Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Co jsou úrokové sazby

Úrokové sazby jsou měřítkem ceny peněz. Určují, jakou část jistiny musí dlužník za stanovenou dobu zaplatit věřiteli za půjčku. Firmy porovnávají úrokové sazby na finančním trhu s výnosností svých projektů. Pokud vynášejí více než nabízené úrokové sazby, pustí se do investice. Čím jsou úrokové sazby nižší, tím více projektů je rentabilních a tím více si firmy půjčují. Více úvěrů si berou i domácnosti, kterým nižší splátky tolik nezatíží rodinný rozpočet. Do ekonomiky se dostane více peněz a hospodářství roste.

Z ekonomického pohledu se rozlišují nominální úrokové sazby a reálné úrokové sazby. Nominální úrokové sazby jsou sazby uváděné ve smlouvách o úvěrech, v sazebních bank či v reklamách na spořící produkty a půjčky. Reálné úrokové sazby ukazují, jak se změní kupní síla vložených či půjčených peněz. Spočítají se tak, že se od nominálních úrokových sazeb odečte míra inflace. Při nízkých nominálních úrokových sazbách a vyšší inflace mohou být reálné úrokové sazby záporné. To znamená, že hodnota peněz sice díky úročení roste, nicméně neroste tak rychle, aby tento růst dokázal pokrýt tempo, jakým se peníze kvůli inflaci znehodnocují. Ve výsledku tak vložená či půjčená suma ztrácí kupní sílu. Tento stav je výhodný pro dlužníky, kterým klesá reálná hodnota dluhu, naopak je nevýhodný pro věřitele, kterým klesá reálná hodnota půjčených peněz.

Úrokové sazby bank se odvozují od úrokových sazeb na mezibankovním trhu. Ty zase reagují na nastavení základních úrokových sazeb centrální banky. Krátkodobé úrokové sazby centrální banka ovlivňuje dvoutýdenní repo sazbou, kterou centrální banka úročí vklady, které u ní mají komerční banky. Čím vyšší je tato sazba, tím větší motiv mají banky ukládat peníze u centrální banky, místo aby je půjčovaly firmám a domácnostem. Do ekonomiky se tak dostane méně peněz a tempo jejího růstu se zpomalí.

Další klíčovou úrokovou sazbou centrální banky je diskontní sazba, kterou se úročí vklady, jež banky uloží přes noc. Jde zároveň o dolní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb. Třetí úrokovou sazbou, kterou vyhlašuje centrální banka, je lombardní sazba. Je to úroková sazba účtovaná komerčním bankám za půjčky, které jim centrální banka poskytne přes noc. Banky si za tuto sazbu půjčují zpravidla tehdy, když na mezibankovním trhu si už nemohou půjčit.

Výši sazeb na mezibankovním trhu podle délky splatnosti určuje takzvaný PRIBOR, což je zkratka z Prague Interbank Offered Rate, neboli pražská mezibankovní úroková sazba, za kterou si banky mezi sebou půjčují. Její aktuální výše pro jednotlivé splatnosti lze nají na stránkách České národní banky.

Z těchto mezibankovních sazeb odvozují banky výši úrokových sazeb pro klienty. U úvěrů k nim připočítávají sazbu nákladů banky, rizikovou přirážku daného produktu, rizikovou přirážku podle bonity klienta, rizikovou přirážku podle splatnosti produktu, přirážku nákladů na kapitál a ziskovou přirážku banky.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-3
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK