Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Ústavní soud: Jsou to nucené práce. Veřejná služba končí. Co si o tom myslíte?

Přišli jste o místo a nedaří se najít nové? Brzy se nebudete muset bát, že vás vyženou v oranžové vestě zametat chodník. Nezaměstnaní už nemusí zadarmo vykonávat veřejnou službu. Je totiž ponižující, odporuje Listině základních práv a svobod i zákazu nucené práce. Řekl Ústavní soud. Co říkáte vy?

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 11. 2012 18:44, Krakonoš

Všichni, kteří takto nuceně pracovali zadarmo, by se měli spojit, podat hromadnou žalobu na stát a žádat proplacení peněz za odvedenou práci.

Reagovat

 

+181
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 11. 2012 15:56, Honza

Samozřejmě nemám vůbec nic proti tomu, když se Helča, básník špína a dýlek spojí, založí si pojišťovnu a budou si tam každý měsíc ukládat kus mzdy, aby se pak vzájemně mohli podporovat v případné nezaměstnanosti. Ať si klidně zaplatí z toho pojištění nějakou úřednici, co za ně bude rozhodovat, jestli se ten který chudák opravdu snaží sehnat práci nebo ne. Ano, proč ne, máme svobodu, ať si to tahle dělají. Ale vadí mě, že do toho stát zatahuje i mě. Stát by měl (z daní všech) řešit opravdu jen to, aby nezaměstnaní neumřeli hlady. Pokud někdy tak hluboko klesnu, tak mě fakt to koště a teplá polévka + pár korun na přežití urážet nebude. Právě to koště je určitá bariéra, která brání zneužívání téhle sociální vymoženosti.

Reagovat

 

-255
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (dýlek 29. 11. 2012 15:38)

Další příspěvky v diskuzi (35 komentářů)

29. 11. 2012 23:00 | Radka

Slyšela jsem o této novince mluvit nejméně jednoho starostu jako o chybě, která obcím přidělala hodně vrásek.
Do doby před zavedením "nucených prací" měla obec možnost ve zvláštním režimu dát práci lidem, kteří skutečně pracovat chtěli, ale nemohli z nějakého důvodu najít zaměstnání, a umožnit jim tak něco si přivydělat a zachovat si pocit potřebnosti. Po "reformě" musela tytéž úkony zadávat po celkem krátkých časových úsecích (aby se dostalo na co nejvíce nezaměstnaných) různým lidem, kteří je zhusta vykonávali nedobrovolně, jen pod pohrůžkou ztráty dávek.
Lidé, kteří práci dělali původně - a dobře - zůstali náhle bez možnosti uplatnění. A výsledky práce, vykonávané z donucení, najednou nestály za nic. Z práce pro obec se stala práce pro práci. A ta podle mě nikomu pocit potřebnosti ani důstojnost nedodá.
Jen ještě poslední věc: není trochu zvláštní, že vězni žijí plně na účet státu a nikdo je do práce - a tedy hrazení pobytu ve vězení a alespoň částečné kompenzace způsobených škod - nenutí?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+18
Líbí
Nelíbí

29. 11. 2012 23:53 | evara

Vám patří do rukou to koště.Zkuste,Vy chytrý, najít v této době práci,když Vás propustí z práce pro nadbytečnost,máte pár let do důchodu,sice ovládáte docela dobře PC i gramatiku,ale žijete v kraji,kde je velmi vysoká nezaměstnanost a navíc už taky nejste docela zdravý.Školy každý rok vychrlí spoustu vysokoškoláků,kteří sice tu gramatiku až tak neovládají,ale jsou pružnější,hezčí a hlavně mladší. Můžeme se radovat,že po 164 letech byla u nás obnovena robota!!!!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+88
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Honza 29. 11. 2012 13:27)

29. 11. 2012 23:58 | absolvent

Podle mě jsou na tom, nejhůř absolventi SŠ a VŠ, kteří nemají žádnou praxi a nemohou najít práci.Ttudíž jim nezbyde nic, než se zaregistrovat na úřadu práce. A tam se chudáci dozvědí, že po 2 měsících nezaměstnanosti budou muset vykonavat veřejnou službu. Jsou v situaci, že bydlí u rodičů, nemají nárok na žádné dávky a ještě budou muset pracovat zadarmo. Podle mě by veřejnou službu měli vykonávat pouze ti, co dostanou nejake davky. V tomto systému je spousta chyb, které by se měli napravit. Si tak říkám, to je lepší být zavřenej, než nezaměstnanej.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+79
Líbí
Nelíbí

