Fondy: Slušný padesátimiliardový rok

| rubrika: Sloupek | 27. 12. 2007
Fondy: Slušný padesátimiliardový rok
Letos zaznamenají podílové fondy další rekord v přílivu investovaných peněz. Mění se i struktura investic. Ještě nedávno velmi oblíbené fondy peněžního trhu loni vystrnadily zajištěné a akciové fondy.

Na předvánoční týden je více než půlmiliarda slušný dárek. Navíc po odchodu 350 milionů korun, které opustily fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy. Takže čisté prodeje smíšených, akciových a zajištěných dosáhl téměř 900 milionů.

Lze říci, že ke konci roku se fondy dostaly do standardních kolejí. Zbylé tři dny do úplného závěru bilance možná přinesou ještě pár milionů nalezených pod stromečky, ale žádného překvapení se zřejmě již nedočkáme.

Dluhopisovým investicím ještě dlouho trhy žádnou koledu nenadělí, spíše si podílníci dluhopisových fondů bude opět smutně prozpěvovat „upad´ jsem s ní na ledu“. Není tedy divu, že z nich letos vyklouzalo kolem 4,5 miliardy korun.

Peněžní trh si stále víc buduje pozici úložiště krátkodobých rezerv a jejich podíl na celku dlouhodobě stále klesá: zatímco ještě před dvěma lety v nich bylo padesát procent fondových aktiv, nyní se blíží již jen třetině.

Ostatní fondy se ale snaží a jejich zásluhou bude nepochybně překonán loňský čtyřicetimiliardový příliv. Díky prvnímu pololetí s raketově nastartovanou oblibou zajištěných fondů, po nichž začátkem druhého pololetí štafetový kolík lídra převzaly akciové fondy a do cíle jej donesly především ty smíšené, se letošní příliv do fondů celkově přiblíží 50 miliardám korun. Sice to nebude tak dramatický skokový úspěch, jako v roce 2005, ale strukturou je již na vyšší úrovni. Vyšší nárůst zaznamenají z finančních aktiv jen netermínované (běžné a spořící) účty.

Dost přesný obrázek o celkové struktuře ukázal i samotný předvánoční týden, kdy si smíšené fondy připsaly 350 milionů, akciové přes bouřlivé počasí 280 milionů a také zajištěné přidaly 250 milionů korun.

Investoři dostali letos pěkné „školení“, které pokračovalo i předvánoční týden – až těsně před jeho koncem Santa naděloval v Americe, Asie přerušila sedmidenní pokles a v Česku krátkodobě po zprávě o přerušení odkupu vlastních akcií vypnul ČEZ. PX tedy vydělává z celý rok již méně než 12 procent a nejistotám zdaleka není konec. Šťastné Nový rok si tedy investoři přejí dvojnásob.

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných souhrnných tabulkách.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.