Alokace aktiv a diverzifikace

Při rozhodování, jakým způsobem zhodnocovat své peníze, má investor také možnost vybrat si z celé škály jednotlivých druhů aktiv. Na výběr má finanční aktiva jako jsou akcie, dluhopisy, bankovní vklady, podílové listy či finanční deriváty, a nefinanční (reálná) aktiva jako nemovitosti, umělecké předměty či komodity. Výhodou finančních aktiv je, že zpravidla pro ně existuje vysoce rozvinutý trh, na němž je možno poměrně rychle toto aktivum přeměnit na peníze. Naproti tomu výhodou reálných aktiv je to, že jsou samy o sobě člověku užitečné, takže například umělecká díla mohou být součástí domácí sbírky, v nemovitostech je možné po čas vlastnictví bydlet a archivované víno lze při některé z příležitostí zkonzumovat.

Důležitou součástí výběru jednotlivých aktiv je rozložení investovaných peněz a tedy i investičního rizika mezi jednotlivé druhy aktiv a jednotlivé subjekty, tzv. diverzifikace. Při správné diverzifikaci je možné v obdobích, kdy investice do jednoho aktiva vykazuje ztrátu, vyvažovat tuto ztrátu kladným výnosem u jiného aktiva.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.