30. 11. 2012 0:39 | Radmila

Ústavní soud rozhodl správně. Jaký by pak byl rozdíl mezi trestancem a člověkem, který příšel o pracovní místo? Navíc v naší zemi nemají maminky možnost pracovat na poloviční úvazek, samozřejmě za řádnou práci řádná mzda - a namísto zaměstnávání maminkek na poloviční úvazky za řádnou mzdu - nechávat pracovat lidi zadarmo, je špatné. Mělo by se zásadně rozlišovat mezi lidmi, kteří poctivě přispívali do sociálního systému (a tudíž mají nárok na podporu v nouzi!) - a mezi těmi, kteří nikdy nepracovali, ti ať se pracovat naučí, a zdarma (za žádné vzdělávání nikdo peníze automaticky nedává), protože když do systému nepřispívali, tak z něj nemohou ani brát.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+41
Líbí
Nelíbí

30. 11. 2012 0:47 | Radmila

A chtěla bych ústavnímu soudu poděkovat, že lidi zachránil od nucených prací. Děkuji. Protože zejména starší ročníky, kterým oddálili odchod do důchodu, aby jim ho nemuseli vylácet - při ztrátě zaměstnání - namísto důchodů, které jim stát odmítl vyplácet - je ještě budou nutit pracovat zadarmo ??? Takže děkuji ústavnímu soudu, že těmto zrůdnostem zabránil.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+50
Líbí
Nelíbí

30. 11. 2012 19:17 | Dana Figurová

"Veřejná služba" ve své podstatě byla nucenými pracemi = robotou. Člověk, který přišel o příjem za práci, byl navíc potrestán výkonem práce zdarma a veřejně zesměšněn. Zcela určitě to odporuje lidským právům. Kdybybchom žili v demokratickém a právním státě, na který se tak často politici odvolávají, nemusel tuto věc projednávat ústavní soud, protože by nikdy nebyla veřejná služba nejen schválena, ale vůbec navržena.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+50
Líbí
Nelíbí

1. 12. 2012 14:05 | Alena

Souhlasit s vámi můžu v případě, že máte na mysli občany, kteří opravdu pracovat nechtějí a práci se zdárně i několik desetiletí vyhýbají, znám takové. Ovšem ti, kteří pracovali, a to mnohdy i dvacet, třicet let, a nyní nemohou najít práci, ti si podporu od státu zaslouží!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+10
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu

1. 12. 2012 18:23 | JirkaZ

To byste králem dlouho nebyl.
Zaměstnanec ze svého platu za politiku nezapěstnanosti neplatí NIC. Platí pouze zaměstnavatel a to neuvěřitelných 1,2% z VMZ. Pokud vezmeme průměrný plat ve státě cca 25 tis. Kč/měsíc, je to 300 Kč/měsíc, tedy 3.600 Kč ročně. I když máte odpracováno 40 let a budete mít vyšší než průměrný plat, budete mít k dispozici cca 150 tis. Kč, což si troufám tvrdit, že si jako král dlouho žít nebudete. Ale budete si moci říci, že jste si podporu v nezaměstnanosti předplatil a to může říci opravdu málokdo.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Anna 29. 11. 2012 12:20)

1. 12. 2012 22:13 | Johny

BRAVO: a stát to všem zaplatí a bude na to nucen buď vytisknout nové bankovky nebo to musí vybrat od nás poctivě pracujících a platících daně. Výborný nápad a hodně plusových bodů - jen tak dál.
K tématu uvedu jediné: zrušit podpory v nezaměstnanosti, zrušit sociální pojištění a problém vyřešen - žádné starosti. Kdo si nedělá rezervy pro případ, že bude bez práce a nebude mít na koláče, nebude mít ty koláče a bude muset žebrat - nebo dělat za almužnu, to už je na něm.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-72
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Krakonoš 29. 11. 2012 18:44)

