Výpočet životního minima 2025
Rozšířená verze kalkulačky
Další kalkulačky
Interaktivní grafiky
Jakou kartu dostanete? Podívejte se na přehled podle bank
Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více
Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny
Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více
Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků
Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Které řetězce vás dál matou? Prozkoumali jsme slevy
Po roce jsme znovu prošli největší obchodní řetězce. Zajímalo nás, jak vypadají jejich...více
Doporučujeme
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Marta Nováková
podnikatelka, U&Sluno
Roman Staněk
podnikatel a investor, GoodData

50,00 %
z 2 duelů

0,00 %
z 1 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Diskuze: Budeme marodit za firemní peníze?
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
22. 6. 2005 8:24, Jirka
Řešit nemocenskou pracovní smlouvou nemá logiku. Nemocenská je placena z nemocenského pojištění. Kdyby se stát uměl jako pojišťovna chovat, když už si na ni hraje, místo hýčkání těchto příživníků je v případě přistižení při nedodržování léčebného režimu a dokonce bez zjevných známek nemoci zažaluje, neboť se jedná o pojistný podvod. Zákony na to máme. Jak se zdá, nejméně se v nich vyznají státní úředníci. Chtít po zaměstnavatelích platit simulanty, protože stát není schopen využívat zákonných možností, které mu dává jím vytvořená legislativa, to je nehorázné sprosťáctví našich politiků!
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
22. 6. 2005 8:37, Jarmila
Já si teď tvrdě rejpnu a pustím slovo do pranice. Před několika měsíci jsem si taky bláhově myslela, že přesunovat zodpovědnost na zaměstnavatele je nebetyčná blbost. Bohužel není. Už někdy v 19. stol. s nástupem tovární výroby existovala povinnost zaměstnavatele pečovat o zdraví zaměstnanců. Za žádného režimu nebyla tato povinnost čirou filantropií a nebyla vedena z lásky k zaměstnancům. Bylo to jen a pouze proto, že zdravý zaměstnanec podá vyšší pracovní výkon. Proto se na transmise připevňovaly chrániče, protože bezruký nebo bezprstý dělník neodvede žádný pracovní výkon a v každém sociálním systému bude na obtíž. Totéž člověk nemocný jakokoli jinou chorobou. Takže v tomto opatření už dneska nehledám jen přesun zodpovědnosti na zaměstnavatele, ale spolupráci se zdravotní pojišťovnou. uvedu příklad: textilní výroba, jednotvárná, třeba i sedavá práce. Vyvolává bolesti zad, únavu očí, atrofii některých svalových partií, může tu být prach. Bez částečného přesunu na zaměstnavatele se dostaneme do stavu, kdy všichni budou solidární a zaměstnavatele nebude nic nutit ke zlepšení pracovního prostředí (odsávačky prachu, osvětlení...). Ten by jen po určité době prostě jen vyměnil jednu opotřebovanou pracovní sílu za jinou, opotřebovanou sílu by měl na krku stát i se všemi důsledky a náklady na léčbu. Už jste zapomněli na horníky před 15 léty? Na pracovníky uranových dolů, kteří překročili povolenou expozici? Co s nimi? Hodit je na krk státu a ty se státe starej? Z čí kapsy by to asi tak šlo, než ze solidární kapsy ostatních. Jak jinak chcete zaměstnavatele donutit ke spoluzodpovědnosti?
Další příspěvky v diskuzi (celkem 17 komentářů)
25. 2. 2009 8:56 | Monika
26. 6. 2005 20:26 | Honza
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
26. 6. 2005 20:16 | JirkaNepřihlášený
24. 6. 2005 11:50 | Jirka
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
23. 6. 2005 10:32 | Jarmila
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
23. 6. 2005 10:11 | janula
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
23. 6. 2005 8:41 | Jirka
Jednoduše. Každý zaměstnanec má možnost jednak ve zkušební době bez uvedení důvodu ukončit pracovní poměr. Dále má možnost okamžitě zrušit pracovní poměr, jestliže prokáže, že zaměstnavatel hrubě ohrožuje jeho zdraví, neboť provozuje pracoviště bez zajištění proti škodlivým vlivům, nezajišťuje zaměstnancům ochranné pracovní pomůcky a/nebo oděvy atd. Pokud si zaměstnanec váží svého zdraví, u takového zaměstnavatele pracovat nebude. Mimo to, je možno poslat k takovému zaměstnavateli kontrolu hygieny práce, odborové orgány dělají pravidelné prověrky BOZP. Nevím, zda se tak děje, ale kontroly by měly dělat i zdravotní pojišťovny a sociálka, která vyplácí nemocenskou.
Ta ochrana zaměstnanců, o níž píšete, musí být zájmem zaměstnavatele. A tím se automaticky stane, jestliže zaměstnavatel bude mít problém sehnat zaměstnance na špatně zabezpečené pracoviště. Aby to tak bylo, musí mít i zaměstnanec zájem chránit své zdraví. Kdyby si takový zaměstnanec musel platit vysoké pojistné proti úrazu, nemoci z povolání atd., jinak by neměl nárok na úhradu nákladné lékařské péče (nebo jen malou část), nehazardovalo by tolik zaměstnanců se svým zdravím.
Dnes to funguje takto: Zaměstnavatelé odvádí státu vysoké pojistné za zaměstnace a šidí pak ochranu zdraví na pracovištích. Ostatně - za zlepšení pracovních podmínek není zaměstnavatel nijak odměňován. Má s tím pouze náklady a zaměstnanců ochotných riskovat pro malý příplatek zdraví je dost. Z nemocenského i zdravotního pojistného žijí hlavně simulanti, které by nyní měl zaměstnavatel podporovat přímo. Jak bylo již zde zdůrazněno, stát uhradí zaměstnavatelům se zpožděním ČÁST těchto nákladů. Zatížení zaměstnavatelů tedy ještě stoupne, tím ještě klesnou šance na ozdravení pracovišť. Pokud se nějak změna dotkne zaměstnanců, tak tím, že budou pro zvýšení nákladů práce o nemocenskou částečně propouštěni. Jiní zaměstnavatelé zase z tohoto důvodu nebudou ochotni další lidi přijmout. Lze očekávat ztížení postavení žen, protože těm je přisuzována častější nemocnost. A to zvláště v rozsahu několika dnů, které má hradit zaměstnavatel. Je to jen další případ typických socanských deforem.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
22. 6. 2005 8:37 | Jarmila
22. 6. 2005 8:24 | Jirka
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
21. 6. 2005 15:26 | Karel Brzobohatý
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
21. 6. 2005 13:53 | Fana
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
21. 6. 2005 13:45 | Honza
21. 6. 2005 12:01 | Kateřina
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
21. 6. 2005 10:13 | Jirka
Nemocenské pojištění by měly dělat pojišťovny, které mají specialisty na posouzení stavu pacienta a terénní slídily na odhalování simulantů. Pokud takového simulanta přistihnou v době, kdy pobírá nemocenskou, zdravého a čilého na místě, kde by neměl být, pojišťovna s ním okamžitě zruší pojistnou smlouvu a bude simulanta žalovat za podvod a o náhradu škody. Lékaři se pak budou moci věnovat léčení a diagnostice bez zbytečného stresu. A zaměstnavatel nebude doplácet na vyčůrané státem beztak příliš chráněné zaměstnance. Pojistné na nemocenskou by navíc mělo být pohyblivé jako povinné ručení, podle nemocnosti pojištěnce. Kdyby bylo zavedeno alespoň toto, hned by byly výsledky jiné.
21. 6. 2005 8:55 | Piškot
21. 6. 2005 8:38 | Blanka
21. 6. 2005 8:26 | Milan
To má jako zaměstnavatel vytvořit speciální tým, který bude chodit a kontrolovat (jaké by měl pravomoci?) nemocné zaměstnance? Vůbec to nechápu. Možná mi to někdo z vás srozumitelně vysvětlí.