Tipy pro volný čas v důchodu

Už za dob studií jste s kamarády žertovali o tom, jaké skvělé to bude v důchodě. Nemuset chodit do práce, žádné vstávání za tmy a otravování se s šéfem. Teď se ta doba blíží a vaše pocity jsou smíšené. Co bude?

Budete mít více volného času a možná méně peněz, ale to přece není nic nového, podobně jste si přece vedli o prázdninách za dob studií. Přinášíme sedm tipů, jak ušetřit a zároveň příjemně strávit volný čas.

 1. Vydejte se na výlet vlakem.
  Při jízdách druhou třídou mají všichni důchodci nárok na slevu 50 %, stačí, když přinesete fotku a potvrzení, že pobíráte důchod. Důchodci starší 70 let mohou jezdit úplně zdarma v osobních vlacích, když si zakoupí Senior pas s platností jednoho roku za 500 Kč. Senior pas se vyplatí v případě, že měsíčně projedete více než 41 korun nebo když jednou týdně jedete tam a zpět deset kilometrů. Zajímavých slev můžete využít i v zahraničí, podobné nabídky pro seniory mají i další evropské železnice.
 2. Poznejte kulturní památky.
  Většina muzeí, divadel, hradů a zámků nabízí seniorům výrazné slevy. Obvyklá výše slevy se pohybuje od 30 do 50 %. Některá muzea nabízí v určitý den v měsíci vstup úplně zdarma.
 3. Poznejte své město
  Pokud žijete ve větším městě, jste si jisti, že znáte opravdu všechny jeho části? K cestování využijte slev MHD, v jednotlivých městech ČR se podmínky slev značně liší. Důchodci si mohou koupit zlevněnou měsíční či čtvrtletní jízdenku obvykle s 50 % slevou. V některých městech mohou jezdit důchodci nad 70 let zdarma.
 4. Vydejte se do zahraničí
  Výhodně cestovat můžete i do zahraničí, řada cestovních kanceláří nabízí seniorům slevy obvykle ve výši 10 % z ceny zájezdu. Bezpochyby se vyplatí cestovat mimo sezónu nebo si počkat na opravdu levné zájezdy objevující se na poslední chvíli tzv. last minute zájezdy.
 5. Udržujte se v kondici
  Přiměřené sportovní aktivity vám mohou pomoci předejit pozdějším zdravotním problémům. Bazény, sauny, posilovny poskytují slevy nejen dětem, ale i seniorům.
 6. Pobavte se s přáteli
  V řadě měst existují kavárničky pro seniory, zajděte si na kafe poklábosit se svými vrstevníky. Kavárničky připravují pro své návštěvníky různé programy díky kterým se můžete dozvědět hodně zajímavého Mnohdy se můžete dozvědět hodně zajímavého o zdraví, historii a někde si lze i zacvičit.
 7. Nechte o sebe pečovat
  Když chcete bydlet doma, ale čas trávit ve společnosti přiměřeného věkového průměru, využijte služeb takzvané domovinky (denní stacionář pro seniory a invalidy). Budete zahrnuti péči od rána do večera (obvykle od 8 do 18 hodin), čtyřikrát denně strava, podle potřeby se o vás postarají odborní ošetřovatelé, kteří za vás pohlídají i podávání léků. Další možností jsou domovy důchodců, kde je zajištěna nepřetržitá zdravotní péče, nicméně počet míst v nich je omezený.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.