Ptejte se Pavla Zemana!

Kampeličky byly záměrně likvidovány kvůli záchraně krachující České spořitelny, říká bývalý člen představenstva České asociace záložen. Pokud vás zajímá jeho pohled na minulost, současnost nebo budoucnost spořitelních a úvěrových družstev, můžete se ho na cokoli zeptat.

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 3. 2004 8:58, Jarmila

Přečtěte si příspěvek ze 17.3., podepsaný jménem Rej. A přesně vo tom to je.

Zobrazit celé vlákno

+44
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 3. 2004 19:53, Rej

Je jasné, že záložna musí vložené peníze zhodnotit a zaplatit provoz, platy, atd. atd. a teprve co zbude je zisk. V případě bank si zisk rozdělí akcionáři a to do kapes formou dividend nebo část investují. Banka zjednodušeně půjčuje za 10% a vyplácí 0,5%, na vše nasazuje vysoké poplatky a tak akcionáři bohatnou. Záložna často pracuje s minimálními poplatky a zpravidla vyplácí vyšší úroky, třeba kolem 3%. Malý zisk, který ji zůstává nevyplácí družstevníkům, ale část uloží do rezerv a zbytek rozpustí ve vyšším úročení vkladů, poněvadž majitelé záložny jsou současně i jejich klienty.
Tedy banky i záložny pracují na stejném principu a vzájemně si konkurují, avšak zatím co banky přinášejí zisky svým majitelům ve formě dividend, tak záložny přinášejí svým majitelům - družstevníkům zisk ve formě nižších poplatků, vyšších úroků z vkladů a nižších úroků u úvěrů. Už je to jasnější ?

Zobrazit celé vlákno

-11
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 30 komentářů)

19. 3. 2004 15:08 | Bouček Antonín

Pan Rej má ta čísla? Bohužel ani v jeho příspěvku jsem je neviděl. Spousta dojmů ("banky přijímají peníze za 0,5%, půjčují za 10%" anebo "kampeličky rozdělují zisk mezi členy"), žádné pojmy. Pan (Pavel) Zeman zná nějaká čísla?
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 3. 2004 14:47 | Jitka

Ericu, Ericu, jste fundovaný pán, ale dámě se přece neříká "slepice", i kdyby to slepice byla. Měl byste vědět, že tu dámu můžete nazvat "dámou s nižším stupněm ekonomického vzdělání a méně dostupnými informacemi". Tohle nás učili naši zahraniční kolegové. Když oni sami neodečetli v účetnictví srážkovou daň (pro neznalé: na některé výkony, provedené zahraniční firmou v Čechách, je v Čechách uplatněna srážková daň. Česká firma zaplatí tomuto subjektu částku, sníženou o tuto daň, a aby se předešlo dvojímu zdanění, pak na základě mezistátních smluv o zamezení dvojímu zdanění je do zahraničí posláno potvrzení o platbě daně v Čechách. Zahraniční firma odvede své daně o tuto částku nižší) a vedli ji více než dva roky jako nezaplacenou položku a stále zákazníka upomínali a vedli ho jako neplatiče, pracně jsme jim tuto samozřejmost vysvětlovali. Když po cca 2,5 roce tuto položku konečně v účetnictví upravili, dozvěděli jsme se, že to není neznalost ani bordel, ale "informační šum".
+34
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 3. 2004 8:58 | Jarmila

Přečtěte si příspěvek ze 17.3., podepsaný jménem Rej. A přesně vo tom to je.
+44
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 3. 2004 8:54 | Pája

Tomu nevěř. Půjčování peněz je velice dobrý džob. Např. Multiservis půjčuje na cca. 50 % p.a. Ten rozdíl mezi tím mínus náklady je právě ten zisk. S inflací to nemá co dělat, to je jen o ceně peněz a o konkurenci v půjčování peněz pro banky.
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 3. 2004 3:49 | Eric

Dobrý den všem. Kolem vymazání jedné z mých odpovědí se tady zvedla docela zajímavá diskuse. Obsah té odpovědi byl zhruba stejný jako mém příspěvku na konci této diskuse (je tam i důkaz). Vulgaritu jsem skutečně použil, neboť jsem jednu s diskutujících nazval "slepicí". Nemám v úmyslu se za to nikomu omlouvat, neboť si to doopravdy myslím. Peníze CZ si mohou vymazat, co uznají za vhodně a v tomto případě bych to ani neodsuzoval. Jsem člověk, který raději řekne, co si myslí, než aby někomu mazal med kolem úst. Z téhož titulu zásadně nesouhlasím s tzv. "politickou korektností". Pane Zíko, opravdu vám výraz "slepice" připadá vulgární nebo až tolik urážlivý?....
+41
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 3. 2004 0:22 | Petr

Díky za podrobné vysvětlení, už je mi to mnohem jasnější. Petr
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 3. 2004 19:59 | Hejkal

Nesmíš věřit takovým nesmyslům, jaké jsi je tu teď popsal. Některé kampeličky, stejně jako některé banky nebo fondy byly úmyslně založeny za účelem okradení. Smutné je, že státní dohled u všech v rámci nucených správ předal tyto do rukou ještě většich zlodějů než byli jejich zakladatelé. Znáte snad nějakou banku, záložnu nebo fond, které by přežili nucenou správu odborníků ?
-3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 3. 2004 19:53 | Rej

Je jasné, že záložna musí vložené peníze zhodnotit a zaplatit provoz, platy, atd. atd. a teprve co zbude je zisk. V případě bank si zisk rozdělí akcionáři a to do kapes formou dividend nebo část investují. Banka zjednodušeně půjčuje za 10% a vyplácí 0,5%, na vše nasazuje vysoké poplatky a tak akcionáři bohatnou. Záložna často pracuje s minimálními poplatky a zpravidla vyplácí vyšší úroky, třeba kolem 3%. Malý zisk, který ji zůstává nevyplácí družstevníkům, ale část uloží do rezerv a zbytek rozpustí ve vyšším úročení vkladů, poněvadž majitelé záložny jsou současně i jejich klienty. Tedy banky i záložny pracují na stejném principu a vzájemně si konkurují, avšak zatím co banky přinášejí zisky svým majitelům ve formě dividend, tak záložny přinášejí svým majitelům - družstevníkům zisk ve formě nižších poplatků, vyšších úroků z vkladů a nižších úroků u úvěrů. Už je to jasnější ?
-11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 3. 2004 15:33 | Bouček Antonín

Obávám se, že si pletete dojmy s pojmy. Bankovní čísla jsou snadno k mání (každá banka by je měla zveřejňovat kvartálně). Dodejte prosím čísla kampeliček a můžeme se bavit, kdo si žije nad poměry. To, že banka vlastní honosný palác (nebo je v pronájmu v honosném paláci) a její šéf bere statisíce měsičně ještě neznamená, že hospodaří hůře (nebo lépe) než kampelička sídlící ve sklepě, jejíž šéf nebere žádný plat a přivydělává si v budově jako vrátný. Porovnejme čísla z účetnictví a budeme moudřejší. To, že platíte v kampeličce nižší poplatky z účtu (a na depozitech máte vyšší úrok) než v bance ještě neznamená, že šetříte. Tuším, že v ČR je pár tisíc lidí, kteří poznali, že levnější účty dovedou být někdy také pěkně drahé.
+21
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 3. 2004 11:03 | TGP

Nesouhlasím. Pokud se někdo neumí vyjádřit bez vulgarit, ať se raději nevyjadřuje. I Eric toto pravidlo vždy dodržoval a byl bych rád, kdyby to tak zůstalo i nadále. Na nějaké emotivní výlevy tady nejsme zvědavi, to ať si řeší na neviditelném psovi nebo tak.
+31
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 3. 2004 9:51 | Jarmila

Nemám přístup k účetnictví bank ani družstevních záložen, tudíž Vám neřeknu žádná čísla. Ale stačí se podívat na honosné bankovní paláce, podívat se na poplatky na výpisu z účtu a porovnat s poplatky a se službami družstevní záložny, kterou jsem dřív používala. Spousta kampeličkářů navíc pracovala na vlastní ŽL, museli se tedy snažit, aby měli zákazníky a při ceně práce, která je v ČR neskutečně vysoká, je pak ten rozdíl jasně vidět (jen si spočítejte, kolik zaplatí banka na veškerých režijních nákladech a na dani ze mzdy za všechny své zaměstnance. U té daně ze mzdy můžete začít u ředitelů poboček x počet poboček. To jsou právě ty úspory kampeliček a o ně jsou pak služby levnější).
+27
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 3. 2004 9:46 | Jarmila

Škoda, že jste vymazali Ericovu odpověď. Je to fundovaný člověk, jak vyplývá z jiných jeho příspěvků. Pokud použil přirovnání s neslušnými slovy, pak určitě jen proto, že to tam sedělo. je to škoda.
-7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 3. 2004 4:56 | Petr

Moc nerozumím tomu že záložna (oproti bance) nevytváží zisk a tak má menší náklady a může vyplácet větší úroky. Z čeho jiného potom platí provoz poboček, platy personálu nebo ty větší úroky z vkladů když ne ze zisku? Dosud jsem žil v představě že každý podniká za účelem zisku, nenapadlo mě že někdo něco dělá (třeba peněžní služby) jen tak z dobročinnosti. Pokud nevytváří ani žádné rezervy tak mě připadá ukládání peněz do takové instituce dost riskantní. Jestli jsem to správně pochopil tak bych to přirovnal k tomu že záložna tedy žije jako normální domácnost na způsob "od výplaty k výplatě". Na jedné straně jsou vklady klientů, tyto peníze pak používá pro poskytování úvěrů jiným klientům, vybrané úroky z úvěru a poplatky za služby (které jsou nízké) používá jako zdroj ke krytí svých nákladů na provoz a k výplatě úroků vkladatelů (tyto úroky jsou naopak vysoké). No nevím, nějak to nechápu. Když se náhodou sejde větší procento klientů kteří by si chtěli vybrat své úspory tak je dle zřejmě záložna v háji..
Nevím, možná se pletu, je to pouze můj lajcký názor.
-6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 3. 2004 20:24 | Rej

Je vidět, že Vám schází zkušenost, ale družstevní záložna nevytváří zisk (nebo jen minimální na rezervy) a tak má podstatně nižší poplatky a může vyplácet vyšší úroky. Nyní, když jsou vklady pojištěny na 90% max. 400 tis. je výhodnější menší částky ukládat do záložny. Vemte si i poslední dva roky 2003 a 2002 a porovnejte kolik zkrachovalo bank a kolik kampeliček. Budete se divit.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 3. 2004 20:17 | Rej

Využívám služeb jak ČSOB, tak Komerční banky. Ze záložen dříve Rodinné záložny a FIO, dnes již jen FIO. Rodinná záložna byla zlikvidována neschopným vedením a všeho schopným nuceným správcem, potažmo úřadem pro dohled za mohutného přispění členské základny, tvořené zejména chamtivými důchodci. Rozdíl v kvalitě služeb je minimální avšak obrovský rozdíl je v ceně za internetbanking, výši poplatků a vyplácených úrocích. Zatím co ve FIU jsou úroky cca 4x vyšší než v bankách( záložna nevytváří zisk) jsou zisky KB a ČSOB mnohomiliardové a plynou do kapes zahraničních majitelů a managementu. Rozdíl je i ve výši pojištěných vkladů, což má sice význam pro malé střadatelé a pro vyšší vklady je to nevýznamné. Mám pocit, že na počet zkrachovalo vyšší procento českých bank než záložen.
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 3. 2004 17:08 | TGP

Ale ale, že by nějaký uživatel idnesu, který je zvyklý jenom nadávat a nemět čím přispět k věci? Naprosto souhlasím s tím, aby se z diskusí na odborných serverech vymazávaly různé osobní útoky a sprosťárny - a kdo si chce takových debat uživat, ať jde jinam.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 3. 2004 16:24 | lada

Pokud nekdo (kdysi vetsina kampelicek) nabizi urok o 20 a vice procent vyssi nez inflace, tak si o nem troufam tvrdit, ze je to zlodej. Pokud na to nekteri duchodci naleteli, tak jsou magori a je smutne, ze si CSSD pred volbami koupila jejich hlasy tim, ze za jejich blbost zaplatila.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 3. 2004 13:51 | ZikaM

Vážený pane, pokud považujete vymazání příspěvku kvůli tomu, že v něm jeho autor uráží jiného čtenáře, za "rudé" řešení, nebudu vám váš názor brát. My bychom ovšem rádi, aby diskuse na našem serveru zůstala na určité úrovni, tak jako tomu doposud v drtivé většině případů bylo.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 3. 2004 13:33 | Míra

ále, penize.cz tady cenzuruje .... Neměl by se tedy tenhle server přejmenovat na www.rudepenize.cz ???
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 3. 2004 13:32 | Bouček Antonín

Prosím o dodání konkrétních čísel, z kterých by vyplývalo, že kampeličky měly (na rozdíl od všech bank) malé náklady. Děkuji.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Stránka 1/2

Předchozí

1

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  15 937 900 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Doporučujeme

Kopejte kryty, nebo jeďte na Zéland. Hrozba atomové války je zpět

Kopejte kryty, nebo jeďte na Zéland. Hrozba atomové války je zpět

S pokračující válkou na Ukrajině se stále více mluví o možném použití jaderných zbraní....více

Mlaskání a oplzlé komentáře. Obtěžovali ji strážníci ve službě. Odmítla si to nechat líbit

 Mlaskání a oplzlé komentáře. Obtěžovali ji strážníci ve službě. Odmítla si to nechat líbit

„To jsou ale nožky. Tý jo a má kérku! To je fakt kérka!“ slyším během nakupování rohlíků...více

Kontroverzní vlastnící ohrožují fotbal. Trojského koně máme i v Česku

Jsou jako trojští koně, kluby si nekupují z lásky k fotbalu. Chtějí si přes ně zlepšit...více

Dokedy musí dieťa sedieť v autosedačke? Definícia zákona je pomerne prekvapujúca

Dokedy musí dieťa sedieť v autosedačke? Definícia zákona je pomerne prekvapujúca

Každý rodič pozná problémy s prepravou svojich malých ratolestí. Dokedy musia mať deti...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Marek Dospiva

podnikatel, Penta

Pavel Juříček

podnikatel, Brano Group

Marek Dospiva
ÚSPĚŠNOST
50,00 %

z 24 duelů
×
Pavel Juříček
ÚSPĚŠNOST
56,25 %

z 32 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.