Zvýšili vám cenu elektřiny? Zbavte se nevýhodné smlouvy a ušetřete

Monika Šaríková | rubrika: Jak na to | 2. 5. 2018 | 2 komentáře
Tři největší dodavatelé energií zvedli ceny elektřiny a někteří se chystají měnit obchodní podmínky. Ostatní dodavatelé pravděpodobně nezůstanou dlouho pozadu. Když se to stane, máte právo bez hrozby sankcí změnit dodavatele energií. I když máte smlouvu na dobu určitou. Poradíme vám, jak na to.
Zvýšili vám cenu elektřiny? Zbavte se nevýhodné smlouvy a ušetřete

Většina spotřebitelů netuší, že cenu energií tvoří dvě složky – regulovaná a neregulovaná. Neregulovanou, tržní složku určují dodavatelé, regulovanou stanoví Energetický regulační úřad (ERÚ). Pro letošek ji u elektřiny nastavil v průměru o 2,5 % výš než loni. I dodavatelé ale „svou“ část ceny zvyšují nebo budou zvyšovat, protože na energetických burzách, kde nakupují, šly ceny elektřiny nahoru. Podle odhadů ERÚ by pro běžnou domácnost s průměrným odběrem 2200 kWh ročně mohlo konečné zdražení být kolem 400 Kč za rok. Pro ty, kteří elektřinou také topí a ohřívají vodu, bude nárůst výraznější. 

Špatná, nebo dobrá zpráva?

Zvyšování cen obvykle nepatří mezi dobré zprávy. Pokud se na to však podíváme z jiného úhlu, můžou spotřebitelé zdražování energií využít i ve svůj prospěch. V Česku máme desítky dodavatelů, jejichž služby se značně liší. Každý má právo si z nich vybrat takového, který mu nejvíc vyhovuje. Dodavatele lze změnit a na dodávkách energií ušetřit nemalé peníze.

Za běžných okolností musí spotřebitel podat písemnou výpověď. Důležité je přitom rozlišovat smlouvu na dobu neurčitou a smlouvu na dobu určitou.

Ušetřete za energie

Ceny plynu a elektřiny rostou. Zajistěte si nejvýhodnější nabídku, dokud je čas.


Nevíte? Nevadí. Poradíme vám.

U smlouvy na dobu neurčitou lze výpověď podat kdykoli, jejím podáním začíná běžet domluvená výpovědní lhůta – bývá to měsíc až čtvrt roku. Pak je zákazník volný.

V případě smlouvy na dobu určitou dobré hlídat smluvní podmínky – pokud byste chtěli smlouvu ukončit, než doběhne doba, na kterou byla sjednaná, je možné, že dodavateli vznikne právo požadovat za předčasné ukončení smlouvy finanční pokutu.

Jenže když dodavatel zdražuje, nejsou to běžné okolnosti.

Pokud dodavatelé elektřiny (ale i plynu) navýší neregulovanou část ceny (tu, kterou můžou ovlivnit) nebo změní obchodní podmínky, má i zákazník se smlouvou na dobu určitou právo od smlouvy odstoupit, aniž mu hrozily sankce za nedodržení smluvené doby. Pro nespokojené spotřebitele, kteří v minulosti uzavřeli nevýhodnou smlouvu, může tedy zdražování být dobrá zpráva.

Řežeme náklady!

Elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Lhůta pro odstoupení: deset dní i tři měsíce

Odejít od dodavatele ale nejde hned, při přestupu se musí dodržet zákonnou lhůtu. Ta může být dvojí podle způsobu, jakým dodavatel elektřiny změnu ceny či smluvních podmínek spotřebiteli oznámí.

  • Náležité oznámení změny – minimálně třicet dní předem dodavatel energií informaci o změně zákazníkovi individuálně doručí (např. poštou, e-mailem, SMS) a je schopný to prokázat. Zákazník má právo od smlouvy odstoupit do desíti dní před tím, než dojde ke změně podmínek.
  • Zamlčení změny nebo její nedostatečné oznámení. Dodavatel o změně neinformuje aspoň třicet dní předem nebo třeba informace o ní zveřejní jen na svém webu nebo vyvěsí na nástěnce ve své provozovně (pobočkách). Zákazník má právo od smlouvy odstoupit ještě tři měsíce po tom, co dojde ke změně podmínek.

Na spotřebiteli je, aby si informace o změnách ohlídal a včas reagoval. Platí to zejména teď, kdy se řada dodavatelů energií chystá měnit smluvní podmínky, případně navyšovat ceny energií. Není potřeba stresovat se denně – stačí hlídat poštu a jednou za dva až tři měsíce si na webu ověřit, jaké obchodní podmínky a ceníky aktuálně platí.

Dva důvody pro změnu: cena a kvalita

Češi jsou poměrně konzervativní národ, který nemá rád velké změny. Proto spousta z nich zůstává roky u stejného dodavatele. Často ke své škodě, protože velká konkurence mezi dodavateli s cenami energií dělá divy. Zákazník je pán a může si vybírat. Změna dodavatele je navíc zdarma a veškeré formality za spotřebitele vyřídí nový dodavatel.

Až přijde firma, od které berete elektřinu nebo plyn, s tím, že bude zdražovat nebo měnit obchodní podmínky, máte dvě možnosti: zatnete zuby, utáhnete opasek a se změnou se smíříte, nebo si najdete dodavatele, který má lepší cenu. Nebo třeba za stejnou cenu lepší služby a servis.

Že to zabere čas? Jistě, ale budete se možná divit, jak málo ho je potřeba. S online srovnáním dodavatelů elektřiny to trvá pár minut.

Vyzkoušejte naše porovnání cen elektřiny a plynu

A ušetřete!

I na Peníze.cz najdete srovnání cen elektřiny a plynu. 

  • Cenu, kterou vám najdeme, taky garantujeme.
  • Dodavatele řadíme podle úspory, kterou by proti stávajícímu dodavateli nabídli.
  • Nepotřebujeme vaše osobní údaje, ale pokud je máme, jsme schopni vyjednat ještě lepší cenu.
  • Porovnáváme jen prověřené a spolehlivé dodavatele.
  • Pomůžeme s přechodem mezi dodavateli.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Daňové přiznání online

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Startují výhodné úvěry k programu Oprav dům po babičce. Mají bezkonkurenční úrok

29. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Startují výhodné úvěry k programu Oprav dům po babičce. Mají bezkonkurenční úrok

Dotační program Oprav dům po babičce doplní nabídka výhodných úvěrů od stavebních spořitelen a bank. Úrok bude poloviční proti tomu, co běžně nabízí trh – maximální RPSN bude 3,5 procenta... celý článek

Největší dodavatel plynu výrazně zlevní. Podmínkou je fixace

28. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Největší dodavatel plynu výrazně zlevní. Podmínkou je fixace

Dodavatel energií innogy zákazníkům od března výrazně zlevní fixovanou elektřinu i plyn. Změny cen se týkají hlavně dvouletých fixovaných produktů, u nichž společnost eviduje velký... celý článek

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

22. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

Ceny bytů i rodinných domů v loňském roce klesly. Vyplývá to ze statistiky ČSOB Index bydlení (dříve HB Index) za čtvrté čtvrtletí 2023. Základem jsou odhady tržních cen nemovitostí... celý článek

Trh s bydlením ožil. Ceny mírně klesly, ukazují nová čísla

21. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Trh s bydlením ožil. Ceny mírně klesly, ukazují nová čísla

Realitní trh v Česku po několika letech útlumu postupně ožívá. Prodeje nemovitostí začaly opět mírně stoupat. V mezinárodním srovnání dlouhodobě patříme mezi země, kde se zdražuje nejrychleji.... celý článek

Partners Financial Services