Registrační pokladny: vítězství hlav nad mozkem

Začátkem července vstoupil v účinnost zákon o registračních pokladnách. Tato norma nejenom že nebude účinným nástrojem v boji proti daňovým únikům. Některé její pasáže jsou navíc skutečnými "skvosty", bohužel jedna z dalších nepříliš potěšujících ukázek tvořivosti našich zákonodárců.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 7. 2005 8:00, Jirka

Zrovna včera jsem poslouchal v rádiu diskusní pořad, kde se toto probíralo. Jeden z posluchačů, kteří do studia volali dotazy připomněl, že kdyby bylo reálné, aby prostitutky platily daně, už by je platily podle §10 ZDP (ostatní činnost). Vzhledem k tomu, že je k tomu nenutí kontroly z berňáku dnes, těžko to budou dělat po zavedení živnosti "Poskytování sexuálních služeb". Ten problém není v absenci příslušné živnosti ani litery zákona, ale v neschopnosti státu tuto činnost monitorovat a neplatiče daní postihovat. Jak například postihuje stát pasáky, kteří de facto prostitutky na černo zaměstnávají, neodvádějí za ně pojistné ani daně, nezajišťují jejich zdravotní prohlídky atd., nemluvě o tom, že je k tomu často nutí násilím?

Také se mi líbí názory, že touto cestou budou na ŽL jednou podnikat i dealeři drog, bankovní lupiči a jiní podnikavci z podsvětí. Ty by se přece také vyplatilo zdanit.

Fakt, že za tuto snahu někteří lidé politikům tleskají, svědčí zase jen o typické české vlastnosti - závisti. Šlapky si vydělají za hodinu víc, než já za celý den. Tak ať taky platí daně, že? Kdy se proboha naučíme řešit problémy s nadhledem, odstraňováním primárních příčin? Kdy naše právo bude skutečně právem a bude rozlišovat správné a trestné jednání a ne koho se jak vyplatí politikům zkasírovat, aby měli na další rozhazování?

Reagovat

 

+54
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jarmila 26. 07. 2005 08:52)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 7. 2005 8:36, Jirka

Je pravda, že ty pokladny mohou znesnadnit (ne zcela zabránit) zaměstnancům ulít si tu a tam něco do vlastní kapsy. Pokud byste ovšem podnikal sám nebo s manželkou, nebude mít pokladna pro Vás tento význam. Prodávat zmrzlinu, párky v rohlíku apod. s registrační pokladnou, musí nutně výrazně prodražit prodávané zboží. Pokud si tu pokladnu, spotřební materiál a servis dá takový prodejce do nákladů, je představa vlády, že se tím zvýší odvody daní, dost naivní. Ještě že nám zavedli tu minimální daň, že? Možná to byla příprava na zavedení reg. pokladen, aby vůbec něco na daních vybrali.

Zboží, které nakoupím, musím zaplatit - to je vidět v účetnictví. Faktury za nákup musím založit, zboží vzít na sklad. To je také v účetnictví. Nakoupené zboží, které na skladu není, muselo být prodáno, nebo vydáno do vlastní spotřeby - musí být v účetnictví. Pokud cokoli z toho do účetnictví nezahrnu, vznikne mi někde rozdíl, který budu muset kontrole objasnit. Nač ještě potřebuje stát registrační pokladny? Zřejmě na to, aby se nezdržoval inventurami a kontrolou vedení účetnictví a zjednodušil si svoji kontrolní činnost. Pak musí ovšem počítat s tím, že mu unikne mnohem více věcí, než nyní. Dovedu si představit mnoho způsobů, jak obejít markování tržby do pokladny.

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TomTom 23. 07. 2005 09:32)

Další příspěvky v diskuzi (65 komentářů)

29. 7. 2005 7:56 | Jirka

Pokud by ten průtokoměr uměl přepnout na nižší taxu v zakouřeném prostředí, měli by mnozí kuřáci permanentní slevu na dani ze vzduchu. Takže by jim stát vracel spotřební daň z tabáku. A zákonodárci by museli řešit těžké dilema, jestli konečně schválit "protikuřácký zákon" a připravit tak státní kasu o část spotřebních daní, nebo nechat kuřáky zamořovat veřejná místa a připravit stát o část daní ze vzduchu - navíc za cenu funkčně složitějších a tím dražších náhubků, které by musel stát chudším občanům dotovat, ne-li vydávat zdarma. Nebo že by daň ze vzduchu a náhubky s taxametrem byly opět povinné jen u podnikatelů, tak jako třeba silniční daň nebo minimální daňový základ? Když vlastník auta - nepodnikatel podle našeho práva silnice nepoužívá, analogicky také nedýchá.
Doufám, že tyhle úvahy zůstanou navždy sci-fi.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+15
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jarmila 28. 07. 2005 09:18)

