Tipy pro volný čas v důchodu

Už za dob studií jste s kamarády žertovali o tom, jaké skvělé to bude v důchodě. Nemuset chodit do práce, žádné vstávání za tmy a otravování se s šéfem. Teď se ta doba blíží a vaše pocity jsou smíšené. Co bude?

Budete mít více volného času a možná méně peněz, ale to přece není nic nového, podobně jste si přece vedli o prázdninách za dob studií. Přinášíme sedm tipů, jak ušetřit a zároveň příjemně strávit volný čas.

 1. Vydejte se na výlet vlakem.
  Při jízdách druhou třídou mají všichni důchodci nárok na slevu 50 %, stačí, když přinesete fotku a potvrzení, že pobíráte důchod. Důchodci starší 70 let mohou jezdit úplně zdarma v osobních vlacích, když si zakoupí Senior pas s platností jednoho roku za 500 Kč. Senior pas se vyplatí v případě, že měsíčně projedete více než 41 korun nebo když jednou týdně jedete tam a zpět deset kilometrů. Zajímavých slev můžete využít i v zahraničí, podobné nabídky pro seniory mají i další evropské železnice.
 2. Poznejte kulturní památky.
  Většina muzeí, divadel, hradů a zámků nabízí seniorům výrazné slevy. Obvyklá výše slevy se pohybuje od 30 do 50 %. Některá muzea nabízí v určitý den v měsíci vstup úplně zdarma.
 3. Poznejte své město
  Pokud žijete ve větším městě, jste si jisti, že znáte opravdu všechny jeho části? K cestování využijte slev MHD, v jednotlivých městech ČR se podmínky slev značně liší. Důchodci si mohou koupit zlevněnou měsíční či čtvrtletní jízdenku obvykle s 50 % slevou. V některých městech mohou jezdit důchodci nad 70 let zdarma.
 4. Vydejte se do zahraničí
  Výhodně cestovat můžete i do zahraničí, řada cestovních kanceláří nabízí seniorům slevy obvykle ve výši 10 % z ceny zájezdu. Bezpochyby se vyplatí cestovat mimo sezónu nebo si počkat na opravdu levné zájezdy objevující se na poslední chvíli tzv. last minute zájezdy.
 5. Udržujte se v kondici
  Přiměřené sportovní aktivity vám mohou pomoci předejit pozdějším zdravotním problémům. Bazény, sauny, posilovny poskytují slevy nejen dětem, ale i seniorům.
 6. Pobavte se s přáteli
  V řadě měst existují kavárničky pro seniory, zajděte si na kafe poklábosit se svými vrstevníky. Kavárničky připravují pro své návštěvníky různé programy díky kterým se můžete dozvědět hodně zajímavého Mnohdy se můžete dozvědět hodně zajímavého o zdraví, historii a někde si lze i zacvičit.
 7. Nechte o sebe pečovat
  Když chcete bydlet doma, ale čas trávit ve společnosti přiměřeného věkového průměru, využijte služeb takzvané domovinky (denní stacionář pro seniory a invalidy). Budete zahrnuti péči od rána do večera (obvykle od 8 do 18 hodin), čtyřikrát denně strava, podle potřeby se o vás postarají odborní ošetřovatelé, kteří za vás pohlídají i podávání léků. Další možností jsou domovy důchodců, kde je zajištěna nepřetržitá zdravotní péče, nicméně počet míst v nich je omezený.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

Cestování, Důchod, zahraničí

Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

19. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

Když si koupíte elektronickou dálniční známku mimo oficiální státní web eDalnice.cz, může se vám výrazně prodražit. Opakovaně na to upozorňuje na to ministerstvo dopravy spolu s Českou... celý článek

Největší pojišťovny v Česku. Žebříčky za rok 2023

14. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Největší pojišťovny v Česku. Žebříčky za rok 2023

Trh pojištění v Česku loni stoupl meziročně o 7,1 %, celkový předpis smluvního pojistného dosáhl 168,49 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů za rok 2023, které podle své metodiky... celý článek

Air Bank přidává pojištění karet a osobních věcí

9. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Air Bank přidává pojištění karet a osobních věcí

Air Bank začíná nabízet pojištění osobních věcí a platebních prostředků. Služba, na které spolupracuje s Maxima pojišťovnou, je dostupná v bankovní aplikaci My Air.

KB mění pojištění karet. Za vylepšení si klienti připlatí

1. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

KB mění pojištění karet. Za vylepšení si klienti připlatí

Pojištění Merlin, které využívá zhruba třetina majitelů platebních karet od Komerční banky, postupně nahradí nová služba nazvaná Extra služba Bezpečí. Přinese vyšší krytí, ovšem bude... celý článek

Objednáte zboží a e-shop volá s pojištěním. Na co si dát pozor

25. 1. 2024 | Pavla Adamcová

Objednáte zboží a e-shop volá s pojištěním. Na co si dát pozor

Prodloužená záruka, pojištění proti krádeži a rozbití. Na první pohled lákavé doplňky k nákupu, se kterými velké e-shopy neváhají zákazníka oslovit třeba i po telefonu. Smí si to dovolit?... celý článek

Partners Financial Services