Chystáte se na mateřskou? Připravte se na almužnu.

Řadíme se k zemím s nejnižší porodností na světě. Příčin je mnoho, nemalou roli ale hraje stránka ekonomická. Období porodu a nejbližší období péče o novorozené dítě finančně pokrývá tzv. peněžitá pomoc v mateřství. Její výše ale potenciální maminky příliš nepovzbudí.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 3. 2005 14:31, Kateřina

Promiňte, nezapomněl jste na to, že existuje osoba, zvaná otec?

Reagovat

 

+57
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Honza 23. 03. 2005 13:09)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 3. 2005 14:08, reznickova

Podle vaší logiky by se neměly valorizovat důchody důchodcům, jejichže manžel či manželka ještě chodí do práce a mají důchod ve stejném případě by se to týkalo i podpor v nezaměstnanosti. V takovém případě je to přece jen PŘÍSPĚVEK!!!! I tito lidé mohou žít z příjmu manžela a v případě takových důchodců již v drtivé většině případů jsou na ten manželům příjem odkázáni jen 2, protože děti již mají dávno vystudované a osamostatnělé. Myslel jste to přece takhle, ne?
A jinak bych vám chtěla rozšířit obzory v tom, že rodičovský příspěvek se ZAPOČÍTÁVÁ do příjmu pro všechny sociální dávky (jak státní sociální podpory - přídavek na dítě apod., tak i dávky sociální potřebnosti - doplatek do životního minima) atd. atd.
Jinak mi nevadí, že to budete (potažmo stát bude chápat jako příspěvek), jen kdyby přispíval trochu více - což takhle ve výši minimální mzdy, aby rodiny s dětmi opravdu neživořily jen o jednom platu a takovém "závratném" příspěvku!!

Reagovat

 

-21
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 23. 03. 2005 13:46)

Další příspěvky v diskuzi (33 komentářů)

23. 3. 2005 13:46 | Pavel

Tak buď je ta matka vdaná a rodina funguje, pak rodina žije z platu manžela (nebo ten nechá manželku a dítě vyžít za 3600?) a je to PŘÍSPĚVEK, nebo je matka sama a nezaměstnaná, pak pobírá sociální dávky a je to zase PŘÍSPĚVEK (který se, pokud vím, nepočítá do příjmu). Prostě nelze srovnávat jabka a hrušky.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+39
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Honza 23. 03. 2005 13:09)

23. 3. 2005 14:08 | reznickova

Podle vaší logiky by se neměly valorizovat důchody důchodcům, jejichže manžel či manželka ještě chodí do práce a mají důchod ve stejném případě by se to týkalo i podpor v nezaměstnanosti. V takovém případě je to přece jen PŘÍSPĚVEK!!!! I tito lidé mohou žít z příjmu manžela a v případě takových důchodců již v drtivé většině případů jsou na ten manželům příjem odkázáni jen 2, protože děti již mají dávno vystudované a osamostatnělé. Myslel jste to přece takhle, ne? A jinak bych vám chtěla rozšířit obzory v tom, že rodičovský příspěvek se ZAPOČÍTÁVÁ do příjmu pro všechny sociální dávky (jak státní sociální podpory - přídavek na dítě apod., tak i dávky sociální potřebnosti - doplatek do životního minima) atd. atd. Jinak mi nevadí, že to budete (potažmo stát bude chápat jako příspěvek), jen kdyby přispíval trochu více - což takhle ve výši minimální mzdy, aby rodiny s dětmi opravdu neživořily jen o jednom platu a takovém "závratném" příspěvku!!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-21
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 23. 03. 2005 13:46)

23. 3. 2005 14:31 | Kateřina

Promiňte, nezapomněl jste na to, že existuje osoba, zvaná otec?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+57
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Honza 23. 03. 2005 13:09)

23. 3. 2005 14:47 | Pavel

Zase jabka a hrušky. Rodičovský příspěvek pobírá rodič, který se rozhodne být s dětmi doma. Má i druhou variantu, že dá děti do jeslí či do školky a bude vydělávat. Koneckonců, po třetím roce dítěte už příspěvek není žádný. Tedy má na vybranou, jestli dá přednost vyššímu životnímu standardu, nebo výchově dětí. Důchodce takový výběr nemá.
Aby bylo jasno, nejsem státní úředník, ze svého platu živím čtyřčlennou rodinu a taktak to zvládáme. Nicméně nechápu, proč by měl stát dávat příspěvky lidem, kteří žijí normální život, nejsou ani handikepovaní, ani v nečekané životní situaci, ani je nepostihla živelná pohroma, prostě jen normálně mají normální děti. Kdyby se takovéto nesmyslné příspěvky zrušily (a s nimi ta mnohohlavá stáda úředníků, co je přidělují) a místo toho se příslušně snížily daně, tak se máme všichni lépe.
Opakuji, podle mě mají být sociální dávky pomocí státu lidem, kteří se ocitli v nezaviněné nouzi, a ne prostředek nivelizace příjmů obyvatel.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+31
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (reznickova 23. 03. 2005 14:08)

