Stavební spoření jen na bydlení? Až o rok později

Petr Kučera | rubrika: Aktuálně.cz | 5. 2. 2012 | 7 komentářů
Účelové omezení státní podpory ke stavebnímu spoření přijde s velkou pravděpodobností až o rok později, než jej ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) původně plánoval.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 2. 2012 17:57, Rada

Tak to už asi bude konečně konec stavebního spoření. Pan Kalousek se zřejmě nepoučil z vývoje na Slovensku. Možná čeká, že mu ze stavebních spořitelen přijde nějaká motivace. Pak možná změní názor.

Stavební spoření naučilo mnoho Čechů spořit. Mnoho lidí si díky SS opravilo byt nebo dům. Když vidím stav většiny bytů a domů v ČR, je mi jasné, že pro opravy a revitalizace je ještě hodně velký prostor. Peníze vyplacené ve státním příspěvku by se z velké části státu vrátily. I bez skrouhnutí SS bude podle mě stavebnictví v hluboké krizi. Účelovost podpory povede ke značnému omezení stavebního spoření, možná až (téměř) k zániku. Podmínky podle mě stavební spořitelny výrazně zlepšit nemohou...tedy nemohou za předpokladu, že si uzavřením smlouvy klient zároveň kupuje i opci na půjčku a neměnný úrok z vkladu. Pokud není opce pro stavební spořitelnu výhodná, může samozřejmě žádost o půjčku zamítnout. Na druhou stranu půjčování je základem jejich byznysu, takže kdyby bylo nevýhodných opcí příliš, neposkytly by SS dostatek půjček a prodělaly by. Řešením by tedy mohla být výrazná změna podmínek (i řádný úvěr ze SS by byl za aktuální úrok atd.).

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 7 komentářů)

13. 4. 2012 22:23 | Registrovaná

S Liškou do registru dlužníků aneb jak se rychle a bez varování dostat do registru dlužníků. Jsem klientem spořitelny od roku 2004, v roce 2009 jsem uzavřela úvěr a bezchybně splácela. Minulý měsíc - březen 2012 mi výplata došla na účet později a já POPRVÉ nezaplatila včas. Očekávala jsem zaslánání upomínky a ono nic. Dne 11.4. jsme měla telefonní hovor s velice nepříjemným pánem ze spořitelny, kde jsme se domluvili, že vše uhradím a termín inkasa si posunu, aby splátka odešla včas. Dlužnou částku jsem 12.4 ihned uhradila, ALE .... dnes v 13.4. mi došel dopis - upomínka nedoplatku a co nepochopitelného pro mne, že jsem se dostala do registru dlužníků. Je to velmi nekorektní jednání a neúcta ke svým dlouholetým klientům. Vzhledem k tomu, že na uvěrové smlouvě je jako spoludlužník uveden i můj manžel, rovněž i on se dostal do regisru dlužníků, přestože přes 9 let platí našim dětem u stejné spořitelny stavební spoření. Jedinou možnou obranou proti takovému arogantnímu jednáni je dál s liškou již nespolupracovat.Doporučuji všem.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 2. 2012 15:21 | Drobný šetřílek

V této souvislosti bymne zajímalo, zda by se uznalo pořízení zahrádky s chatkou jako bytová potřeba
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 2. 2012 13:11 | dykl

bude to binec, až se bude prokazovat účelovost při čerpání, a možnosti pro všelijaké kličkování.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 2. 2012 21:49

jidlo
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 2. 2012 17:57 | Rada

Tak to už asi bude konečně konec stavebního spoření. Pan Kalousek se zřejmě nepoučil z vývoje na Slovensku. Možná čeká, že mu ze stavebních spořitelen přijde nějaká motivace. Pak možná změní názor.
Stavební spoření naučilo mnoho Čechů spořit. Mnoho lidí si díky SS opravilo byt nebo dům. Když vidím stav většiny bytů a domů v ČR, je mi jasné, že pro opravy a revitalizace je ještě hodně velký prostor. Peníze vyplacené ve státním příspěvku by se z velké části státu vrátily. I bez skrouhnutí SS bude podle mě stavebnictví v hluboké krizi. Účelovost podpory povede ke značnému omezení stavebního spoření, možná až (téměř) k zániku. Podmínky podle mě stavební spořitelny výrazně zlepšit nemohou...tedy nemohou za předpokladu, že si uzavřením smlouvy klient zároveň kupuje i opci na půjčku a neměnný úrok z vkladu. Pokud není opce pro stavební spořitelnu výhodná, může samozřejmě žádost o půjčku zamítnout. Na druhou stranu půjčování je základem jejich byznysu, takže kdyby bylo nevýhodných opcí příliš, neposkytly by SS dostatek půjček a prodělaly by. Řešením by tedy mohla být výrazná změna podmínek (i řádný úvěr ze SS by byl za aktuální úrok atd.).
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 2. 2012 13:37 | Pavel

Bude velmi záležet na přesném znění změny zákona. Pokud bude realizována nejtvrdší varianta bude třeba smlouvu po vázací době ukončit a státní příspěvek inkasovat jen za dobu platnosti staré právní úpravy. Myslím, že těchto smluv bude minimum, když jen blázen by investoval do produktu tak nevýhodného jakým se SS letos stalo.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 2. 2012 12:29 | jezevec

a jak to tedy bude s dětskými smlouvami? když rodiče založili "do kolíbky" miminu stavební spoření, které ještě nemá šestiletý census - to se tedy nyní nebude dát vypovědět bez sankce, a po dospoření nebude šance ho až 13 roků vybrat, než si zletilý potomek pořídí bydlení (nebo školné?)
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Kolik musíte spořit na?

let
%

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Vlastimil Tlustý

politik

Linda Vavříková

podnikatelka, Allegria

Vlastimil Tlustý
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Linda Vavříková
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services