2. 12. 2012 15:12 | Jarouš

Pokud nezaměstnaný nenajde práci do 2 měsíců a žije z podpory, není důvod proč by nemohl vykonávat veřejně prospěšné práce zadarmo.Sociální úřady pravděpodobně provádí namátkové kontroly.Znám důchodce vysokoškoláky,kteří pravidelně odstraňují sníh z chodníku před domem zadarmo,protože je málo těch,kteří by tyto veřejně prospěšné práce vykonávali.Za užitečnou práci se nestydí ,přes to, že je jim npřiměřená.Vykonávají ji ohleduplně,aby ostatní neutrpěli úraz.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-54
Líbí
Nelíbí

3. 12. 2012 9:57 | Jaroslav

Nucené práce v oranžových vestách? Ach Bože, jak hluboko jsme klesli. A Vy, starostové, kteří žehráte, že nebudete mít nikoho na bezplatný úklid, se styďte, ve věznicích je přes 20 tisíc vězňů a řada z nich může uklízet.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+51
Líbí
Nelíbí

3. 12. 2012 11:33 | likud

A pokud nemáte ve městě šatlavu, pošlete si pro zametače taxíka :)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jaroslav 03. 12. 2012 09:57)

5. 12. 2012 9:03 | Andrea

Nucené práce. Někdo píše o flákačích, kteří pobírají stejně podporu a sociální dávky,a ty tam úřad nepošle, ale je zde i druhá strana. Moje maminka, která 40 let pracovala ve dvousměnném provozu kam dojížděla 20 km, starala se o dvě děti, a po uzavření fabriky a propuštění ji již nikdo do práce nepřijal, neboť jí je 57. Dva roky je zaregistrovaná na úřadě práce, dostala oranžovou vestičku a zametá chodníky, i když se neflákala a platbou na sociálním,státu vydělala. Nejhorší na tom je, že Úřad práce věděl, že je bez peněz a živí ji manžel, a vyřizuje si předčasný důchod, ale stejně ji tam poslali např.hrabat trávu. Pokud ani na pracáku a u doktora nemáte známí, tak se ke koštěti stejně dostanete.Je to smutné, ale je to tak.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+16
Líbí
Nelíbí

30. 1. 2013 9:12 | Hlavnová

Složení pracovníků na Uradu práce jako kdekoliv jinde odpovídá statistice. Jsou tam i slepičí hlavy. Důkazem je nedávné rozhodnutí Ústavného soudu u zákazu veřejně prospěšných prací. Rozhodováním slepičích hlav na Úřadu práce se vlastně " provalilo",že jsou opravdu slepičí. Např. že posílají na veř. prosp.práci také VŠ vzdělanou učitelku, která nebere soc. dávky. Ti pobírači soc. dávek mohli pracovat dále. Proč by na UP přemýšlely ? Mají přece stálý plat. Nevím tedy zda na UP je přemýšlet povinnost nebo jen možnost. Nyní se za evropské peníze budou tzv.školit " do širšího obzoru ".
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+12
Líbí
Nelíbí

21. 4. 2017 5:06 | Ada

Co ty co maj omezeni a nemuzou sazet otrhavat plevel ohnuty ci venku v desti ?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  9 511 263 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2018

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Další čtení na flowee.cz

Máte pocit, že vám jen hodně chutná? Kdy už se dá mluvit o nemoci

Máte pocit, že vám jen hodně chutná? Kdy už se dá mluvit o nemoci

Padne devátá večerní a vy dostanete na něco chuť. Víte, že byste to neměli dělat, ale...více

Proč se blíží konec chladného ideálu krásy, který prezentuje Victoria´s Secret

Proč se blíží konec chladného ideálu krásy, který prezentuje Victoria´s Secret

Když se řekne luxus a spodní prádlo, řada lidí si vybaví dvě slova: Victoria´s Secret....více

Bojíte se stáří? Nyní se na ně můžete pohodlně připravit

Bojíte se stáří? Nyní se na ně můžete pohodlně připravit

S každou další sfouknutou narozeninovou svíčkou, s každou novou vráskou, s každou výraznější...více

Zdroj: Logo Flowee

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Libor Malý

podnikatel, zakladatel Jobs.cz

Jaroslav Pajonk

podnikatel, Centr Group

Libor Malý
ÚSPĚŠNOST
50,00 %

z 2 duelů
×
Jaroslav Pajonk
ÚSPĚŠNOST
33,33 %

z 6 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK