Interaktivní grafiky
Jakou kartu dostanete? Podívejte se na přehled podle bank
Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více
Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny
Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více
Lidl spustí obří výprodej, nabídne zboží ze skladů. Má ale podmínku
Obchodní řetězec Lidl uvolňuje místo ve svých skladech, od 12. do 21. prosince nabídne...více
Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků
Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Doporučujeme
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Zdeněk Tůma
ekonom a politik
Martin Jahn
manažer
50,00 %
z 12 duelů
50,00 %
z 10 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Diskuze: Kolik letos zaplatíme za plyn a elektřinu?
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
16. 2. 2007 10:30, Jirka
100MW? Tak to už by bylo zajímavé. Ale spíš jen pro krátkodobé vyrovnávání výkyvů v soustavě. Nepamatujete si kapacitu? U těch setrvačníků, co jsem uváděl, to vychází na zásobu energie na 1,5 minuty při maximálním odběru. Je třeba počítat i s tím, že setrvačník brzdí vlivem tření ložisek. Má-li točit 100MW generátorem, musí mít pořádnou hmotnost. Na vyrovnání denního a nočního odběru to nebude. Ale jeden takový setrvačník pro větrnou farmu je lepší, než nic nebo soustava malých setrvačníků. Regulaci sítě by to určitě prospělo.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
15. 2. 2007 12:09, Jirka
Ty setrvačníky vyrábí třeba firma, která vyrobila větrníky pro Jindřichovice (www.enercon.de). Používají se na místech, kde není k dispozici elektrická síť. Větrník má výkon vyšší, než je průměrná spotřeba a roztáčí elektromotorem setrvačník. Ten pohání generátor, z něhož měnič bere jen tolik, kolik je třeba. Pokud vítr nemá delší výpadky, jako lokální zdroj je to soběstačné. To je ovšem řešení pro turbíny v řádu jednotek megawatt. Setrvačník dokáže vstřebat energii 5kWh a odevzdávat max. výkon 200kW. Na noční vyrovnávání velké sítě to nebude úplně ideální řešení. Ale něco v tomto směru hledat musíme.
Turbíny Enercon snižují výkon při rychlostech větru 28-34m/s, až do odstavení. Vyrábět začínají od cca 2m/s. Momentálně vyrábějí turbíny 330kW až 2MW a pracují na 8MW prototypu. Větrník 500W je podstatně menší, takže může snášet i prudší vítr.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Další příspěvky v diskuzi (celkem 28 komentářů)
26. 5. 2010 18:57 | test
20. 2. 2007 15:11 | Jirka
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
17. 2. 2007 12:03 | Jirka
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
16. 2. 2007 18:37 | Dušan D.
Dnes je to tak, že např. u přímotopné sazby je rozdíl v podstatě zanedbatelný. Ceny jsou natolik postavené na hlavu, že např. při D02d (velmi častý jednotarif pro domácnosti s vyšší spotřebou) bude už u běžné domácnosti účet vždy dražší, než při využití přímotopného tarifu, a to i když vezmeme v úvahu vyšší stálé platby a spotřebu budeme počítat pouze za cenu "vysokého" tarifu.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
16. 2. 2007 12:13 | Jirka
Druhou složkou ceny je distribuční sazba. Zde je možno volit ze dvou sazeb: D25d nebo D26d. Rozdíl mezi nimi je v tom, že první má nízký měsíční paušál a drahý vysoký tarif. Druhá sazba má vysoký paušál a levný vysoký tarif. Bez zohlednění paušálu a dalších poplatků za ostatní služby (které jsou stejně vysoké u obou sazeb) je rozdíl mezi VT a NT: D25d: 2062,91/30,61 = 6639% D26d: 39,29/16,02 = 145%
Tedy u tohoto tarifu (ostatní jsem nezkoumal) je možno výrazně ušetřit, máte-li celkově vysokou spotřebu volbou D26d. Máte-li nižší spotřebu, může být pro Vás paušál u D26d drahý a zvolíte D25d s výrazně vyšším rozdílem mezi VT a NT. Je tu vidět vliv obchodnické strategie distributorů(množstevní slevy), která potlačuje rozdíl mezi cenou v době vysoké a nízké zátěže sítě u vyšších odběrů - bohužel v rozporu se zájmem výrobců energie, kterým by s ohledem na regulaci výkonu elektráren více vyhovovalo výraznější zlevnění noční energie u vyšších odběrů. Tedy méně významný odběratel má tarif, který by lépe přispěl k vyrovnání denní a noční zátěže, ale jeho odběr nás nespasí. Větší odběratel nemá tak velkou motivaci přesouvat spotřebu do nízkého nočního tarifu, přitom má větší vliv na rovnováhu výroby. Distribuční složku ovlivňuje ERÚ. Ovšem netuším, do jaké míry má zásluhu na tomto stavu.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
16. 2. 2007 11:11 | Jirka
Podobně to bude s uložišti jaderného odpadu. Kdekdo tvrdí, že budoucnost patří jednoznačně jaderným elektrárnám, ale uložistě za barákem nikdo nechce. Vidím to tak, že nakonec žádná referenda nebudou nic platná. Dopadne to stejně jako s obcemi na okrajích těžebních jam povrchových dolů nebo v plánovaných trasách dálnic. Jen o to líp, že se lidi nebudou muset odstěhovat a loučit se se svým domem.
