Krize v Hamburku (1799)

Hamburk byl v 18. století vedle Frankfurtu, Kolína nad Rýnem a Berlína jedním z nejdůležitějších bankovních center v Německu. Krátce před příchodem nového století se v severním Německu odehrála krátká, ale vážná finanční krize, která měla své epicentrum v Hamburku.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Další příspěvky v diskuzi (celkem 4 komentářů)

10. 4. 2002 15:22

Asi šlo o oba důvody, ale prvotní cíl byl udržet Napoleona mimo hru. Konec blokády, aspoň dle historické literatury, nastal už po návratu Napoleona, ona ta blokáda byla dosti nákladná záležitost. Následná ,,Kontinentální blokáda" je předmětem dalšího článku. Touto blokádou trpěla celá Evropa, takže Hamburk jistě nebyl výjimkou.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 4. 2002 16:57 | Bouček Antonín

Promiňte, ale nebyla britská námořní blokáda francouzských a německých přístavů spíše než touhou zadržet Napoleona (cestujícího po Středozemním moři) vedena snahou zamezit Francii a jejím spojencům obchod se zámořskými koloniemi? A nesouvisí uvolnění britské blokády a krátkodobé hospodářské oživení Hamburku s amienským mírem mezi Británií a Francií (1802)? Jinak, co já vím, následovaly po tomto velmi krátkém míru (tuším, že skončil 1803 či 1804) další války, která po porážce Rakouska, Pruska a Ruska vedly až ke kontinentální blokádě, kterou Napoleon zakazoval celému kontinentu jakýkoliv obchod s Británií. Myslím, že na tomhle Hamburg rozhodně nezbohatnul.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 4. 2002 17:21 | Brabenec Jiří

S technologickou investiční horečku jsem se chvíli svezl. Ale protože mám stanovenou pevnou procentuelní míru zhodnocení investice, včas jsem vystoupil. Do zahraničního akc. fondu jsem nastoupil po ruské krizi v roce 1998, když se mi ceny zdály nízko a vystoupil jsem v lednu 2000, tedy ještě před vrcholem, ale zaplaťpánbů včas.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 4. 2002 12:15 | sysel

Jenom chci poznamenat, že zde nešlo o finanční krizi vyvolanou spekulanty, ale šlo o důsledek války-ve válce dochází vždy k útlumu určitých aktivit, ať už obchodních nebo výrobních. Bylo by zajímavé zjistit, jak hanzovní město Hamburk na těchto válkách profitovalo a jaké byly naopak jeho ztráty způsobené blokádou. Dle mého soudu Hamburk na popisované situaci celkově výrazně profitoval.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Pithart

politik

Marek Dospiva

podnikatel, Penta

Petr Pithart
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Marek Dospiva
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 2 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services