23. 3. 2005 15:38 | Honza

Takže kdyby moje manželka dala výpověď v práci (kam se stejně nemůže s dítětem vrátit) a místo rodičovské šla na pracák, tak by na tom byla líp? A na pohovor by šla i s klukem... stejně by ji nikdo nepřijal.
Kde je logika?
P.S. Abych uvedl vše na pravou míru: nejraději bych byl kdyby stát seškrtal dávky a snížil daně. Jenomže to je nereálné. Bohužel.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+15
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 23. 03. 2005 14:47)

23. 3. 2005 18:17 | Honzajs

Zajímavá úvaha. Přínosem by mohlo být společné zdanění manželů platné od letoška.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Honza 23. 03. 2005 15:38)

7. 5. 2005 18:57 | Jana

Peníze, které žena získává na mateřské dovolené a později na rodičovské mi připadají jako výsměch. Na jedné straně všichni volají po rostoucí porodnosti a na druhé se obyčejný člověk narozením miminka dostává na hranici životího minima. Chci se výchově svého dítěte věnovat až do jeho 3 let, ale jediným problémem jsou finance. Jak mám dobře pečovat o děťátko a současně si vydělávat? Ráda bych našla práci, kterou bych mohla dělat doma a nebo v pružném čase, který mi bude kvůli dítěte vyhovovat. Žiju na severní Moravě a tady je problém najít jakékoliv místo. Jak byste to řešili vy, milí páni poslanci???
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+9
Líbí
Nelíbí

16. 5. 2005 15:16

Vidím tu snad názor, co by jste ještě chtěly?))) Nezajímá mne , co bylo dřív nebo nebylo..kde to je..a jaké to bylo...Jsem na mateřské dovolené a žiju v bídě...Až mi skončí půjdu požádat o dorovnání do životního minima...Už jste si někdo počítal reálné výdaje s příjmem životního minima? To mne zajímá, že nemám peníze na základní život. Nemám zahradu ani krávy, mám samošku před domem a složenky v kasliku))) Malé dítko... Matka je pracující člověk, její práce je však chápána jako pracovní neschopnost...a proto se jí "finančně pomáhá" Toť ode mne asi vše. Nashle.)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+47
Líbí
Nelíbí

26. 5. 2005 23:20 | Eva

Končím mateřskou dovolenou. Žádám o rodičovský příspěvek. Máme dvojčata. Rodičovský příspěvek bude činit celkem 3600,00 Kč. Na sociálce mi úřednice sdělila, že si můžu jít přivydělat, a že toto je pouze příspěvek na péči o děti. Jsem z malé vesnice, nezaměstnanost, manžel dojíždí za prací 60 km, jesle nejbližší 30 km daleko, do školky jsou malé a na paní na hlídání mi 3600,00 Kč měsíčně rozhodně nestačí. Porodila jsem státu 2 děti, které živíme z úspor. Nenaříkám, jen nechápu, proč se stát matkám vysmívá a navíc poukazuje na funkci otce coby živitele rodiny. Přála bych všem, kteří zastávají tento názor, aby zkusili žít na vesnici, kde se dojíždí za prací několik desítek kilometrů, nejbližší jesle jsou v krajském městě a možnost přivýdělku pro matku mizivá. A návrat do zaměstnání? Myslíte si, že zaměstnavatel má zájem o matku po mateřské s dvojčaty, kde každá dětská nemoc znamená dvounásobnou absenci? Už teď vím, že mi raději vyplatí odstupné, než aby mě vzal zpět. A kde je podpora porodnosti a mladých rodin?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+25
Líbí
Nelíbí

26. 1. 2006 18:17

Chtěl bych vidět jak by se ti povedlo presentovat tyto zabedněné arogantní názory na veřejnosti třeba někde na severní moravě nebo v jiném chudčím regionu... Pokud se má zvednout naše porodnost je nutné zvýšit podporu žen na mateřské dovolené. A ty směšné rádoby pravicové řečičky..?? Vždyť většina žen pobírajících mateřskou dávku také pracovala a odváděla daně , mají tedy nárok také něco dostat. Stejně jako důchodci atd. To má být podle tebe pravice? Silný národ potřebuje novou stále dorůstající krev . Vždyť kdo bude platit daně a vést tento stát pokud až zde všichni zestárnem ? Pokud chceš omezovat dávky mělo by se začít u cikánské populace a méně pracovitých občanů ,kteří si někdy i po dlouhá léta stále nemohou nájít práci..
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+34
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (PavelS 22. 03. 2005 16:12)

8. 7. 2006 23:42

Vážený pane, když vy jste byl dítě tak byla možná mateřská 600,- kčs, ale školky zdarma na každém socialistickém rohu, družiny pro děti po škole (také zdarma), kroužky za které vaše rodiče taky platily asi tak korunu, školní jídelny se stravou za pár haléřů. Jak vůbec můžete jedněmi ústy mluvit o vašem dětství v podmínkách socialistického státu který, vám vše dal pod nos a dnešní nesrovnatelnou situací. Asi jste ještě v této době neměl rodinu, jinak by jste takto nemohl mluvit. Vaše rodiče nikdo nevyhazoval z práce kvůli tomu že jim marodí děti, naopak mohli s vámi zůstat doma v podstatě bez jakých koliv sankcí. Vaše rodiče si nepotřebovali přividělávat během mateřské dovolené, protože jste těžko za socialismu umírali hlady. Některé rodiny dnes musí řešit otázku, jak vyjít z penězi na základní lidské potřeby, za zády mají hrozbu nezaměstnanosti a pádu do totální chudoby. Nemám k tomu už co dodat. A přiznám se že váš dosti hloupí názor mi dost hnul žlučí. Nepřeji vám aby jste se někdy do výše popisovaných situací dostal. Věřte, že je to velmi stresující, když i přes enormní snahu se vám často v dnešní době může nedařit zabezpečit rodinu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (PavelS 22. 03. 2005 16:12)

11. 8. 2009 11:10 | D. macáková

Od nového roku bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou. Nárok na pěněžitou pomoc v mateřství, bohužel, nemám. Přesto, že jsem v březnu předčasně ukončila rodičovskou dovolenou s 1. dítětem a nastoupila do zaměstnání. Nechápu, co je tohle za podmínky. Žena, která nepracuje a je vedena v evidenci ÚP nárok má, takže prostě stačí nepracovat a pobírat si pěkné dávky. Takhle to tady je. Je to bída, že žena, která pracovala před 1. těhotenstvím, i po skončení rodičovské dovolené, bude se dvěma dětmi (4 roky a novorozenec) pobírat cca 7500Kč. Tak kde to jsme, vždyť to nestačí ani na nájem.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

11. 8. 2009 11:13 | D. macáková

Ještě něco k 1. článku: Tak úplně pravda to také není,mojí matku například z práce vyhodili, kvůli tomu, že jsem byla často nemocná. Byl to rok 1986.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 08. 07. 2006 23:42)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  10 767 868 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2019

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Články na Heroine.cz

Bylo nebylo v Hollywoodu aneb jak mluvit o novém Tarantinovi…

Bylo nebylo v Hollywoodu aneb jak mluvit o novém Tarantinovi…

...a vypadat chytře ve sportbaru i hipsterkavárně v sedmi otázkách a odpovědích.

Jeho dokonalé tělo. Dočkáme se i mužského hnutí tělesné pozitivity?

Jeho dokonalé tělo. Dočkáme se i mužského hnutí tělesné pozitivity?

Člověk stojí před zrcadlem a užírá se, že je moc tlustý, hubený, neforemný, má málo svalů...více

Socioložka Kateřina Nedbálková. „Žena a zločin nejde dohromady.“

Socioložka Kateřina Nedbálková. „Žena a zločin nejde dohromady.“

Kateřina Nedbálková umí psát vědecké texty, které uhranou i neakademiky. V ženských věznicích...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Aleš Řebíček

exministr a podnikatel, Slavia Praha

Jannis Samaras

podnikatel, Kofola

Aleš Řebíček
ÚSPĚŠNOST
11,76 %

z 34 duelů
×
Jannis Samaras
ÚSPĚŠNOST
59,09 %

z 22 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.