corp. co tyto zpravy falsovaly a krachy v radu miliard usd...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 26. 07. 2013 13:25)

5. 2. 2014 7:51 | Jan Divílek

Před zavedením 100% odpovědnosti klienta-jedince za podnikání banky, si musíme uvědomit proč máme stát. Potřebuje stát jedince nebo jedinec stát? Pokud jako jedinec námám relevantní informace, nebo tomu nerozumím, mám tu stát, aby mi pomohl, nebo se mohu obrátit na jinou osobu-lépe zasvěcenou než já a pak stát nepotřebuji a proč bych ho prostřednictví daní platil? Minimální informace jako jedinec potřebuji, stálo by za úvahu hodnotit jednotlivé finanční domy třeba bonitou - s podrobným popisem způsobu hodnocení. Aby se ten, kdo rozumí něčemu jinému než bankovnictví, mohl snadněji v tomto prostředí orientovat.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

5. 2. 2014 15:31

Nikdo nikde nemluvil o stoprocentní odpovědnosti klienta. Nešiřte paniku.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jan Divílek 05. 02. 2014 07:51)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 787 919 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Kolik musíte spořit na?

let
%

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jakub Havrlant

podnikatel a investor

Jaromír Drábek

politik

Jakub Havrlant
ÚSPĚŠNOST
51,43 %

z 70 duelů
×
Jaromír Drábek
ÚSPĚŠNOST
47,62 %

z 84 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK