Proč nepodceňovat připojištění

Součástí některých životních pojištění mohou být takzvaná připojištění. Ta mohou zvyšovat ochranu proti základním rizikům a/nebo se vztahují na rizika, na která se základní složka nevztahuje. S pojištěním si například určitě sjednejte připojištění zproštění od placení pojistného v případě trvalé invalidity. V případě plné invalidity totiž nastává situace, kdy pojištěný nejen, že není schopen rodině přinést svůj pravidelný příjem, ale naopak bude potřebovat určité prostředky na zabezpečení sama sebe v nové situaci. Stane-li se trvale plně invalidní člově pojištěný, přebere pojišťovna placení celého pojistného po dobu, na kterou je pojistná smlouva sjednána. V praxi to znamená, že pojištěný je nadále pojištěn na rizika, proti kterým si sjednal pojistnou ochranu, včetně pojištění pro případ dožití, tedy nadále spoří.

Možná připojištění:

 1. zvýšení pojištění pro případ smrti,
 2. pojištění smrti způsobené úrazem,
 3. pojištění trvalých následků způsobených úrazem,
 4. pojištění ušlého výdělku v případě nemoci a/nebo úrazu,
 5. pojištění ušlého výdělku v případě úrazu,
 6. pojištění tělesného poškození v případě úrazu,
 7. pojištění nákladů spojených s úrazem,
 8. pojištění zproštění od placení pojistného v případě trvalé invalidity,
 9. pojištění pro případ plné invalidity,
 10. pojištění pro případ hospitalizace,
 11. pojištění pro případ velmi vážného onemocnění,
 12. zdravotní pojištění,
 13. a další.

Zvýšení pojištění pro případ smrti

V případě, že již jste pojištěn, ale je vhodné z nějakého důvodu zvýšit pojistnou ochranu pro případ smrti, např. z důvodu čerpání půjčky, a to na omezenou dobu. Na zvýšení krytí pro případ smrti se obvykle používají takzvaná riziková životní pojištění, nejčastěji dočasné pojištění pro případ smrti.

Připojištění pro případ smrti způsobené úrazem

Toto připojištění se opět používá pro zvýšení pojistné částky pro případ smrti. Ale z tohoto pojištění je plněno pouze tehdy, nastane-li smrt výlučně následkem úrazu, na rozdíl od rizikových pojištění pro případ smrti, z kterých se plní při jakékoli smrti.

Připojištění pro případ trvalých následků způsobených úrazem

Smyslem tohoto připojištění je snížit náklady, které Vám vzniknou v případě, že se Vám stane úraz, který zanechá trvalé následky.

Připojištění pro případ ušlého výdělku v případě nemoci a/nebo úrazu

Obvykle v terminologii pojišťoven denní dávky v případě pracovní neschopnosti. Z tohoto pojištění je plněno v případě, že je pojištěný pracovně neschopen z důvodu úrazu nebo nemoci. Částečně nahrazuje nemocenské pojištění a za určitých podmínek je daňově uznatelným nákladem.

Připojištění pro případ ušlého výdělku v případě úrazu

V terminologii pojišťoven denní odškodné. Z tohoto pojištění je plněno v případě, že pojištěný je z důvodu úrazu pracovně neschopen. Pojistné plnění je vypláceno po dobu nezbytné doby léčení úrazu. Z toho vyplývá, že slouží k vyrovnávání rozdílu mezi vyplácenou nemocenskou a obvyklým příjem ze zaměstnání.

Připojištění pro případ tělesného poškození v případě úrazu

Pojistná částka je vyplacena v případě, že se pojištěnému stane úraz, ale na rozdíl od denního odškodného není plnění vázáno na dobu léčení. Jedná se o obdobu takzvaného "bolestného".

Připojištění nákladů spojených s úrazem

V některých případech jsou přímo se vznikem úrazu spojeny nějaké náklady. Například se může jednat o převoz zraněného Horskou službou pomocí helikoptéry. Ta může následně vzniklé náklady požadovat po zraněném.

Připojištění zproštění od placení pojistného v případě trvalé invalidity

Stane-li se pojištěný trvale plně invalidní, přebere pojišťovna placení celého pojistného po dobu, na kterou je pojistná smlouva sjednána. V praxi to znamená, že pojištěný je nadále pojištěn na rizika, proti kterým si sjednal pojistnou ochranu, včetně pojištění pro případ dožití, tedy nadále spoří.

Připojištění pro případ plné invalidity

Opět jako u zproštění od placení pojistného v případě trvalé invalidity pojišťovna plní, stane-li se pojištěný trvale plně invalidním. Rozdíl je v tom, že je pojištěnému vyplacena v hotovosti pojistná částka, kterou si pro tento případ sjednal.

Připojištění pro případ hospitalizace

Jak již z názvu vyplývá, pojistné plnění obdržíte, budete-li hospitalizování v nemocnici.

Připojištění pro případ velmi vážného onemocnění

Máte obavy z takzvaných civilizačních chorob? Toto pojištění slouží primárně na hrazení nákladů spojených s léčením těchto nemocí, ať již je to infarkt myokardu, operace "by-pass" nebo rakoviny. Pojištěný si tak může dovolit i nadstandardní formy léčení, které nebývají zdravotními pojišťovnami hrazeny.

Zdravotní pojištění

Pod pojmem zdravotní pojištění se skrývá více připojištění. Toto připojištění může obsahovat pojištění ušlého výdělku v případě nemoci a/nebo úrazu (DDPN), pojištění pro případ hospitalizace, pojištění dlouhodobé péče a pojištění stomatologické péče, paušální pojištění zlomenin, pojištění léčebných výloh v zahraničí a úrazové pojištění na cesty do zahraničí. Smyslem tohoto připojištění je rozšíření pojistné ochrany při pracovní neschopnosti a lékařského ošetření, a to nejen v České republice, ale i v zahraničí. Pokud je pojištěný OSVČ, je toto připojištění schopno téměř úplně nahradit zdravotní pojištění zdravotních pojišťoven a je daňově uznatelným nákladem.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Allianz má nového finančního ředitele

1. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

Allianz má nového finančního ředitele

Novým členem představenstva Allianz pojišťovny a Allianz penzijní společnosti, který od 1. června zodpovídá za oblast financí, je Venelin Yanakiev.

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 3 komentáře

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

Někteří lidé, kteří si před lety sjednali investiční životní pojištění, mají šanci na vrácení víc peněz. Podle Ústavního soudu nemuseli hned od začátku vědět, že je smlouva neplatná.... celý článek

Pojištění pro případ války. Připlatili byste si?

21. 4. 2022 | Petr Kučera | 11 komentářů

Pojištění pro případ války. Připlatili byste si?

Více než dvě pětiny obyvatel Česka by mělo zájem o pojištění majetku i pro případ válečných událostí. Ukázal to průzkum společnosti EMA data z konce března na vzorku 1116 lidí ve věku... celý článek

Odškodnění za pracovní úrazy se změní. Lidé dostanou víc

6. 4. 2022 | Tomáš Beck | 3 komentáře

Odškodnění za pracovní úrazy se změní. Lidé dostanou víc

Přelomové rozhodnutí Ústavního soudu umožní lidem, kteří se zraní v zaměstnání, získat vyšší kompenzaci. Může tím skončit dlouholetá nespravedlnost.

Allianz nabídne opravu jako alternativu k penězům

5. 4. 2022 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Allianz nabídne opravu jako alternativu k penězům

Pojišťovna Allianz spustila novou službu nazvanou Oprava od Allianz. Klientům s privátním majetkovým pojištěním (domácnosti, nemovitosti) ji nabídne jako alternativu k finančnímu plnění. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.