Na jak dlouho uzavřít životní pojištění

Z hlediska tohoto kriteria rozdělujeme pojistky do tří skupin, a to na:

  1. krátkodobé, tedy s pojistnou dobou do pěti let
  2. střednědobé, s platností do patnácti let,
  3. dlouhodobé, které bývají označovány také jako celoživotní programy.

Krátkodobé a střednědobé pojistky, dříve velmi rozšířené, jsou v dnešní době na ústupu. Způsobeno je to hlavně odklonem od klasických životních pojistek, které nejsou schopny plnit soudobé požadavky. Navíc si mnohem více lidí uvědomuje, že obnovování pojistky každých deset let je pro ně ekonomicky nevýhodné. Při každé obnově pojistné smlouvy musí klient opět zaplatit poplatky spojené s uzavřením pojistné smlouvy a tím si snižuje kapitálovou rezervu svého pojištění. Další nevýhodou krátkodobých pojištění je, že při každé obnově musí klient kvůli svému vyššímu věku platit vyšší pojistné.

Příklad

Dva klienti ve věku 25 let. Shodně předpokládají, že vzhledem ke svým závazkům vůči své rodině budou muset být pojištěni zhruba do svých 55 let na pojistnou částku 250 000 Kč. První se rozhodne uzavřít celoživotní pojistnou smlouvu, tedy smlouvu na dobu 30 let. Druhý uzavře pojistnou smlouvu pouze na 10 let a po uplynutí této doby uzavře smlouvu novou. Peníze, které mu budou po 10 letech vyplaceny, opět vloží do pojištění na účet své kapitálové rezervy. Pro zjednodušení výpočtu nebudeme uvažovat o vedlejších připojištěních. Pro výpočet pojištění bylo použito pojištění Flexi ČS - Živnostenské pojišťovny.

  První klient Druhý klient
Měsíční pojistné - první smlouva 345 Kč 1) 345 Kč
- druhá smlouva - 405 Kč
- třetí smlouva - 593 Kč
Pojistné celkem za 30 let 124 200 Kč 204 864 Kč
Za 30 let naspořeno 2) 277 176 Kč 334 302 Kč
Procentuální poměr mezi vybraným pojistným a vyplaceným pojistným plněním 196,599% 163,182%
1) minimální pojistné je na tuto pojistnou částku 200 Kč.
2) předpokládáno je zhodnocení ve výši 8% p.a.

Z příkladu je názorně vidět, že vložené prostředky byly zhodnoceny o 96,6 %, zatímco v druhém případě pouze o 63,18%. Tedy náklady na správu pojistky a na krytí rizika smrti pojištěného jsou zhruba o 33% vyšší.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.