29. 7. 2005 8:43 | Jirka

S těmi náhubky je to naštěstí nemyslitelné. I když takové počitadlo lásky naší vlády přímo na papuli by mohlo mnohým voličům změřit, jak dobře volili. Spíš bych čekal daň ze vzduchu paušálem podle kategorie aktivity (fyzicky pracující víc, nejvíc asi sportovci) a podle místně obvyklé míry sajrajtu ve vzduchu. Na tom by se dalo zaměstnat mnoho nových úředníků. V obchodech by se navíc mohly objevit tlakové láhve s nálepkou "Dobrý vzduch", aby si obyvatelé smogem zamořených měst mohli dát šluka vzduchu ze šumavských lesů nebo z Alp. Tak bude možno vybírat za vzduch ještě DPH, případně clo.
Pokud jde o vymýšlení hovadin, obávám se, že našim zákonodárcům není třeba napovídat. Spíše se snažím napovědět těm ostatním. Již platíme nejed daně z vody, která padá z nebes a vyvěrá ze země. Také z té země, po které chodíme, z potravy, kterou nám ta země dá, z nemovitostí, které si stavíme za vlastní zdaněné peníze a někdy i vlastními silami na vlastních pozemcích, z darů, které byly již zdaněny jako práce tomu, kdo je vyrobil a tomu, kdo nám je prodal, potom nám (DPH) a nakonec obdarovanému jako příjem. Co mají všechny ty daně společného? Platíme je z hodnot, které nevytvořila vláda, ale příroda nebo my sami, na služby, které nám vláda špatně poskytuje. Nejsou to právě politici, jejichž nezájem o otázky životního prostředí umožňuje zamořovat již zdaněnou vodu, zemi a zatím nezdaněný vzduch? A aby měli státní úředníci ještě lehčí práci, budeme si ještě muset koupit drahé registrační pokladny, abychom je nedejbože za jejich špatnou práci nešidili. Za těmito hloupostmi a nespravedlnostmi se však skrývá vychytralost. Skutečnou hloupost bychom měli hledat v podhradí. A soudím-li podle demokratického zřízení, bude se týkat nadpoloviční většiny dutin lebečních.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+13
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Kateřina 27. 07. 2005 11:52)

27. 7. 2011 21:21 | Vlky

Pokud bude národ dále ve stavu stáda ovcí a jen remcat v lokálech a nezvedne své tlusté zadky aby ukázalo vládnoucí menšině, že oni (rozumějme vláda) jsou tu pro to aby hájili zájmy občanů země a média na místo akce a podpoření případně zorganizování veřejného protestu budou dále jen útočit na city a poukazovat na špatnosti, pramálo se změní. Vždyť je přece důležité že JÁ se mám ne tak špatně a hlavně mám ten svůj soudeček a smrádeček a co se děje kolem, jen když se mě to nedotkne. Vivat Hobitíne ve středozemi.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

23. 5. 2012 6:21 | Terence

k "Registrační pokladny: vítězství hlav nad mozkem". Registrační pokladny samy o sobě ani jejich použití není problém. Legraci z úředního jazyka chápu taky, ale odvádí to od podstaty věci. Registrační pokladny u živnostníků nemají ani nemohou zabezpečit "99%" výběru daní. Taky to není výsledek lobbingu výrobců reg. pokladen, ČSSD o tom mluvila už za Zemana (mimochodem toho za socdem nepovažuji). Příjem od živnostníků má být zajištěn v první řadě paušálem! Není nutno zatěžovat živnostníka více než nutno. Registrační pokladny mají "ošetřit" případy praní špinavých peněz, tj. kdy živnostníkovi nestačí paušál. Případně opak, kdy je pro živnostníka paušál moc, prostě nemá kšefty (nebo šidí) a chce tedy nižší daně, tak to tímhle způsobem může dokázat. Pokud ale přejde do režimu "reg.pokladny", podléhá po tu dobu samozřejmě kontrole. Všeobecná "registračně pokladní" povinnost je kravínium, musí být volitelná.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

23. 11. 2016 1:09 | Jaroslav Kopriva

Nevím na koho se obrátit. Prosím poraďte mi. Dnes jsme byl v restauraci, kde zkoušejí registrační pokladny. Vrchní číšnik mi po mém příchodu odmítl vydal kontrolní účtenku na můj stůl. Prý stačí Babišova pokladna. Při placení mne však ošidil /okradl/ cca o 80 kč. Netvrdím, že to udělal záměrně. Spíše se v tom mumraji mohl splést při zadávání objednávek do počítače. Prostě objednávku od sousedního stolu zaúčtovale mě. Proto se ptám? "Je povinností obsluhy, mi vydat na vyžádání, na můj stůl kontrolní účtenku, abych byl schopen si průběžně kontrolovat svůj účet?"
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  10 767 868 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Články na Heroine.cz

Jeho dokonalé tělo. Dočkáme se i mužského hnutí tělesné pozitivity?

Jeho dokonalé tělo. Dočkáme se i mužského hnutí tělesné pozitivity?

Člověk stojí před zrcadlem a užírá se, že je moc tlustý, hubený, neforemný, má málo svalů...více

Socioložka Kateřina Nedbálková. „Žena a zločin nejde dohromady.“

Socioložka Kateřina Nedbálková. „Žena a zločin nejde dohromady.“

Kateřina Nedbálková umí psát vědecké texty, které uhranou i neakademiky. V ženských věznicích...více

Euphoria. Stoprocentní emoce ve světě plném úzkostí

Euphoria. Stoprocentní emoce ve světě plném úzkostí

„Seš jako trip,“ říká drogový dealer Fez sedmnáctileté Rue, své nejoblíbenější klientce,...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Kováčik

podnikatel, Skrz.cz

Václav Hrbek

podnikatel, Alpine Pro

Petr Kováčik
ÚSPĚŠNOST
77,78 %

z 18 duelů
×
Václav Hrbek
ÚSPĚŠNOST
65,22 %

z 23 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.