Určitě by ale prospělo věci, kdyby někdo začal výstavbu alternativních zdrojů organizovat. Nejedna větrná elektrárna byla postavena na místě, kde byly větrné podmínky "měřeny" jen nasliněným prstem a vrtule stojí bez šance na návratnost investice. Jiná místa bohatá na vítr byla zastavěna zbytečně slabými turbínami, takže není využit potenciál těchto míst. Málokdo hledá vhodné místo v průmyslové zástavbě. Přitom je spousta míst, kde často a silně fouká, ačkoli nejsou na hřebenech hor. Např. v zúžených místech údolí, která jsou otevřena ze dvou stran a obklopena kopci se vítr zrychluje.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
16. 2. 2007 10:30 | Jirka
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
16. 2. 2007 9:32 | Larus
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
16. 2. 2007 8:52 | Fana
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
15. 2. 2007 16:27 | Dušan D.
15. 2. 2007 12:39 | Jirka
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
15. 2. 2007 12:09 | Jirka
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
15. 2. 2007 11:18 | Jirka
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
15. 2. 2007 10:31 | Energetik
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
15. 2. 2007 8:19 | Jarmila
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
14. 2. 2007 14:48 | Larus
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
14. 2. 2007 14:40 | Larus
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
14. 2. 2007 14:24 | Pavel
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
14. 2. 2007 14:16 | Jirka
1) Odstavování alternativních zdrojů - řešitelný technický problém. Tyto zdroje mají společnou vlastnost: snadné a rychlé odstavení i najíždění. Jen je třeba dostat je pod kontrolu dispečinků. 2) Vyrovnávání denní a noční spotřeby. Tady by bylo více možností: a) Kombinovaná topidla - teplárny by měly v noci jet na elektřinu. Místo kotlů na plyn a tuhá paliva používat kotle s dvojím ohřevem: elektřina na noc, palivo na den. Tepelná čerpadla přes den čerpat, v noci přímý ohřev. b) Co největší rozšíření dvoutarifních měřičů, c) zainteresovat spotřebitele na noční spotřebě nejen elektřiny, ale i vody - pojedou více čerpadla vodáren a čističky, v případě TUV i teplárny. d) Elektromobily - ušetří nejen benzín a životní prostředí, ale mohou "tankovat" hlavně v noci z přípojky v garáži. e) (trochu sci-fi?) Propojit kontinenty supravodivými kabely, které by umožňovaly přenášet noční výrobu k vyrovnání denní spotřeby na opačné polokouli. Toto by dokonce znamenalo velkou úsporu zdrojů, protože by nebylo třeba na každém kontinentu budovat kapacitu na pokrytí špiček. 3) Úschova energie - přečerpávací elektrárny jsou prostorově náročným řešením s malým efektem. Bude třeba hledat jiné možnosti.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
14. 2. 2007 12:55 | Jirka
Ten tepelný výkon jsem odhadoval nižší s ohledem na to, že prakticky skoro nikdy nejede elektrárna naplno. Rozdíl mezi instalovaným a dodávaným výkonem je velký.
Silný vítr může znamenat i opak. Větrníky umí při překročení rychlosti větru za určitou bezpečnou mez vypraporovat vrtuli, aby se listy nezlomily a snížila se i horizontální zátěž věže. Pak se vrtule zastaví. To může při vichřici způsobit dost náhlé výpadky jejich výkonu.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Stránka 1/2
Předchozí