Air Bank přidává odměny pro aktivní klienty
4. 11. 2024 | Petr Kučera
Air Bank od začátku listopadu rozšířila bonusy pro aktivní klienty. Program nazvaný Výhody za věrnost má dva balíčky: Platím s Air Bank a Žiju s Air Bank.
Transakce kartou nejsou jen platby v obchodech či výběry z bankomatů, ale také cash advance. Vysvětlíme vám, jak to všechno funguje jak na území ČR, tak i v zahraničí.
Platební kartu lze použít pro řadu operací, především pro
1. Placení u obchodníků za zboží a služby
Bezhotovostní placení je první základní funkcí platební karty. Pokud má obchodník elektronický platební terminál (POS), protáhne kartu čtečkou (u čipové karty zasune kartu do terminálu) a zadá potřebné údaje o platbě. Poté jsou informace odeslány z terminálu do kartového centra k ověření. Uvětšiny karetje zákazník požádán o zadání svého PINu. Po necelé půlminutě (někdy z důvodu přetížených sítí později) přijde obchodníkovi zpět na terminál informace o ověření transakce a vytiskne se mu účtenka. Tu musí zákazník podepsat přesně podle podpisového vzoru, který je umístěn na zadní straně karty. Obchodník by měl oba podpisy porovnat a v případě nesrovnalosti požádat zákazníka o druhý podpis a doklad totožnosti pro ověření jeho identity.
Embosovanou kartou je možné platit i u obchodníků, kteří nemají elektronický terminál, ale jen tzv. žehličku (imprinter). Platba probíhá tak, že obchodník vloží kartu do imprinteru a otiskne veškeré údaje z karty na účet, který pak zákazník podepíše. Každý obchod má nastaven tzv. floor limit, neboli výši útraty, kterou mohou jeho zákazníci provést kartou bez nutnosti ověřit platbu telefonem. Platby nad tento limit musí obchodník telefonicky ověřit.
Za platbu kartou u obchodníka není bankami účtován žádný poplatek.
Pokud je vaše karta mezinárodní, můžete s ní platit i v zahraničí. Z vašeho běžného či úvěrového účtu je výše útraty odečtena v měně účtu, nikoli měně země, kde jste platili. Pro převod na měnu účtu se používají přepočty přes mezinárodní zúčtovací měnu, kterou je americký dolar nebo Euro v závislosti na značce karty.
2. Výběry z bankomatu
Platebními kartami můžete vybírat hotovost z bankomatů, v bankovní terminologii označovaných výrazem ATM (automated teller machine). Těch je jen v České republice nainstalováno několik tisíc, takže ani nemusíte zpravidla ztrácet čas jeho hledáním. Každý výběr z bankomatu je nutné potvrdit zadáním PINu.
Poplatek za výběr z bankomatu se liší podle toho, z kterého přístroje vybíráte:
Bankomat vlastní banky je takový, který spravuje vaše banka. Poznáte to podle loga banky přilepeného na přístroji. Tento poplatek je obvykle v řádu korun.
Bankomat cizí banky je spravován jinou bankou než tou, která vydala vaší kartu. Poplatek za výběr se pohybuje od dvaceti do třiceti korun, navíc může být doplněn o pohyblivou složku ve výši určtého procenta z vybírané částky. Rozdíl mezi poplatkem za výběr z vlastního a cizího bankomatu je obvykle několikanásobný.
Výběr z bankomatu v zahraničí je ještě o řád dražší než z bankomatu cizí banky a pohybuje se od sta korun výše.
Z bankomatů nelze vybírat některými nákupními úvěrovými kartami.
Srovnávat se vyplatí
Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.
Sdílejte článek, než ho smažem