Být ženou se nevyplatí, říká výplatní páska (II)

Klára Šponerová | rubrika: Rozhovor | 13. 4. 2011 | 12 komentářů
Už zítra proběhne druhý ročník akce Equal Pay Day, která má upozornit na nerovné postavení žen a mužů v pracovní sféře. Ženy totiž v Česku vydělávají v průměru až o čtvrtinu méně než muži na stejných pozicích, jinak řečeno: jako by až do 14. dubna pracovaly zadarmo.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 4. 2011 3:06, Luboš

Inno, máte náročnou práci ? To pracujete v dolech a ve slojích kopete uhlí nebo pracujete jako slevačka litiny a nosíte celý den kokilu o váze 45 kg ? Já si myslím, že jste náročnou práci nikdy nepoznala, spíš jste , jak já znám ženy, někde v kanceláři kecala u kávy.

Zobrazit celé vlákno

+1
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 12 komentářů)

15. 4. 2011 21:46 | Zdena

Zdá se, že duševní práce pro vás žádná práce není, viďte? Ale ujišťuji vás, že po takovém dnu, kdy se člověk musí neustále soustředit a být ve střehu, budete možná více zničený než po té práci v dole. Ale řekla bych, že jste takovou náročnou práci nikdy nepoznal, takže asi nemá smysl se s Vám o tom bavit.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 4. 2011 3:06 | Luboš

Inno, máte náročnou práci ? To pracujete v dolech a ve slojích kopete uhlí nebo pracujete jako slevačka litiny a nosíte celý den kokilu o váze 45 kg ? Já si myslím, že jste náročnou práci nikdy nepoznala, spíš jste , jak já znám ženy, někde v kanceláři kecala u kávy.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 4. 2011 16:44 | benzin

Mne na tom prijde hlavne usmevne, ze jsou to prave zeny, ktere je v to uci :-D. Asi nadprumerne kvalitne za podprumerny plat.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 4. 2011 16:29 | Jindra

Není to tak úplně pravda.V naší firmě mám jako muž na pozici ekonoma ve srovnání s ostatními provozy firmy, kde tutéž práci vykonávají ženy, nejmenší plat. A to mám na rozdíl od nich VŠ vzdělání, nejdelší praxi a jsem na provozu pouze jediný (na rozdíl od ostatních, kde jsou minimálně 2 pracovnice).Zajímavé,že?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 4. 2011 15:12 | Petr

Já se tomu nedivím, jen popisuji aktuální stav. Občas se s absolventy setkávám, ale snažím se to minimalizovat, je to pro mě ztráta času. NIC NEUMÍ. A nemají ani ty ZÁKLADNÍ teoretické znalosti, které bych po střední nebo vysoké škole očekával. Jediné, co mají, jsou napdrůměrná očekávání nástupního platu. Kdyby ALESPOŇ průměrně uměli anglicky nebo německy! Oni ani nejsou schopni přeložit email psaný PRIMITIVNÍ angličtinou nerodilým mluvčím. Nebo vypotit obyčejnou větu? Tragédie! Nedivím se, že spousta z nich končí na pracáku, nebo tahá v Tescu bedny.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 4. 2011 15:01 | Nox

Kdybyste videl, jakym zpusobem probiha vyuka ve skolstvi, pak byste se tomu nedivil. navic casty problem je, ze se hleda clovek, ktery cosi umi a k tomu v cizi reci. Lidi, co to "cosi" umi je urcita cast populace. tech co umi jazyk/jazyky take jen cast. A prusecik techto mnozit uz da jen maly zlomek populace. Cili takovy clovek se shani opravdu tezko.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 4. 2011 11:29 | benzin

Konkretni pripad?


Btw. treba u nas ve spolecnosti maji zeny prumerne vyrazne nizsi plat. Mame tri sekretarky a jednu programatorku (ta ma stejny plat jako ostatni programatori), ale pak je tu asi dve stovky programatoru, kteri maji vyrazne vyssi plat nez sekretarky. Btw. myslite ze by meli sekretarky brat tolik co programatori, aby se srovnali statistiky? Nebo je lepsi reseni, aby sme nezamestnavali zeny, ale muze jako sekretarky? Nebo mame zamestanavat jenom tolik muzu programatoru, jako zen programatorek - to znamena jednoho?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 4. 2011 11:14 | Petr

To je běžné. Na odborné pozice s jazykovým vybavením (alespoň průměrným) se lidí hledají špatně. A nezlomí to ani nadprůměrný nástupní plat s výhledem dalšího růstu.
On je vůbec problém najít někoho SCHOPNÉHO. Dnešní absolventi jsou marní (mohl bych vyprávět) a naumí ANI TEN JAZYK, přestože se ho 4 ROKY učili a mají z něho maturitu!
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 4. 2011 10:37 | Inna

Dobrý den, bohužel je to tak, že ženy i za náročnější a odpovědnější práci jsou méně hodnoceny. A o dost.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 4. 2011 9:00 | josef

bohuzel chcete, aby feministky chapaly ciste ekonomicky problem. Ale to ony nechapou, proto se citi diskriminovany.
Na prikladech s materstvim je videt i schizofrenicnost situace, kdy mame jednu z nejdelsich materskych+rodicovskych dovolenych na svete. V normalnich zemich maji 1/2 roku, pak vypadek jednoho cloveka tolik nevadi, nota bene kdyz dokaze neco udelat i z domova. Ale predstavte si situaci male firmy - zena odejde na materskou, nabere se za ni zastup, ten odejde na materskou, nabere se dalsi clovek. A pak se vsechny tyto zeny rozhodnou vratit. Zena a ne zamestnavatel totiz rozhoduje, kdy se vrati.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 4. 2011 8:49 | Har.Megido

Pořád tomu nerozumím. Zaměstnavatele evidentně nezajímá zisk, nechová se tržně. Pokud žena vykonává stejnou práci a je levnější, proč neřešíme nezaměstnanost jako čistě mužský problém? Je to tím, že firmy zisk nezajímá?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 4. 2011 8:28 | josef

realita u mne: hledal jsem 9 mesicu cloveka na odbornou pozici. Nezajima me pohlavi, mam na to urcity rozpocet, nastupni plat davam takovy, jaky si kandidati reknou, pokud odpovida memu limitu. A nemohl jsem najit nikoho, ani zenu, ani muze. Chce vubec nekdo nadprumerne placenou praci s fixni pracovni dobou a obcasnymi sluzebkami do zahranici?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Luděk Sekyra

podnikatel, Sekyra Group

Ondřej Raška

podnikatel, Miton

Luděk Sekyra
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Ondřej Raška
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 2 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services